AİHM Osman Paksüt dosyasını açıyor

AİHM Osman Paksüt dosyasını açıyor
AİHM Osman Paksüt dosyasını açıyor
Türk hukuk tarihinde bir ilk. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir Anayasa Mahkemesi üyesi ülkesini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) şikayet etti.

Eşi Ergenekon davasında 2 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum edilen Osman Alifeyyaz Paksüt, telefonunun Ergenekon davası savcıları tarafından izinsiz teknik takibe alınması ve bu konuyla ilgili olarak üyesi olduğu Anayasa Mahkemesi önündeki yasal sürecin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğu tezleriyle Strasbourg Mahkemesi önünde Ankara 'dan şikayetçi oldu.

ww.ntvmsnbc.com'dan Kayhan Karaca'nın haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 2008 yılında o dönem Anayasa Mahkemesi başkanvekili olan Paksüt ile eşi Ferda Paksüt'ün mahkemede görülmekte olan Adalet ve Kalkınma Partisi 'nin kapatılma davası sürecinde Ergenekon örgütü üyesi oldukları söylenen şahıslarla görüştüklerini ve "basına bilgi sızdırdıklarını" ifade etmişti.

Anayasa Mahkemesi bu iddia temelinde Osman Paksüt hakkında ön inceleme başlatmış, inceleme sonunda "gizli kalması gereken bilgileri basın mensuplarıyla paylaştığının anlaşılmış olduğunu" belirtmiş, ancak, "savcılık tarafından öne sürülen delillerin 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin takibe alınmasıyla ilgili 135 ve 138'inci maddelerine uygun olmadığı" gerekçesiyle Paksüt hakkında soruşturma açılmasına gerek bulunmadığına hükmetmişti.

Osman Paksüt, AİHM'ye yaptığı başvuruda, Ergenekon savcılarının kendisini teknik takibe aldıkları konusunda Anayasa Mahkemesi'ni bilgilendirmemiş, Anayasa Mahkemesi'ndeki ön soruşturma sürecinde savunmasının alınmamış ve eşiyle 30 Temmuz 2008 tarihinde yaptığı telefon görüşmesinin ön inceleme raporuna eklenmemiş olmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin adil yargılanma ve özel hayatın korunmasıyla ilgili maddelerine aykırı olduğunu savundu.

Başvuruyu incelemeye alan AİHM, davacının özel hayatın korunmasıyla ilgili haklarının ihlal edilip edilmediği konusunda Türk hükümetinden savunma istedi.


  http://www.radikal.com.tr/115126911512695

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  adaleti topal birakanlar - tunc2013

  Hukukun icini bosaltanlarda nihayetinde hukukdan medet ummak durumunda. OSman Paksut de onu yapmis. Bugun eger hukuk dogru isledmediginden bahsediyorsak bunda bu tur insanlarin buyuk payi var. Unutmdik o gunleri perde arkasinda kanunlari nasil amuda kaldirip insanlarin gelecegiyle ulkenin gelecegiyle oynandigini. Ne diyelim kolay gelsin. Bu tarz insanlar avruoadan medet umar yeri geldimi de avrupa birligine demedigini birakmaz. Gidin bakin meslektaslariniz orada nasil adalet dagitiyorlar azbucuk ogrenirsiniz . Tabii ki nokta kadar menfaat icin virgule kadar egilmeyip teraziyi dengede tutanlar istisna bugun ulke pisliklerinden ergenokunndan kurtuluyorsa dogrulukdan ayrilmayan hukukcularin sayesindedir. Onlari selamliyorz. Ulkenin kaderini degistirdiler.

  Sen de mi Brutüs !!! - tevahi

  İlginç gerçekten. Şimdiye kadar Anayasa Mahkemesi her zaman 'klasik devlet ideolojisi'' ne göre kararlar alırdı. Şimdi tamamen belli bir akımın güdümünde.Fakat şimdiye kadar bu iki güruhta başta Kürtler ve solcular olmak üzere her zaman ''düşman'' a karşı tek cephe oldular. Burada amaç hukuk aramak falan değildir. sadece ''kendi k.... nı kurtarma'' telaşıdır. Adamların ''adalet , hukuk, eşitlk '' gibi dertleri olsaydı ,bulundukları konum bunun için tam bir ölçüdür. Fakat şu ana kadar verilen tüm kararlar her zaman için demokrasi ve hukuk katliamı lehine olmuştur.

  bizdeki Adalet'i tezgaha getirdiler - karayel1965

  genelde sistemin muhalifleri azinliklar ve solcular AIHM'ye adaletin teceli etmesi icin müracatlarda bulunurdu.son zamanlarda ergenekoncular balyozcular,simdide anayasa mahkemesi üyesi,belki yarin DGM üyelerinden biride basvurur buda bizde hic adaletin olmadigini,asil yöneticilerimiz avrupalilarmis algisi uyandiriyor.korkum odurki kurulmaya calisilan avrupa ordusuna,ordu göreve sloganlarinida yakinda duyacagiz bazi sahsiyetsizlerden.netekim bey sirasini bekliyordur.

  Osman Paksut - oflu

  Hukukcularin AIHM ne başvuru yapamaz diye bir kural yoktur.Osman Paksut,dogru olani yapmistir.Turk hukuk sisteminde hala insan onuruyla bağdaşmayan kurallar vardir.Bunlarin ortadan kalkmasi için AIHM e başvuru yapilmasi uygundur.

  utanmasi yok - asevki

  Yani ergenekon davasindakilere bilgi sizdirdigini inkar etmiyor, edemiyor. Dinleme usulsuzdu diyor, anca oradan yuruyecek. anayasa Mahkemesi uyesinin cetecilerle icli disli olmasi normal, olaya biz dinlemenin usulu uzerinden yaklasalim. CHP goreve! Kurtar ergenekoncunu.