AİHM'e başvuru örgüt faaliyeti!

İzmir Cumhuriyet Savcısı Fatih Genç tarafından PKK üyeliği suçlamasıyla 30 KESK üyesi için hazırlanan iddianamede, derin tahliller dikkat çekiyor.
MESUT HASAN BENLİ

Marksist Leninist PKK’nın taban olarak işçi sınıfını hedef aldığını iddia eden Savcı Genç, sendikacıların “köye dönüşleri” ve “zarar görenlere tazminat ödenip, bölgede yatırımların artırılmasını” savunmasını “PKK’nın meşru savunma stratejisinin bir parçası” olarak gösteriyor.
AİHM’e Türkiye aleyhtarı başvuru yapmanın ‘örgütsel faaliyet’ sayıldığı iddianamede sendikal faaliyetler de örgüt üyeliğine delil olarak gösterildi. İHD gibi dernekleri PKK ile ilişkili gösteren ve tam 114 kez ‘Sözde’ sözcüğünü kullanan savcının PKK içinde ‘Sözde terör örgütü’ demesi de dikkat çekiyor.
KESK’li sendikacılar hakkında hazırlanan iddianamede savcı Genç’in ilginç bir değerlendirmesi ise şöyle:”Şüphelilerin tamamının kamu çalışanı olması, gün içerisinde belirli bir mesai harcamaları, maddi gelirlerinin belli olması, örgütsel çalışma için mesai sonrasında da zaman ayırmak zorunda kalmaları, haklarında adli işlem yapılması halinde işlerini kaybetme risklerinin bulunmasına rağmen şüphelilerin büyük bir azim ile soruşturma konusu yapılanma içinde faaliyet göstermelerinin, KCK/TM-DEK (Koma Ciwaken Kürdistan / Türkiye Meclisi-Demokratik Emek Konfederasyonu) yapılanmasının ne derece ciddi, organize, ideolojiye bağlı ve ülke bütünlüğü için tehlikeli olduğunu açık olarak gösterdiği...”