Aile için bitmiş değil: Koruyanlar da suçlu

Aile için bitmiş değil: Koruyanlar da suçlu
Aile için bitmiş değil: Koruyanlar da suçlu

Anne Nagihan Karabulut, Çocuk Mahkemesi?ne getirilişi sırasında Cem?i kalabalığın içinde bekledi. FOTOĞRAF: AZİZ UZUN / AA FOTOĞRAF: ÖMER ERDEM / DHA

Karabulut ailesi Cem Garipoğlu'nu saklayanların da cezalandırılmasını isterken, 'Anne ABD'de, baba hapiste. Onu kim teslim etti?' diye soruyor

İSTANBUL - Cem Garipoğlu’nun 197 günlük kaçış öyküsünün dün nihayete ermesi, Karabulut ailesinin acılı mücadelesini bitirmedi.  Anne Nagihan Karabulut ve baba Süreyya Karabulut acılarının ancak ‘cinayetin arka bahçesi’nin ve cinayete yardım edenlerin ortaya çıkarıldığı gün dinmese de hafifleyeceğini söyledi.
Türkiye’nin gözü dün sabah televizyon ekranlarındaydı. Cem Garipoğlu’nun Sirkeci’deki Çocuk Mahkemesi’ne götürülüşünü kimi ekrandan izledi, kimi olay yerinden. Anne Karabulut da oğlu Enver’le birlikte dün Çocuk Mahkemesi’nin önündeki kalabalığın içinde yer bulmaya çalışıyordu.  Gözyaşlarını tutmaya çalışırken, Cem Garipoğlu’yla konuşma fırsatı bulsa, ‘Ne istedin kızımdan?’ diye sormak istediğini söyledi.
Anne daha sonra avukatıyla birlikte bir televizyon programına çıktı. Garipoğlu’nun, kendilerinin de oturduğu semt olan Bahçelievler’de teslim oluşuyla şoke olmuştu. Zanlının aylardır İstanbul’da olduğu halde yakalanamaması konusunda ise “Hiç kimse nasıl göremedi?” diye sordu. Anne içinin  ancak cinayetin perde arkasındakilerin de ortaya çıkarılıp, cezalandırılmaları halinde rahatlayacağını vurguladı:
“Bu bir kişinin olayı değil. Zanlı için çocuk diyorlar ama neresi çocuk? Beş çeşit bıçak görünüyor ayrı ayrı yerlerde. Planlanmış bir cinayet. Böyle bir konunun helalliği olmaz, onların çocuğu yaşıyor, benim kınalı kuzum gitti.”
Karabulut, “Cinayet işlendiğinde soruşturmayı yürüten polis şefi ile bugünkü polis şefi arasında bir fark var mı?” sorusuna “Bunu bütün Türkiye görüyor. Eski Emniyet Müdürü Cerrah bize ‘Kızlarına sahip çıksınlar’ diye bir şey söyledi. Keşke işini yapsaydı da bize o lafı söylemeseydi. Hüseyin Çapkın İzmir’den geldi. Bize namus sözü verdi ve sözünü yerine getirdi” yanıtını verdi.

Baba: Tiyatro oynuyorlar
Katil zanlısının bulunması için aylardır elinden geleni yapan ve son ‘testere’li eylemiyle artık tükenme noktasına geldiği anlaşılan baba Süreyya Karabulut da Cem Garipoğlu’nun yakalanması nedeniyle çok sevinçli olduğunu belirterek, “Emniyet teşkilatımızı ve diğer yetkilileri tebrik ediyorum. Devletimiz sözünü tuttu’’ dedi, bundan sonra cinayetin arka bahçesine bakılmasını istedi. “Türkiye’nin, Türk kamuoyunun gözü aydın” diyen Karabulut, Emniyet’in görevini yaptığını, bundan sonra Türk adaletinin de görevini kusursuz bir şekilde yapmasını beklediğini söylerken Garipoğlu’nun yakalanışını ‘tiyatro’ya benzetti:
“Garipoğlu ailesi tarafından burada bir tiyatro oynanıyor. Avukatları zanlıyı teslim etmiş. Böyle bir şey olabilir mi? Şimdiye kadar ailesi onu saklamıştır. Bugüne kadar ‘arka bahçeye girilmeli’ diye feryat ettim, yine ediyorum. Teker teker tüm isimler ortaya çıksın. Neden Bahçelievler Karakolu? Neden şimdi? Baba hapiste, anne yurtdışında... Kim teslim etti?” 
Ailenin avukatlarından Rezzan Hepözdemir de zanlı için kemik yaşı testi isteyeceklerini söyledi.  Hepözdemir,  zanlının, ailenin manevi acısını dindirecek cezayı alması gerektiğini söyleyerek “Sürece müdahil olacağız. Suç delilini gizleyen, suçluyu kayıran, saklayan herkesle ilgili savcılığa suç duyurusu yapacağız” dedi. Hepözdemir, Garipoğlu ailesinin avukatı Aytekin Kaya’nın “Canı sucuk istediği için sucuk yemeye götürdük. Öyle teslim ettik” sözlerini de eleştirdi. 

‘Hangi aile teslim etti?’
Karabulut ailesinin avukatlarından Altan Altınyurt da Garipoğlu’nun teslim olmasına temkinli yaklaştı ve şu soruyu sordu: “Aile ‘teslim etti’ deniliyor ama baba hapiste anne Amerika’da. Hangi aile teslim etti? Emniyet bunun cevabını vermeli. Bugüne kadar kim saklıyordu? Süreyya beyin aylardır sürdürdüğü mücadele olmasaydı acaba teslim edilecek miydi?” (Radikal)