Aile Bakanlığı kayıp Afgan çocuklarla ilgili soruşturma başlattı

Aile Bakanlığı kayıp Afgan çocuklarla ilgili soruşturma başlattı
Aile Bakanlığı kayıp Afgan çocuklarla ilgili soruşturma başlattı
Kayıp Afgan çocuklarla ilgili açıklama yapah Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı "Çocuklar 5 gün içinde kurumlarımızdan izinsiz olarak kaçmışlardır" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 21 Afgan çocuktan 4 aydır haber alınamadığı iddialarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "21 Afgan çocuk İzmir Toplanma Merkezi'nden Erzincan İl Müdürlüğü Sabancı Çocuk Destek Merkezi'ne 24 Temmuz 2015 tarihinde getirilmişlerdir. Dağınık olarak getirilen çocuklar; ertesi günden (25 Temmuz 2015) itibaren 5 gün içinde kurumlarımızdan izinsiz olarak kaçmışlardır" denildi. Açıklamada şunlara vurgu yapıldı: "Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan; “Korunmaya Alınan 21 Afgan Çocuktan 4 Aydır Haber Yok' başlıklı habere ilişkin olarak aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. Bakanlığımıza bağlı kuruluşlarda bakım altında bulunan refakatsiz çocuklar hakkında bakım tedbiri alınarak tüm ihtiyaçları karşılanmaktadır. Çocuklara psiko-sosyal, eğitim, sağlık, barınma ve hukuki destek sağlanmaktadır. Bakım altında bulunan çocuklar için gerçekleştirilen bütün işlemler çocuğun üstün yararı ilkesi çerçevesinde yürütülmektedir. 21 Afgan çocuk İzmir Toplanma Merkezi’nden Erzincan İl Müdürlüğü Sabancı Çocuk Destek Merkezi’ne 24 Temmuz 2015 tarihinde getirilmişlerdir. Dağınık olarak getirilen çocuklar; ertesi günden (25 Temmuz 2015) itibaren 5 gün içinde kurumlarımızdan izinsiz olarak kaçmışlardır. Çocukların bulunması için İl Emniyet Müdürlüğüne bildirimde bulunulmuş, aynı zamanda Erzincan Valiliği tarafından konu incelenmiştir. Ayrıca bahse konu haber Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmekte olup konu ile ilgili olarak, Bakan talimatıyla Denetim Hizmetleri Başkanlığımızca iki denetçi görevlendirilerek soruşturma başlatılmıştır.   Soruşturma sonucunda varsa ihmal ya da kusuru olanlar hakkında gerekli yasal işlemler yapılacak ve kamuoyuyla paylaşılacaktır."

Devlet korumasındaki 21 çocuk 4 aydır kayıp!

ERZİNCAN VALİSİ KAHRAMAN: AFGAN ÇOCUKLARIN IŞİD’E KATILMASI MÜMKÜN DEĞİL

Kayı çocuklarla ilgili bir açıklama da Erzincan Valisi Süleyman Kahraman'dan geldi. İzmir'de yakalanarak Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kentteki Çocuk Destek Merkezi'nde (ÇODEM) devlet koruması altına alındıktan sonra kaçan yaşları 15- 20 arasında değişen 21 Afgan'la ilgili iddiaları yanıtlayan Vali Kahraman, "IŞİD ve benzeri bir örgüte gitmeleri mümkün değil. Bu çocuklar zaten ülkelerindeki terörden kaçarak gelen çocuklar" dedi. Vali Kahraman, bunlardan 3'ünün Atina'da, 1'inin Almanya'da, 1'inin de İstanbul'da olduğunu sosyal paylaşım sitelerinden tespit ettiklerini belirtti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın İzmir’den gönderdiği 21 Afgan, geçen 23 Temmuz günü Erzincan’daki ÇODEM'e yerleştirildi. Yaşları 15- 20 arasında değişen Afgan'dan 4'ü 25 Temmuz, 17'si de 29 Temmuz günü barındıkları merkezden kaçtı. Vali Süleyman Kahraman, Afganlar'la ilgili ortaya çeşitli iddiaların ortaya atılmasının ardından açıklama yaptı. Vali Kahraman, bunların uluslararası hukukta 'Refakatsiz Çocuklar' olarak tarif edildiğini söyledi. Kaçak Afganlar'la ilgili güvenlik kuvvetlerinin araştırma yaptığına dikkati çeken Vali Kahraman, şöyle konuştu: "Bunlar bir gece çarşaf sarkıtarak bulundukları binadan gitmiştir. Yaşları çocuk değil aslında. Bunlar fiziki olarak en küçüğü 15, en büyüğü de 20, hatta 20’den fazla yaşta olan çocuklar. Özellikle Avrupa ülkelerine giderek çalışmak ve ailelerine yardımcı olmak istiyorlardı. Bu çocuklar için piknik gibi sosyal, sportif aktiviteler gerçekleştirdik. Ama burada tutmak mümkün olmadı. Bunların gitmelerine, ayrılmalarına rıza göstermiş, özellikle göz yummuş değiliz. Bulundukları merkez, çok yüksek güvenlikli değil. Normal güvenlik tedbirleri var. Yüksek düzeyde korunaklı, cezaevi veya ıslahevi olması mümkün değil. Bir gece terk edip gitmişler. IŞİD ve benzeri bir örgüte gitmeleri mümkün değil. Çünkü bu çocuklar ülkelerinde özellikle bu terörden kaçarak gelenler. Yaşları da kendilerini örgüte kaptıracak kadar küçük değil. Bunları zorla tutmak mümkün değil. Burası sosyal uyum merkezi. Çok yüksek bir güvenlikli merkez değil. Ancak belki güvenlik görevlilerinin sayısını arttırırız. Hatta çocuklar çarşıya refakatçi öğretmenlerle çıkar. Ancak o şekilde bir tedbir alabiliriz."

ÇODEM'den kaçan 13 Afgan'ın sosyal paylaşım sitesi hesaplarının bulunduğunu, bunlardan 3'ünün Atina'da, 1'inin Almanya'da, 1'inin de İstanbul'da bulunduğunu buradan tespit ettiklerini anlatan Vali Kahraman, "Çocukların kaçmasına yardımcı olan birileri var mı?" sorusuna, "Türkçe bilmiyorlar. Ama bunların muhakkak bildikleri, tanıdıkları vardır. Belki onlara yardımcı olan da vardır. Bu çocuklardan ayrı, kaçan 4 çocuk daha var. Onlar yakalandı. Onları götüren kişi hakkında göçmen kaçakçılığı suçundan işlem yapıldı ve şu anda cezaevinde" yanıtını verdi

ANKARA-DHA