Aile Bakanı Şahin 'zina' resti çekti

Aile Bakanı Şahin 'zina' resti çekti
Aile Bakanı Şahin 'zina' resti çekti
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2014 bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu’na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın “Kızlı-erkekli aynı yurtlarda kalıyorlar” açıklaması ve ‘zina’ tartışması damgasını vurdu. Muhalefet milletvekilleri “Siz değil misiniz zinayı kaldıran hükümet, şimdi yapılan özel hayata müdahale değil mi?” diyerek tepkilerini dile getirdi. Bunun üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin “Zina konusunda yapılanı yanlış buluyorsanız, bu hassasiyetinizi değerlendiririz” karşılığını verdi.
Komisyonun önceki akşamki görüşmelerinde de Başbakan’ın ‘öğrenci evleri’ ile ilgili açıklaması tartışma konusu oldu. Muhalefet milletvekilleri Erdoğan’ın açıklamalarını ‘özel hayata müdahale’ olarak yorumlarken, konu hakkında açıklama yapan Şahin “Aile Bakanı olarak, aile değerleri üzerindeki tartışmada ben tarafım. Herkesin aile değeri, evlatları kıymetlidir” dedi.

‘Üç maymun mu olalım?’
Anayasanın kendilerine aile değerlerini ve gençleri koruma görevi verdiğini ifade eden Şahin, “Bir sorun varsa bunu yok mu sayalım, üç maymunu mu oynayalım?” diye sordu. Anayasa Mahkemesi’nin 1996 ve 1998 yıllarında verdiği iki iptal kararıyla suç olmaktan çıkan zina, uzun tartışmalar sonucu, AK Parti hükümetleri döneminde hazırlanan yeni Türk Ceza Kanunu’nda da yeniden suç kapsamına alınmamıştı. Muhalefet milletvekillerinin, AK Parti döneminde zinanın suç olmaktan çıkarılmasını hatırlatması üzerine ise Şahin, şöyle konuştu:
“Zinayla ilgili eğer muhalefetin, milletvekili arkadaşlarımızın bir hassasiyeti varsa, bu yapılanın yanlış olduğuyla ilgili, biz iktidar olarak bunu değerlendirebiliriz. Buna da açık olduğumuzu ifade ediyorum.”