AİHM'nin tazminat kararı tahliyeye yetmedi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, PKK üyeliğinden ömür boyu hapis istemiyle 7.5 yıldır tutuklu yargılanan 42 yaşındaki Veli Tosun'la ilgili başvuruyu sonuçlandırdı, Türkiye'yi 'davanın uzunluğu' ve 'işkence' nedeniyle suçlu bularak 15 bin avro tazminata mahkûm etti.
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, PKK üyeliğinden ömür boyu hapis istemiyle 7.5 yıldır tutuklu yargılanan 42 yaşındaki Veli Tosun'la ilgili başvuruyu sonuçlandırdı, Türkiye'yi 'davanın uzunluğu' ve 'işkence' nedeniyle suçlu bularak 15 bin avro tazminata mahkûm etti.
Hak ve özgürlüklerin, düzenlendiği şekliyle korunması gerektiği vurgulanan kararda, "Soruşturmanın devlet yetkililerinin ihmali sonucu sekteye uğratılmayarak faillerin tespiti, cezalandırılmaları gerekir" denildi.
Avukatı 'İhlal olur' dedi
AİHM kararı çevirisini Diyarbakır'daki 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunan Tosun'un avukatı ve aynı zamanda Diyarbakır Barosu Başkanı olan Sezgin Tanrıkulu, "AİHM'nin devam eden bir davayla ilgili verdiği başka karar yok. Bu karara rağmen tutukluluk hali sürerse, bu yeni bir ihlaldir. Tahliye talep ediyoruz" dedi.
Mahkeme, Adalet Bakanlığı'ndan kararın resmi çevirisini istedi, sanığın tutukluluğunun devamına oybirliğiyle karar verdi.
Veli Tosun'a işkenceden yargılanan polisler Haluk Bayram Deniz ile Hüseyin Demir beraat etmişti. Beraat kararı Yargıtay tarafından da onanmıştı.