Aile de dövüyor polisler de...

Ege Üniversitesi Psikiyatri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Melek Göregenli, Diyarbakır'da polis, İzmir'de ise aile kaynaklı şiddet yaşandığını söyledi.

DİYARBAKIR - Ege Üniversitesi Psikiyatri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Melek Göregenli, Diyarbakır'da polis, İzmir'de ise aile kaynaklı şiddet yaşandığını söyledi. Diyarbakır Barosu'nun 'Herkes İçin Adalet Projesi' kapsamında düzenlenen 'Türkiye'de işkence olgusu ve sosyal algılama biçimleri' konulu seminere katılan Göregenli, Diyarbakır'da 713 kişi ile yaptıkları anketin sonuçları hakkında bilgi verdi.
Göregenli, polislerin genelde erkeklere şiddet uyguladığını söyledi. Babadan görülen cinsiyet şiddeti ile polis şiddeti arasında bir fark bulunmadığını, kendilerini solcu gören kadınların daha az şiddete maruz kaldığını, sağcı ifade edenlerin ise daha çok şiddet gördüğünü anlatan Göregenli, dindar kadınların da şiddete uğradığını kaydetti.
'İşkencenin ilacı demokrasi'
İzmir'de en çok baba ve annelerin çocuklarına şiddet uyguladığını belirten Göregenli, Diyarbakır'da insanların en çok polis tarafından şiddete maruz kaldıklarını ifade etti. İzmir ve Diyarbakır'da işkencenin aynı şekilde anlatıldığını vurgulayan Göregenli, 'Diyarbakır'da işkence nasıl önlenir' sorusuna katılımcıların yüzde 35'inin 'demokratikleşmeyle' yüzde 21'inin 'zihniyet değişikliği', yüzde 10'unun 'barış', yüzde 2'sinin 'Allah korkusu' ve yüzde 3'ünün ise 'AB'ye girmekle' diye yanıt verdiğini söyledi. 'Haklarınızı biliyor musunuz' sorusuna katılımcıların yüzde 56'sının 'Evet', yüzde 44'nün, 'Hayır' yanıtı verdiği belirtildi. Görgenli ankete katılanların yüzde 56'sının güvenlik güçleriyle ilişki kuramadıklarını söylediğini de belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7502627502620

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.