'Aile doktoru gibi aile imamları da olmalı'

'Aile doktoru gibi aile imamları da olmalı'
'Aile doktoru gibi aile imamları da olmalı'
Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk, aile sorunlarını çözmek için 'aile doktoru' uygulamasına benzer olarak bir 'aile imamı' uygulamasının hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.

SAMSUN - Samsun Müftülüğü'nde bulunan ' Aile İrşat Bürosu'nda görevli personelle, kentte boşanma noktasına gelen çiftler ile aile içi şiddet olaylarının yaşandığı ailelerdeki sorunlarının giderilmesi ve evliliklerin devamı için çalışma başlatıldı.

Müftülüğe ait 'Alo Fetva' hattına gelen aramalarda bir kişinin ailesinde sorun yaşandığını anlatması üzerine ekip harekete geçip aile ile birebir görüşmeye başladı.

Samsun İl Müftüsü Yrd.Doç.Dr. Hayrettin Öztürk, aile içi şiddet ve evli çiftlerin ayrılması olaylarında artış yaşanması üzerine aile irşat bürosunda bir ekip oluşturduklarını söyledi.

Bu ekibin Alo fetva hattını arayarak sorunlarını anlatan ya da çözüm arayışında olan ailelerle yüz yüze görüşüp çalışma yaptığını belirten Yrd.Doç.Dr. Öztürk, "Bir yıl içerisinde yaklaşık 100 aile ile görevli arkadaşlarımız görüştü. Boşanma aşamasına gelen bu ailelerin yıkılmaması için çaba harcadılar. Yapılan aile görüşmelerinden 27'sine bizzat ben de katıldım. 19 çifti ikna edip sorunların çözümü için yol gösterdik. Alo fetva hattına gelen sorularda bizim için çok önemli. Vatandaşlarımız bayan irşat görevlilerimize anlatıyorlar. Bize gelen sorulardan yaptığımız tespitlere göre ayrılık nedeni olarak ilk sırayı aldatma olayı alıyor" dedi.

“AİLE DOKTORU GİBİ AİLE İMAMLARI OLMALI”
Aileleri ikna ettiklerini ancak bazılarının bir zaman sonra tekrar sorunlar yaşayıp boşanma kararı aldıklarını söyleyen Yrd. Doç.Dr. Öztürk şöyle devam etti:

"Biz aileleri barıştırıyoruz. Bizi dinliyorlar fakat artık kökleşmiş sorunlar var. Aradan bir hafta 10 gün geçtikten sonra bir daha problem oluyor. Biz yeni bir çalışma başlatmak istiyoruz. Aile doktoru olduğu gibi aile imamı müessesesini yayınlaştırmamız gerekiyor. Biz ev ev aileleri imamlarımız ve bayan hocalarımız vasıtasıyla onlara seanslar, hizmetler vermeliyiz. Her ailenin bağlı bulunduğu bir imam veya imamın gidecek olduğu bir aile olmalı. Bu anlamda onlarla irtibata geçmeliler. Bu bir insanlık sorunudur. Yeni yetişen gençlerin çok iyi yetiştirilmesi gerekiyor. Mevcutlara da eğitim vermeliyiz. Yeni nesli bir plan dahilinde yeni nesli iyi yetiştirmeliyiz aksi halde bir felakete doğru gidiyoruz."

DHA - Yaprak KOÇER


  ETİKETLER:

  SAMSUN

  ,

  şiddet

  ,

  Aile

  ,

  İmam

  ,

  eğitim

  ,

  zaman

  http://www.radikal.com.tr/112625911262595

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yok artık - yy2

  acaba o imamların aileleri mükemmel mi? onların ailevi sorunlarını kim çözecek? o imamlar psikolojik eğitim mi aldı ki aile sorunlarının çözümüne yardım edecekler? bu kadar mantıksızlık olmaz bunun dile gelmesi bile akılsızlık....

  ZIRVA - HARAYDIN

  Kainatta en büyük hakikat iman imandan sonra namaz ve zekattır.aDAM İMANSIZ KARISI İLE SORUNUNA İMAM EL ATACAK ÖYLE Mİ? bU BİR ŞAKA MI TİYATRO MU? O senin imam dediğin adamlar sabah namazı ve yatsı namazında acaba arkalarına kaç kişi topluyorlar ki işsiz kalıp aile sorunları ile ilgilenecekler. Önce namaz için insanlarla bir diyalog kurmasını öğrensinler.Sonra insanların aile sorunlarına bulaşsınlar. Kimse eşi ile sorununa sizin imamınızın bulaşmasını istemez. Siz işsiz mi kaldınız ki böyle tiyatrolarla uğraşıyorsunuz?

  Çok haklı bir karar.. - huseyin366

  Sonuçta isteyen ailelerin alacağı bir hizmet olacak.

  AİLE - ibrahimbaytak

  Sadece İMAMLARA iş alanı olur mu? Diğer meslek sahiplerinin başı kel mi? Her evi olana bir kadastrocu, bir tapucu. her çocuğu olan bir doktor, bir hemşire, bir öğretmen. her tarlası, bahçesi olana bir ziraat mühendisi, bir ziraat teknisyeni. her oğlu doğana bir sünnetçi. Daha da iş alanı yaratılabilir. İŞSİZLİĞE KESİN ÇÖZÜM. Para mı dediniz? İMAMLARA nereden bulunacaksa diğerlerine de ayni yerden.

  imam misin terapist mi? - keryil

  birilerinin imamlara "manevi destek"le "psikolojik destek"in ayni sey olmadigini anlatmasi lazim. tabi ki bu konuda bilimsel degil dini mercilere danisacak veya psikolojik rahatlamasini dini sebeplere dayandirma ihtiyaci hisseden cok insan var memlekette, hosuma gitmese de onlara bu hakki tanimak durumundayiz. yurtdisinda kiliselerde de benzer hizmetler verilir (tabi orada ilahiyat degil psikoloji egitimi goren calisanlar kullanilir genelde). ama "aile imami" demek, nufus kagidinda musluman yazan aileye (ki itiraz etmezseniz otomatik yaziliyor biliyorsunuz) devletin bir propaganda imami atamasi demek. bugun kilise destek sistemine sahip ulkelerden birine "devlet hristiyan aileleri tespit edip onlara birer sahsi rahip atayacak, rahip bu kisilerin manevi gelisimlerini takip edecek, ailevi problemlerde manevi destek cikacak, ne dersin" diye sorarsaniz soylediginizin neden cok sacma oldugunu uzun uzun dinleyebilirsiniz. biz galiba "secenek"le "zorunluluk"u birbirinden tam ayiramiyoruz.