AİHM'den Türkiye'ye 'gaz'lı ceza

AİHM'den Türkiye'ye 'gaz'lı ceza
AİHM'den Türkiye'ye 'gaz'lı ceza
1 Mayıs gösterilerinde 'orantısız güç' kullanan Türkiye iki şikâyetçiye 15 biner euro ödeyecek.

 


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2006 yılında İzmir'de düzenlenen 1 Mayıs gösterilerinde polisin orantısız şiddet ve biber gazı kullanımıyla ilgili davada Türkiye 'yi para cezasına çarptırdı.Mahkeme Zuhal Subaşı ve Ali Çoban'ın açtığı davada Türkiye'yi şikâyetçilerin her birine 15 bin euro tazminat vermeye ayrıca masraflar için toplam 1760 euro ödemeye mahkûm etti.

AİHM'in açıklamasına göre Subaşı ve Çoban, İzmir'de 2006 yılında katıldıkları 1 Mayıs gösterileri sırasında polis memurları tarafından tekmelendikleri, darp edildikleri, biber gazıyla müdahaleye maruz kaldıkları ve yetkililerin kötü muameleyle ilgili etkili bir soruşturma süreci yürütmediği gerekçeleriyle şikâyetçi oldu.

hurriyet.com.tr'nin haberine göre mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyi yasaklayan 3'üncü maddesi doğrultusunda Subaşı ve Çoban'ı haklı buldu.

Mahkeme şikâyetçilere kötü muamele uygulanması ve iddianın yetkililerce etkili bir biçimde soruşturulmaması nedeniyle 3'üncü maddenin iki kez ihlal edildiğine karar verdi.


BİR PARA CEZASI DAHA


Yine aynı madde üzerinden 1997 yılında terörle mücadele polisinin evlerine düzenlediği bir baskınla ilgili şikayetçi olan Gülçin Yeşilmen Bozdemir ile Maşallah Yeşilmen'in davasını da karara bağlayan AİHM, Türkiye'yi 6 bin euro para cezasına çarptırdı.

Bozdemir ve Yeşilmen, bir aile üyesini aramak için evlerine baskın yapan polislerin kendilerini çırlçıplak soyup dövdüğünü, o sırada hamile olan Bozdemir'in bebeğini kaybettiğini ve Yeşilmen'in tecavüzle tehdit edildiğini savundu. Şikâyetçiler ayrıca yetkililerin etkili bir soruşturma yürütmediğini belirtti.

Mahkemenin kararında şikayetçilerin özgürlük hakkı ile güvenlik hakkının ihlal edildiği, konuyla ilgili soruşturmanın etkisiz olduğu ancak kötü muamele iddialarının 3'üncü maddenin ihlali olarak değerlendirilemeyeceği ifade edildi.