AİHM: Kaynağını söylemeyen gazeteci tutuklanamaz

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Hollanda mahkemesinin, bir gazetecinin haber kaynağını açıklamadığı için tutuklanması yolunda verdiği kararı haksız buldu.

AMSTERDAM - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Hollanda mahkemesinin, bir gazetecinin haber kaynağını açıklamadığı için tutuklanması yolunda verdiği kararı haksız buldu.
Strasbourg'daki mahkeme, dün açıklanan kararında, Hollandalı gazeteci Koen Voskuil'in, 2000 yılında hazırladığı bir haberden dolayı üç haftaya yakın süre tutuklu kalmasına yol açan yargı kararının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu açıkladı. AİHM'ye göre, gazeteci hakkında alınan tutuklama kararı, düşünce ve ifade özgürlüğüyle çelişiyor.
Kaynağını açıklamadı
Gazeteci Koen Voskuil'in, 2000 yılında çalıştığı Spits gazetesinde bir suç şebekesiyle ilgili, polisi kaynak göstererek bir haberi yayımlanmış ve daha sonra hakkında açılan davayla bu haberini dayandırdığı kaynak olan polisin adını açıklamaya zorlanmıştı. Kaynağını açıklamayı redddeden Voskuil üç hafta cezaevinde tutulmuştu.