Aile boyu uykuluk dayağı!


Aile boyu uykuluk dayağı!

Aile boyu uykuluk dayağı!
Sütlüce'de uykuluk satan Nurettin Yıldız'ın kolu çatlak var, 15 yaşındaki oğlu Burak'ın kolunda kırık. 25 yaşındaki oğlu Gökhan'nın da kafası bandajlı, gözü, sırtı mosmor. Yıldız ailesinin iddiasına göre onları bu hale İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) zabıta ekipleri getirdi.SERKAN OCAK

Erzurumlu 11 çocuk babası Yıldız, yıllarca Sütlüce’de uykuluk sattı. 12 yıl önce işi bıraktı ama bir çocuğu işsiz kalıp diğeri askere gidince işe geri döndü. Okmeydanı’nda bir gecekonduda yaşayan Yıldız, şaşkın:
“Zabıtalar bize gece 11.00’den sonra açabileceğimizi söylerdi. Yani biliyorlar orada satış yaptığımızı. 10 Haziran gecesi saat 12.45 sıralarında simasını tanıdığım iki sivil zabıta geldi. Biz toparlanamadan elinde telsizle bir görevli geldi. ‘Arabanı alacağız’ dedi. Ben de ‘Araba emanet, almayın’ dedim. Önce tezgâhtaki bıçakları aldılar. Sonra telsizli olan elini beline attı. Silah çıkaracak zannettim. ‘Beni mi vuracaksınız’ dedim. Küfür etti ve biber gazı çıkartarak sıktı. Ben kendimi kaybettim.”
Babasını yerde görünce yanına giden ve 40-50 zabıtanın birden gelip sopalarla vurduğunu söyleyen Gökhan, gözlerini hastanede açmış.
İBB’yse ‘zabıta dayağı’ iddiasını reddetti: “Sütlüce esnafından gelen şikâyetler üzerine seyyar satıcılık yapanları bölgeden uzaklaştırmak için çalışma yapıldı. 10 kişilik zabıta ekibini bıçaklı ve sopalı saldırılar oldu. Olay polisin müdahalesiyle önlendi. Zabıta ekipleri seyyar satıcalar karşı hiçbir zor kullanma ve darp etmeleri söz konusu değildir. Mukavemetle karşılaşıldığında çalışmalar polis kontrolünde ertelenmektedir.”