'Aile Evi' hayat kurtarıyor

'Aile Evi' hayat kurtarıyor
'Aile Evi' hayat kurtarıyor

Aile Evi nde anne ve babalar çocuklarının yanında kalıyor, yemekten çamaşıra kadar ihtiyaçları karşılanıyor. Haberin videosu www.radikal.com.tr de...

Cerrahpaşa'da bir yıl önce kurulan 'Aile Evi', çocukları kanser tedavisi gören ailelerin sığınağı haline geldi. Aile Evi, bağışlarla ayakta duruyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Cerrahpaşa’da iki katlı bir binanın 14 odasının kapısı ortak hikâyelere açılıyor. Onları tek bir çatı altında toplayan bu yer Kanserli Çocuklara Umut Vakfı‘nın (KAÇUV) Aile Evi. Çocuklarının uzun tedavi sürecinde şehir dışından gelen ailelerin çoğu, İstanbul ’da yakınları yoksa çok zor şartlarda konaklıyor. Hastane bahçesinde ya da koridorlarda uyuyor. KAÇUV’un ‘Aile Evi’ bu soruna çare oluyor, aileleri ücretsiz konuk ediyor. Evin odalarından birinde 5 ay önce kemik iliği nakli olan 20 aylık Hasan İshak Armutçu, anne ve baba kalıyor. İshak’a yedi buçuk aylıkken lösemi teşhisi konmuş. Gaziantep’te kemoterapi almış ama ilik nakli gerekince İstanbul’a gelmişler. Nakilden iki buçuk ay sonra taburcu olmuş. Her hafta kontrole gidiyor. Anne Nazlı Armutçu şöyle diyor: “İstanbul’da kalacak yerimiz yoktu. Kaymakamlık yönlendirdi. Eşim Antep’te servisçilik yapıyordu. İşini bırakmak zorunda kaldı. Çok şükür ki böyle bir yer açmışlar.”
Turan ailesi 1.5 yaşındaki oğulları Mustafa’yla birlikte burada kalıyor. Anne Nihal Turan, oğlunun böbreküstü tümörü olduğunu, kemoterapi gördüğünü anlatıyor:

Birbirimize desteğiz

Diyarbakır ’dan geldik. Eşim inşaatta çalışıyordu, ayrıldı. Başka bir yerde çocuklar sık hastalanıyor, hijyen çok önemli” derken, Mardin’den gelen Karaoğlu ailesi de beyin tümorü olan 13 yaşındaki oğulları Murat ile birlikte kalıyor evde. Anne Hüceyle Karaoğlu “Burada birbirimize desteğiz. Tedavi aralarında memlekete gittiğimizde telefonla bile konuşuyoruz. Birlikte ağlıyor, birlikte gülüyoruz. Eşim işinden ayrıldı, bizimle burada” diyor.

UMUT yazıp mesaj gönderin

KAÇUV, maddi sorunlar yüzünden tedavileri aksama riski taşıyan 0-17 yaş aralığındaki çocukların tedavilerinin sürekliliğini sağlamak için Cerrahpaşa Çocuk Hematoloji Onkoloji doktorları ve çocukları tedavi gören ailelerce 2000’de kuruldu.Vakıf, Aile Evi’ni, 93 şirketin yardımlarıyla bir yıl önce açtı. Ailelerin yemekten çamaşıra kadar tüm ihtiyaçları da burada karşılanıyor. Aile Evi bağışlarla ömrünü sürdürüyor. 5686 UMUT yazıp mesaj atan herkes 5 TL bağış yapmış oluyor. Destek için wwwkacuv.org, 0212 291 31 10.