Aile boyu organ nakli operasyonu

Aile boyu organ nakli operasyonu
Aile boyu organ nakli operasyonu
Çocukları nedeni bilinmeyen bir rahatsızlıktan mustarip olan Bayram Akın'ın ailesi, aylardır organ nakliyle yaşıyor. 6 ay içinde ailenin 2 çocuğu, anne ve yeğen nakil operasyonu geçirdi.

Afyonkarahisar’ın Çobanlar ilçesine bağlı Kale Köyü’nde oturan Akın ailesinin en büyük oğulları Murat sürekli hastalanınca aile Afyonkarahisar’daki hastanelere başvurdu. Derdine çare bulunamayan Murat 2.5 yaşından itibaren İzmir ’e Dr. Behçet Uz çocuk Çocuk Hastanesi’ne getirilmeye başlandı. 2012 Nisan’da durumu ağırlaştı, bilinci kapandı.
Doktorların karaciğer nakli olması gerektiğini söyledikleri Murat, ambulansla İzmir Kent Hastanesi’ne sevk edildi. Annesi uygun verici çıkmadı. Babanın tetkik sonuçları beklenirken, bağış organ çıktı. 15 Mayıs 2012’de 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz’ın karaciğeri Murat’a hayat verdi. Murat, Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirilen nakille yeni bir hayata başlarken, Akın çiftinin sevinci kısa sürdü. Çünkü bu kez “Hiçbir sağlık sorunu yoktu” dedikleri kızları 8 yaşındaki Kadriye de aniden rahatsızlandı, karnı şişti.
Akın çifti, soluğu İzmir Kent Hastanesi’nde aldı, Kadriye’nin de karaciğerinin iflas ettiği ortaya çıktı. Kadriye aynı ekip tarafından 7 Aralık’ta nakil operasyonuna alındı. Annesi Fatma Akın donör oldu. Ancak küçük kızın vücudu annesinden nakledilen karaciğer parçasını reddetti. Bayram Akın’ın amcasının oğlu Tufan Akın gönüllü oldu. Kadriye 29 yaşındaki Tufan Akın’dan alınan karaciğer parçasıyla hayata dönerken aile henüz 5 yaşında olan en küçük çocukları İlyas için ’kaderi ya ağabeyi ve ablasına benzerse’ endişesi yaşamaya başladı. 

‘Akraba evliliği yapmayın’ 
Baba Akın, iki çocuğu, eşi ve yeğeninin 6 ay içinde ameliyat masasına yattığını, köyüyle hastane arasında gidip gelmekten çalışamadığını, ailesinin dağıldığını söyledi. Hem işsiz hem de çaresiz olduğunu belirten baba Akın, “Bu nakillerden sonra kontroller var. Köyümüz uzak, kış ağır. Yollarda çocuklarımın perişan olmaması gerek. İzmir’de ev tutmam lazım ama nasıl olacak? Doktorlarımıza , devletimize de bu imkânları verdiği için teşekkür ediyorum. Çocuklarım neden hastalanıyor kesin belli olmadı ama akraba evliliği riskmiş. Eşim halamın kızı. Bedelini ağır ödüyoruz. Kimse akraba evliliği yapmasın” diye konuştu.
İzmir Kent Hastanesi’nden Doç. Dr. Çiğdem Arıkan ise iki kardeşi karaciğer nakline götüren nedenlerin bilinmediğini anlattı:
“Murat’ın öncesinde bir böbrek hastalığı vardı. Tanısı net değildi. Hâlâ tetkikleri sürüyor. Kız kardeşinde de aynı şekilde karın ağrısı sonrası ani karaciğer yetmezliği gelişti. Fakat bunlar öncesinde herhangi bir rahatsızları olan çocuklar değiller. En küçük kardeşe de baktığımızda herhangi bir bulgusu yok. Tetkiklerini istedik. Şu anda ama sadece basit testlerle anlaşılır bir hastalık olmadığını biliyoruz. Daha ileri tetkik istedik. Akraba evliliği olması da bir risk faktörü. Taşıyıcı olup çocuklarda çıkabiliyor. İlyas şu an nakillik gibi durmuyor, sonuçlarına göre karar vereceğiz. Murat ve Kadriye iyi. Herhangi bir hastalık bulgusu olduğu zaman , özellikle nedeni de bilinmiyorsa mutlaka diğer kardeşlerin de bu açıdan taranması gerekir. Bu çocuklar grip, nezle gibi, tekrarlayan hastalıklarla da gelebiliyor, anne babalar dikkatli olmalı. Akraba evliliği daha risk taşıdığı için bu durum daha önemli oluyor.” (İZMİR/DHA)