AİHM'yi bırak, Varşova'ya bak

AİHM'yi bırak, Varşova'ya bak
AİHM'yi bırak, Varşova'ya bak

Şükran Kaypakkaya da geçen yıl oğlunun mezarı başındaki anma nedeniyle örgüt propagandası ndan şüpheli sıfatıyla ifade vermişti.

Mahkeme, AİHM kararına rağmen 'cebir ve şiddet içermeyen' düşünceleri de örgüt propagandası sayıp ceza verdi. Dayanak, Varşova Sözleşmesi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararı ve 4. Yargı Paketi’ndeki düzenlemeleri yok sayarak, ‘cebir ve şiddet içermeyen düşüncelerin de terör örgütü propagandası sayılabileceğine’ hükmetti. Mahkeme, kararında Varşova Sözleşmesi olarak kabul edilen Avrupa Konseyi Terörizmin Önlenmesi Sözleşmesi’ni esas aldı.
Samsun’da Devrimci 78’liler Şubesi, 18 Mayıs 2012 tarihinde basın açıklaması yaparak İbrahim Kaypakkaya’yı andı. Basın açıklamasını okuyan Erdem Avcı ve açıklama sırasında “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın İbrahim Kaypakkaya”diye sloganlar atıp çeşitli pankartlar taşıyan dört kişi hakkında ‘TKP/ML TİKKO üyeliği ve örgüt propagandası’ suçundan dava açıldı.
Davaya bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi geçen şubat ayında dört kişiye ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 10 ay hapis cezası verdi. Mahkeme gerekçeli kararını tamamladı.
Gerekçeli kararda Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya’nın yasadışı örgüt liderleri olduğu belirtildi. 

Bölünmezlik söz konusu! 

Gerekçede, basın açıklaması ve atılan sloganların neden düşünce ve ifade özgürlüğü olarak sayılmadığına ilişkin ilginç değerlendirmelere de yer verildi. Gerekçede ‘devletin ülkesi ve milletin bölünmez bütünlüğü’ için düşünce ve yayma hürriyetinin sınırlandırılabileceği vurgulandı. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin de ‘kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün sağlanması’ amacıyla düşünce ve ifade özgürlüğünün sınırlandırılmasına onay verdiği öne sürüldü.
‘Özgürlük sınırsız olamaz’ 

Düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğünün ulusal ve uluslararası mevzuatta da ‘sınırsız’ olarak kabul edilmediği savunulan kararda şu ifadeler yer aldı:
“Terör örgütlerinin övülmesi düşünce açıklama özgürlüğü kapsamında değerlendirilmez. Nitekim bu tarz hareketlerin suç olarak düzenlenmesi hukuk devleti olma standardı yüksek birçok ülkenin ceza kanunlarında yer almaktadır. Hiçbir devlet bölünmez bütünlüğünü hedef alan terör örgütlerinin övülmesine seyirce kalamaz.”
Mahkeme, açıklama ve atılan sloganların terör örgütü propagandası sayılması için “Cebir ve şiddetin övülmesi gerekir” şeklindeki AİHM kararlarını da es geçerek şunları kaydetti:
“İfade özgürlüğü açısından, AİHM’nin ‘cebir ve şiddete çağrı’ şeklindeki fikir açıklamalarını sınırlayan yaklaşımı karşısında, 2005 yılında hazırlanan terörün önlenmesi hakkındaki Varşova Sözleşmesi’nde yer alan ve ‘kendisinde cebir ve şiddet ifadesi bulunmayan’ fakat işlenmiş bulunan bir terör suçunun haklı nedenlere dayandığını açıklayan ifadeleri’ suç haline getirme yükümü, Avrupa Konseyi’nin ve Avrupa Birliği ’nin ‘terörün önlenmesi anlamında’ yeni bir bakış açısı oluşturduğunu göstermektedir.” 

Savcı daha ağır ceza istedi 

Kararda, sloganlar ve pankartlara da vurgu yapılarak “Sanıkların terör örgütünün destekçesi olduklarını belli ederek terör örgütüne manevi destek vermek suretiyle örgüt propagandasını yapmak suçunu işledikleri anlaşılmıştır” denildi. Mahkemenin verdiği 10 ay hapis cezasını savcı yetersiz bularak itiraz etti. Savcı, basın açıklaması yapan ve slogan atan şüphelilerin örgüt üyeliği suçundan cezalandırılmasını istedi.


  http://www.radikal.com.tr/113486311348636

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - diğer yaşam formu

  bizim dedimiz adalet ve eşitlik. Madem faşistlik yapacaksın onu da eşit yap. Hizbullahçılar mahkeme önünde gösteri yapabilir, ama ulusalcılar değil, Kaypakkaya anılınca terörist, Apo anılınca bir şey yok! Ama zaten faşizmin kendisi buydu demi. Sadece bir tarafa baskı ve zulüm

  Devlet ve demokrasi - vancetti

  Devletler var oldukça diktatörlükler de var olacaktır. Kapitalist sistemde, devlet proletaryo üzerinde diktatörlüğünü kurarken, sosyalist sistemde, Proleterya kapitalizm üzerinde diktatörlük kurar. Komunistlerin devlet tarifi böyle. Devlet ancak komunizmde yoktur. Bu tarif yapılırken din devleti yoktu. Şimdi İran ve diğerleri var. Mollaların tamamı istisnasız holding patronları.Din en iyi uyutma aracıdır. Size din, bize para. Bizdeki devlete gelince, toplumun yarısı böyle bir devlet istiyorsa yapacak bir şey yok. Hani son zamanlar da TC.ciler türedi ya. 9o yıllık Cumhuriyetin halkını ne kadar eğitebildiğini, eğitselerdi bugün bu sorunları yaşarmıydık sorusunu sormaları gerekmezmi?. Osmanlıcılara da sormak lazım, Cumhuriyet kurulduğunda halkın yüzde kaçı okur yazardı?. İslam ülkeleri fakir, elbette fakir olacak, Elin oğlu Mars'ta kaya delmekle meşgul, Gen haritasını çıkartıyor, Sunni kan yapıyor, Yakında insan yaratacak. Sen burada hala tüm enerjinle günah-sevap, haram-helal tartışmağa devam et.

  dahası var - enkidusiyar

  hammurabi kanunları var bir de. orda ne der ki bu durum için? neyse varşova sözleşmesi daha medenidir en azından

  İŞTE EN BÜYÜK HATA BURADA - pispor

  demokraside özgürlüğün sınırlarını devlet değil,halk koyar.Eğer devlet özgürlüklerin sınırını koyarsa bu bal gibi faşizm olur.Köminist Önder İbrahim Kaypakkayanın anmasını yasaklayan devlet faşist bir devlettir.Haydi anladık büyük şehirlerde polisin güçsüzlüğüne karşı yürüyüşler yasaklanıyor.ya dağın başında yada Kaypakkayanın anıldığı bir köy yada bir buğday tarlasında yasaklayan zihniyet ceza kesen zihniyet faşist değide nedir.

  Bu kavga bitmedi, bitmeyecek; binlerce yıl daha... - Antipas

  Adına "devlet" dediğimiz sınıflı üst organizasyonun, ulusal düzeyde yasa koyma sürecine dahi halkın/halkların müdahale edebilme kapasiteleri sınırlıdır. Değil ki uluslararası kural koyma süreçlerine müdahale etmek, devletin "kutsal" varlığının korunması söz konusuysa hele, tek kelimeyle imkansız. Kutsal varlığınızı korumayı kabız bir hukuki anlayışla buralara dayandırsanız da bu kavga bitmedi, bitmeyecek ta ki yeryüzü...

  biz dünyanın neresindeyiz... - okkes cavus

  yıllar önce katledimiş bir devrimciyı bir kaç demokrat kişinin anmasını örgüt diye yargılamayı dünyanın hangi ülkelerinde olduğunu bilmek zordur butür anmalara ve demokratik hak aramalara cezai yaklaşım ne kadar çağdaş ne kadar ne kadar yasaldır..........?