@ismailsaymaz

Aile Müdürlüğü'nde eylemci kadınlara dayak

Aile Müdürlüğü'nde eylemci kadınlara dayak
Aile Müdürlüğü'nde eylemci kadınlara dayak
Üniversiteli Kadın Kolektif üyesi bir grup kadın, "kadın cinayetlerini ve iktidarın kadın politikasını" protesto etmek için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'nü işgal etti. Polis genç kadınlara sert müdahalede bulundu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Cağaloğlu’ndaki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nü işgal eden kadınlar binada “ AKP ’yi uyarıyoruz, kadın düşmanlarına meydan okuyoruz” yazılı bir pankart açtı. İddiaya göre kadınlara polis sert biçimde müdahale eden polis, 23 eylemciyi merdivenlerden sürüklenerek gözaltına aldı. Bu anlar kadınlar tarafından görüntülendi.

Kadınlardan astım hastası biri, polisin biber gazı kullanımı sonucu kriz geçirdi. Genç kadına tıbbi müdahale saatler sonra yapıldı. Oksijen desteği verilen kadının sağlık durumu iyi ve tekrar karakola götürüldü.

İddiaya göre polis şiddeti, Sirkeci Polis Merkezi’nde de devam etti. Kadınlar geceyi karakolda geçirirken, bir grup kadın da Sirkeci Polis Merkezi önünde protesto eylemi yaptı.

Üniversiteli Kadın Kolektifi, yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yaptı:
“Her gün beş kadın öldürürken, AKP’nin sözde kadın politikaları kadınları korumak şöyle dursun, dalga geçer gibi erkek sığınma evleri öngörüyor. İşgal ettik çünkü Başta Erdoğan olmak üzere, bütün AKP’liler ağızlarına her kadın lafını aldıklarında kin, nefret, düşmanlık sözleri savuruyorlar. Bedenimize, özgürlüğümüze saldırıyorlar. Kocası, sevgilisi, babası tarafından öldürülen yüzlerce kadını koruyamazken, ailenin korunması için fetvalar veriyorlar. Kadınların öldürülmesinin, tecavüze uğramasının, taciz edilmesinin sorumlusu AKP’dir. Gözaltındakli kadınlara AKP’nin polisi saldırmaya devam ediyor. Kadınları yerlerde sürüklüyor, onlara tokat atıyor, hakaret ediyor. Kadına uygulanan şiddet için yer, zaman fark etmiyor. Trabzon’da üniversite yönetiminden 8 Mart etkinlikleri için salon talep eden kadınlara 4 gündür üniversitede özel güvenlik görevlileri saldırıyor. Bu baskılara, saldırılara rağmen biz kadınlar 8 Mart’ta tüm Türkiye ’de sokakları doldurmaya hazırlanıyoruz. Tekrar ediyoruz: Üniversiteli kadınlar olarak ayağa kalkıyoruz. AKP’ye meydan okuyoruz. Bütün kadınları sokağa çağırıyoruz.”