AIHM'deki azınlık davaları düşecek

AIHM'deki azınlık davaları düşecek
AIHM'deki azınlık davaları düşecek
'Azınlık mallarının iadesi' kararnamesi sayesinde AİHM'de Türkiye'ye açılan milyarlarca liralık tazminat davaları düşecek.
Haber: MİNE TUDUK / Arşivi

Avrupa İnsan Hakları Mahkeme-si’nde Türkiye ’nin başını ağrıtan en önemli meselelerden biri olan gayrimüslim vakıfların açtığı davalar, Başbakan’ın geçen hafta açıkladığı kanun hükmündeki kararname sayesinde, iade yoluyla düşecek. Böylece AİHM’ye açılan ve Türkiye’nin ödemek zorunda kaldığı milyarlarca liralık tazminat davaları için de yeni bir sayfa açılacak. 

25 yıldır Türkiye’deki azınlıkların vakıf mallarının iadesine ilişkin davalara bakan avukat Kezban Hatemi’nin konuya dair verdiği örnek Ortaköy’deki Rum İlkokulu davası. “AİHM’deki en önemli davalardan biri AB Merkezi olarak kullanılan, Ortaköy’deki Rum İlkokulu davası” diyen Hatemi, “Burası bildiğimiz anlamda kamulaştırılmadı. Mirasçısı, mütevellisi olmadığı için hiçbir hukuki gerekçeye dayanmadan devlet el koydu” diyerek süreci özetliyor. 

Hatemi’nin verdiği bilgilere göre yeni çıkan kararnamenin en önemli kısmı tazmin (zararı ödemek) özelliğinin olması. Böylece Rum ilkokulu gibi, AİHM’de dava süreci devam eden taşınmazlar, bir başkasına satılmış ya da yap, işlet, devret şeklinde kullanılıyor olsalar da, yeni kararnameyle tazminin sağlanması mümkün. Hatemi “Yeni yönetmeliğe göre, usul belirlendikten sonra cemaatler mallarını listeleyerek tapuya bildirecek. Tapu azınlıklara ait olan gayrimenkulleri hükmen, tekrar vakıfların üstüne tescil edecek” diyor. 

Avrupa’nın çıkan yeni kararı şaşkınlıkla izlediğini söyleyen Hatemi, “Azınlıklar eşit vatandaş olmanın ve devlete güven duymanın ne demek olduğunu öğrenecek. Sırf azınlık diye bu insanların başlarına gelmeyen kalmadı. Varlık vergisinden tutun da, 6-7 Eylül olayları gibi acılı süreç yaşandı. Artık bambaşka bir döneme girildi. Tabii ki birtakım eksiklikler de olacaktır, ancak sağlam bir hukuk devleti olma bilincinde olduğumuz artık bir gerçek” diyor. Türkiye’de azınlık vakıflarına ait binlerce mülk var. Genelde Osmanbey, Nişantaşı, Bebek, Taksim, Arnavutköy gibi İstanbul ’un gözde semtlerinde olan taşınmazların bir bölümü de Mardin, Diyar-bakır’da bulunuyor.


Kararnamenin getirdikleri 
>> Azınlık vakıfları, 1936 beyannamesinde kayıtlı olup, malik hanesi açık taşınmazları, bu yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 12 ay içinde tapu sicil müdürlüklerince kendi vakıfları adına tescil ettirecek. 
>> Kamulaştırma, satış ve trampa dışında nedenlerle Hazine, Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediye, il özel idaresine kayıtlı olanlar vakıflara verilecek.
>> Mezarlıkları, çeşmeleri de vakıflara verilebilecek.
>> Mal edinememe gerekçesiyle Hazine veya Genel Müdürlük adına tapuda kaydedilen taşınmazlardan, üçüncü şahıslar adına kayıtlı olanların tespit edilen rayiç değeri, Hazine veya Genel Müdürlükçe ödenecek.


  http://www.radikal.com.tr/106205910620591

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Son Nokta! - Cihan78

  Devletin son 10 yil gosterdigi degisim ortada. En azindan bazi tabu konular artik tartisilmaya baslandi. Ama degisim hizli mi? Dunyanin ve insanlarin son 10 yilda gecirdigi bir degisimi dusunun. 10 yil onceki filmlere bir bakin. Kiyafetler, kullanilan elektronikler, en onemlisi konular, konusmalar ve mantik. Dunya nekadar degisti, biz nekadar yurt disina ciktigimizda yuzumuze vuruyor. Bukadar degisimin yaninda devlet sadece bazi konularin tartislabilmesini saglayabildi sadece. Turkiye'nin en temel dis sorunlari: Kibris konusu, Ermenistan'la iliskiler, Ermeni soykirimi. En onemli ic sorunlar: Kurt meselesi ve terorizm, Turkiyedeki insan haklari. 10 yilda dis sorunlarimizda ne degisti? Sadece Filistinin en buyuk savunucusu oluverdik, ana konularda degisim yokken Ortadogunun liderligine oynadik. Ic sorunlarda ne degisti? Turkiyede ne Kurtlerin, ne Turklerin haklari var. Ne Muslumanlarin, ne Alevilerin, ne diger dine inananlarin. 10 yilda degisimin yasandigi en buyuk alan ekonomi ve bir gurup insanimizin yasam standartlari. Onun disinda en buyuk sorunlarda devlet hala degisime ayak diretiyor. Medya ve hukumet istedigi kadar bizim dunya lideri oldugumuzu soylesin, gerceklerin altinda hic bir ilerlemenin olmadigi temel konular yatiyor. aa evet...10 yilda artik Kurtler kart kurt Turkleri olmadigi cikti ortaya, bir iki de Kurtce televizyon kanali var devlet kontrolunde, aa evet...birde artik Kurtce konustular diye insanlari hapse atmiyorlar...baska nedenlerden bahane bulup atiliyorlar! Vay be degisime! Yuppiii!!! Simdi bir de azinlik mallari geri iade edilecekmis. Azinlik kalmadigini bildikleri icin mi iade ediyorlar acaba sonunda?!?! Su anda bile devlet degisimde halkinin cok gerilerinde. Sonucta bulundugumuz son nokta bile 75 yillik kavga, para ve itibar kaybi!!!