AİHM övdü: Türkiye normalleşiyor

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2004 bilançosu: "En çok dosya Türkiye'den olsa da insan haklarında ilerleme etkileyici, ülke normalleşiyor."
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

STRASBOURG - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), 2004 bilançosunu açıkladı. Türkiye, hakkında en fazla dosya bulunan ülkeler arasında yer alsa da, AİHM Başkanı Luizius Wildhaber, Türkiye'nin giderek normalleşen bir çizgide olduğunu söyledi.
Verilere göre Türkiye, karara bağlanmayı bekleyen en fazla davanın bulunduğu ülkeler sıralamasında üçüncü. Türkiye hakkında karar bekleyen davaların sayısı ise 9 bin 591'e ulaşmış durumda. İlk iki sırada ise Rusya (11 bin 65) ve Polonya (10 bin 825) yer alıyor. Hakkında en az karar verilecek ülke ise iki davayla Andora. 2004'te Türkiye aleyhine yapılan başvuru sayısı ise 3 bin 958 olarak belirginleşti.
Mahkemenin en fazla karar verdiği davalar ise Türkiye hakkındakiler oldu. AİHM, geçen yıl Türkiye hakkında 171 davayı karara bağladı. Türkiye'yi ise Polonya (79) ve Fransa (75) izledi. Türkiye davalarında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ihlal edildiğinin saptandığı üç madde öne çıkıyor. Bunlar adil yargılanma hakkını düzenleyen 6. madde (74 dava), mülkiyetin korunmasına yönelik 1 numaralı protokolün 1. maddesi (42 dava), özgürlük ve güvenlik hakkını garanti altına alan 5. madde (28 dava).
'Verilen cezalar eski davalara ait'
AİHM Başkanı Wildhaber, Türkiye aleyhine yapılan başvuruların içeriğinin Avrupa'nın önde gelen ülkelerindeki standartlara yaklaştığı mesajını verdi. Wildhaber, "Türkiye'nin insan hakları alanında kaydettiği gelişmelerden çok etkileniyoruz. Davaların içeriği normalleşiyor. Artık yaşam hakkı, işkence gibi konularda yapılan başvurular ciddi ölçüde düştü. Bu konuların yerine daha teknik konularda şikâyet geliyor" dedi.
İnsan hakları ihlalleriyle ilgili olarak mahkemenin halen Türkiye aleyhine karar verdiğinin hatırlatılması üzerine ise Wildhaber, "Bunlar 10 yıl öncesine dayanan davalar. Türkiye'nin gelişme sağlama kararlılığından memnuniyet duyuyoruz" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7358317358310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.