AİHM, Türk hükümetinin din dersi itirazını reddetti

AİHM, Türk hükümetinin din dersi itirazını reddetti
AİHM, Türk hükümetinin din dersi itirazını reddetti
Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) din ve ahlak kültürü derslerinin zorunlu olmaktan çıkarılmasını isteyen kararına yaptığı itiraz reddedildi.

RADİKAL – Ankara , Strasbourg Mahkemesi'nin "Mansur Yalçın ve diğerleri" olarak bilinen dava hakkında 16 Eylül 2014 tarihinde açıkladığı karara aralık ayında itiraz etmiş ve davanın mahkeme tarafından esastan yeniden görülmesini istemişti.

Türk hükümeti, temyiz başvurusunda, Türkiye 'de "zorunlu din dersi olmadığı" ve "istenirse Alevilere de Alevilik öğretilebileceği" tezlerini ileri sürmüştü.

Ret kararını duyuran AİHM, kararının gerekçesini açıklamadı.

AİHM'nin 16 Eylül 2014 tarihli kararında, Türkiye'de yürürlükteki eğitim sisteminin ebeveynlerin dini ve felsefi inançlarını güvence altına almadığı not edilmişti. Mahkeme, çocukların ve ailelerin, dini veya felsefi inançlarını açığa vurmaya mecbur bırakılmadan din ve ahlak kültürü derslerinden muaf tutulabilmelerine olanak yaratacak bir sisteme geçilmesini istemişti. AİHM kararında, bu konunun Türkiye'de "yapısal bir sorun" haline geldiği de kaydedilmişti.

AİHM’in kararı oy birliğiyle alınmıştı.

AİHM'nin temyiz başvurusunu reddetmesiyle 16 Eylül 2014 tarihinde alınan karar kesinleşmiş oldu.

AİHM geçen yıl aralık ayında aldığı bir diğer kararda da Cemevlerini "ibadethane" olarak tanımış, bu ibadethanelere, diğerlerinin aksine elektrik parası ödetilmesini Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin din ve vicdan özgürlüğü maddesine aykırı bulmuş ve Alevilere bu bağlamda "ayrımcılık" yapıldığına hükmetmişti.

(Deutsche Welle Türkçe)


  http://www.radikal.com.tr/129579112957915

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hey gidi - user919564

  Yillrca bizi bu hakimler dinsiz imansiz diye uyuttunuz akp li yoneticiler megerse onlar sizden daha durustlermis

  BU ÇAĞDA ZORLA İNANÇ BENİMSETME İLKELLİKTİR. - m.rozbilen

  Zorla inanç benimsetme ilkelliği asimilasyon'un babasıdır. Hani asimilasyon insanlık dışıydı? AİHM doğru bir karar vermiştir. Ne var ki kararını haksız bulup saygı göstermeyeceğini ilan eden var. Merak ediyorum, bu karara uyulup uyulmayacağına. Uyulmayacağını biliyorum da sonuçlarına katlanabilecek miyiz?

  doğru bir karar - user407815

  başka bir ülkede yaşarken çocuğunuza zorla hristiyanlık yada budistlik dersleri verilmesi nasıl ki yanlış ise Türkiye'nin de başka dinden olan vatandaşlarına hakim dinin öğretilerini dayatması yanlıştı. Bu açıdan insan hakları mahkemesinin çok yerinde ve doğru bir karar verdiğini düşünüyorum.

  AKP, dindas-yandascilari bunun da youlunu bulurlar - radi11

  cunku seriatta inaniyorlar, bu kadar basit.

  AİHM zorunlu din dersi......Balçovalı - balçovalı

  Anlaşılan AİHM , '' Zorunlu din dersi olmadığı'' ve isterlerse Alevilere de Alevilik öğretilebileceği ; masalını yutmamış. Bunun dışında Alevi önderlerinden Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak '' Bize Aleviliği öğretin istemini duyan var mı ?