AİHM Türkiye'yi 'biber gazı'ndan mahkûm etti

AİHM Türkiye'yi 'biber gazı'ndan mahkûm etti
AİHM Türkiye'yi 'biber gazı'ndan mahkûm etti
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 10 kişinin öldüğü 2006 yılındaki Diyarbakır olaylarında, polisin kullandığı biber gazı fişeğinin yüzüne isabet etmesiyle yaralanan Abdullah Yaşa'nın davasında Türkiye'yi mahkum etti.

Radikal.com.tr – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 10 kişinin öldüğü yüzlerce kişinin yaralandığı 2006 yılındaki Diyarbakır olaylarında, polisin kullandığı biber gazı fişeğinin yüzüne isabet etmesiyle yaralanan Abdullah Yaşa davasında Türkiye ’yi mahkum etti. İHD tarafından AİHM’e taşınan davanın kararında, polisin toplumsal olaylarda biber gazı kullanımıyla ilgili Türk yasal mevzuatının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle uyumlu olmadığına hükmederek, Türkiye’yi 20 bin Euro cezaya çarptırdı.

Diyarbakır’da, 2006’da Muş’un Şenyayla kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren 14 PKK ’lının cenaze töreninin yapıldığı 28 Mart günü büyük olaylar çıkmış, polisin yer yer çok sert müdahale ettiği gösterilerde aralarında çocukların da olduğu 10 kişi hayatını kaybetmişti. O gün polisin attığı biber gazının fişeği yüzüne isabet eden ve ağır yaralanan 13 yaşındaki Abdullah Yaşa adına İnsan Hakları Derneği’nin yaptığı başvuruyu karara bağlayan AİHM, Türkiye’yi 15 bin Euro maddi ve manevi tazminata mahkum etti ve ayrıca 5 bin Euro’luk mahkeme masraflarını hükümetten talep etti.


‘KAPSÜLLER 45 DERECE AÇIYLA ATILMALI’
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi tarafından AİHM’e taşınan davanın kararında, göstericilerin biber gazı kapsülleriyle yakın mesafeden ve doğrudan hedef alınmasının, “Ölümcül vakalara veya ciddi yaralanmalara yol açabileceği için, uygun bir polis davranışı olmadığı” belirtildi.

Polisin biber gazı kapsüllerini “eğik atış” (45-50 derecelik açı) yaparak kullanması gerektiğine hükmeden mahkeme, olayın meydana geldiği tarihte polisin biber gazı kullanımına ilişkin Türk yasal mevzuatının “şahısların fiziksel bütünlüklerinin korunması için Avrupa'nın çağdaş demokrasilerinden beklenen düzeyde güvence sağlamadığı ve barışçıl olmayan bir gösterinin dağıtılması için aranan hedefe orantılı yanıt oluşturmadığı” sonucuna vardı.


TÜRKİYE AİHS’Nİ İHLAL ETTİ
Bu tespitten yola çıkan AİHM, biber gazının bu şekilde kullanılmasıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kötü ve insanlık dışı muameleyle mücadeleyi kapsayan 3'üncü maddesinin Ankara tarafından ihlal edildiğine hükmetti.

AİHM, Türk hükümetinin davayla ilgili olarak güvenlik güçlerinin biber gazı kullanmalarının “polise saldıran ve yasadışı gösteri yapan bir grubun dağıtılması için orantılı” olduğu tezini kabul etmeyerek, hükümetten yasal mevzuatını gözden geçirmesini de talep etti.


‘10 KİŞİ ÖLDÜ KİMSE CEZA ALMADI’
Davaya ilişkin bilgi veren dönemin İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Yaşa ailesinin avukatı Reyhan Yalçındağ, “7’si çocuk toplam 10 kişinin polislerce öldürülmelerinin ve de yüzlercesinin de yaralanmasının üzerinden tam 7 yıl geçti. Savcılıklara yapılan sayısız suç duyurularına ve çok sayıdaki delile rağmen, bugüne kadar kolluk görevlileri hakkında ne idari ne de cezai anlamda verilen tek bir ceza olmadığı gibi; o günlerde tesadüfen hayatta kalan ağır yaralı çocukların çoğu bugün farklı gerekçelerle cezaevlerinde” dedi.

Bu davalardan birinin de 1 Mart 1993 doğumlu Abdullah Yaşa’nın davası olduğunu ifade eden Yalçındağ, “29 Mart 2003’de Koşuyolu semtinde, polislerin gaz fişekleriyle kitleye saldırmasının ardından yüzüne isabet eden fişek sonucu ağır yaralandığında sadece 13 yaşındaydı. Diğer tüm dosyalarda olduğu gibi fail olan polisler cezasız kaldı ve İHD Diyarbakır Şubesi aracılığıyla dosyayı AİHM’e taşıdık” diye konuştu.

Yalçındağ şöyle devam etti: “Bugün verilen kararda Mahkeme, Türkiye’yi işkence ve gayriinsani muameleden dolayı 15.000 Euro manevi-maddi tazminat ve de 5.000 Euro adli gider olmak üzere toplam 20.000 Euro tazminata hükmetti. Abdullah Yaşa ise, geçtiğimiz yıl cezaevlerinde devam eden açlık grevleriyle ilgili toplantı ve gösteri hakkını kullandığı için Diyarbakır Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 4.5 yıl hapis ve 36.000 TL para cezasına çarptırıldı. Yani yaralanan 13 yaşında bir çocuğa verilen tazminat, aynı çocuğa gösteri özgürlüğünü kullandığı için verilen para cezasıyla pat bir durum yaratmakta. Abdullah halen D Tipi Cezaevinde.”


  http://www.radikal.com.tr/1142046114204612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne Varmış Yorumumda? - Clear

  Dosdoğru yazıp söylemişim,işte...İlle,sizin duymak istediklerinizi mi yazmam gerekiyor?

  Clear, Ben dogruyu söylüyorum derken bir kez daha düsünmelisin. - ercan02

  sevgili Clear, bana ögretigin türkçe için tesekürler. Ama ben hala insanlarin duruslarini sorguluyorum. Senin durusun zalime sempati, beni üzen sey aynen bu. Gezi olaylarinda polisin kötü söz söylemedigi, hata kötü bir sey yaptigina inanmadigini bas bas bagirirken almis oldugun tutum. Birde çikmis dogruyu söylüyorom diyorsun. Asagiya sizden özür dileyerek bir yorumunuzu aliyorum. Oturup tekrar düsünmenizde yarar var. Bu gün türkiyede ölü sayisi 6 yi geçti. Polisin linç ettigi insanlarmi, 5metreden atesli silahla vurdugumu dersin. Sen sempatiyi polisten yana ben ise katledilenden yana kuruyorum. Aramizdaki fark. Ben dogruyu söylüyorum derken bir kez daha düsünmelisin. 2/7/2013 - 14:19 Gezi Parkı raporu: Kadın sağlıkçılar taciz edildi Ben de Buna İnanmıyorum. Birileri nasıl "darp edilen türbanlı genç anne" olayı ile "camide içki içme" olayına,kamere kayıtlarına ve fotoğraflara rağmen -fotoşoptur,uyarlamadır- bahaneleri ileri sürerek inatla ınanmıyorsa,ben de yaralı tedavi eden sağlıkçılara,polisin tacizde bulunduğuna inanmıyorum.Zira bunca hekimlik hayatımda,polisin hasta bakan sağlıkçıya,tacizde bulunduğunu ne gördüm ne de tanık oldum.Tam tersine son derece saygılı davrandıklarına tanık oldum.Öyle birinin ağzından "mış,mışla" anlatılanlara göre beyanat verilmez,aksi taktirde ona dedikodu denir beyanat denmez.Gösterin siz de bakalım "kamera kayıtlarını ve fotoğraflarını" inanayım.Hemde sizin gibi -fotoşop,uyarlama- benzeri kulplar takmadan inanacağım.Söz

  Daha Önceki Yorumlarımdan Örnekler. - Clear

  Daha önceki yorumlarıma göz atıp büyük araştırmacı(!) havalarında teşhisler fışkırtırken "Sn.Topbaş'a baskı yapan AK Parti milletvekillerine","Teravih nedeniyle oturumu terk eden AK Parti milletvekillerine","Sırf muhalefet evet dedi diye kendi hazırladığı kanun maddesine,hiç düşünmeden hayır oyu veren AK Parti millet vekillerine" yaptığım yorumlardan sonra,acaba hangi partiden olduğumu düşündün,büyük üstad(!)? Hiç aklına "bu adam yanlış nerden gelirse gelsin yanlış,doğru nerden gelirse gelsin doğru,demesini bilenlerden" demek geldi mi? Gelmez,zira bunu için "at gözlüklerinin" çıkartılması gerekir.Yani senin anlayacağın,zor iştir.Bilir misin,eskiden de "okuduğu gazeteye,giydiği elbiseye,bıyık ve sakal şekline göre" teşhis koyanlar vardı.Devir ne kadar değişmiş deeel mi? Ama kafalar değişmemiş.Aynı kolaycılık ve beleşçilik,süregidiyor.Biliyor musun? Aslında koyduğun teşhisi değil de,teşhis koyma yöntemini eleştiriyorum,farkındamısın bilmem.Bu yöntemle "kırk yılda bir" doğru teşhis koyarsan sakın "demedim mi?" diye kasılma zira "Bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir" derler.

  Gerekliymiş ki Vermişsin. - Clear

  Madem cevap gereksiz,ne diye yanıt veriyorsun? Ama "gereksizlik geni" içerdiğin(artık her şey genlere bağlanıyor,Radikal bilim haberlerine de göz atarsan görürsün) belli.Yapacak bir şey yok.İstersen ben,yapılabilecekler üzerinde durayım biraz,mesela yabancı kelimeleri iyi kıvırırken Türkçe kelimelerde çuvallamışsın.MaHdur deel,"maĞdur" olacak,HiÇiv de deeel,"hiCiv" olacak,sonra "zevat" demişsin,kuşkuya düştüm hangi anlamda kullandın? Zevat "gıda,yiyecek madde" anlamına da gelir,"zatlar,şahıslar,kişiler" anlamına da...Bunlar şimdilik genetik kusur kabul edilmiyor,bir an önce toparlanıp halletme yoluna gidersen,sen kazanırsın.Benden söylemesi,"demedi" deme.

  Cleara cevap, gereklimi? - ercan02

  Ne biçim insanlarla burada muhattabiz. Insanda birazcik mahdura karsi empati Duyar. Bu Adam burada kalkmis sarkastik tutum içerisinde. Daha önceki yorumlarina bakildiginda nasil bir AKPli oldugunu kanitliyor. 10 insanin katledilmesi (Bunlarin cogu çocuk, bana Israili hatirlatiyor. Ama bu katliami yapan Türkiye. Kendi katilerini serbest birakiyor. Adalet hiç bir Zaman kendisine karsi çalismiyor.) Kalkmis Clear denen zevat, burada hiçiv yapiyor. Böyleliklede Katillerle ayni kefeye düsüyor.

  Kızmayın Lütfen,"şartlar eşitlensin". - Clear

  Başka bir seçenek de var,kızmaya gerek yok,eylemciler de kask taksın,olsun bitsin.Ne kafa travması olur,ne de kaş-göz çıkar.Ha,"nasıl alsınlar?" diye sormayın sakın.Ne bileyim,o maskeleri nasıl ve nerden temin ettilerse,ordan tabi...Diyelim ki kendi ceplerinden aldılar,bu ülke için eylem yapanlar "ülkeme feda olsun" diyerek bir kask parası da veremezler mi? Motosiklet sevdası için veriyorlar ama di mi? İşte o zaman şartlar eşit olur ve üzücü olaylar da son bulur.Daha önce biber gazı yerine "hapşırık tozu" atılsın,ortalık neşelensin diye öneride bulunmştum,pek itibar görmemişti.Şimdi nasıl buldunuz bu fikrimi?

  Yapılanlar yanlarına kâr kalmamalı! - yusufdemir55

  Bu davalar emsaldir. Gezi Eylemlerinde bırakın yaralanmayı, gaza mağruz kalanların bile dava açmaları demokrasinin gelişmesi için önemlidir.. Resim, tanık, rapor gibi delillerle birlikte önce iç hukuk yollarına başvurup, iç hukuk yolları tamamen tükendikten sonra AİHM'ye dava açmak gerekir.Bu davalar yıllar sürer ama sonunda kazanırsınız.