AİHM'de 13 mahkumiyet daha

Türkiye, AİHM'de görülen 13 davada insan hakları ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle yaklaşık 3 milyon Fransız Frangı tazminat ödemeye mahkum edildi.

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) görülen 13 davada insan hakları ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle mahkum oldu, beş ayrı davada ise dostane çözüme gitti.
Türkiye'nin, insan hakları ihlali suçlamasıyla mahkum olduğu 13 dava ve dostane çözüme gittiği 5 davada, şikayet başvurusunda bulunanlara mahkeme masrafları da içinde olmak üzere, yaklaşık 3 milyon Fransız Frangı tutarında tazminat ödeyeceği bildirildi.
AİHM'den yapılan açıklamada, Dev-Yol örgütünün terörist faaliyetlerine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan 13 kişinin yaptığı başvuruda, Türkiye'nin, mahkemenin tarafsızlığı, bağımsızlığı ve makul bir zamanda duruşmanın yapılmasıyla ilgili suçlamalarda insan hakları ihlalinde bulunduğu görüşüne varıldı.
AİHM'de örgüt militanı olmak ve başka bir sol örgüte üye olmak suçundan Türkiye'de görülen beş davayla ilgili başvurularda ise Türkiye dostane çözüme gitti.