@ismailsaymaz

Aile Müdürlüğü'nde eylemci kadınlara dayak

Aile Müdürlüğü'nde eylemci kadınlara dayak
Aile Müdürlüğü'nde eylemci kadınlara dayak
Üniversiteli Kadın Kolektif üyesi bir grup kadın, "kadın cinayetlerini ve iktidarın kadın politikasını" protesto etmek için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'nü işgal etti. Polis genç kadınlara sert müdahalede bulundu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Cağaloğlu’ndaki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nü işgal eden kadınlar binada “ AKP ’yi uyarıyoruz, kadın düşmanlarına meydan okuyoruz” yazılı bir pankart açtı. İddiaya göre kadınlara polis sert biçimde müdahale eden polis, 23 eylemciyi merdivenlerden sürüklenerek gözaltına aldı. Bu anlar kadınlar tarafından görüntülendi.

Kadınlardan astım hastası biri, polisin biber gazı kullanımı sonucu kriz geçirdi. Genç kadına tıbbi müdahale saatler sonra yapıldı. Oksijen desteği verilen kadının sağlık durumu iyi ve tekrar karakola götürüldü.

İddiaya göre polis şiddeti, Sirkeci Polis Merkezi’nde de devam etti. Kadınlar geceyi karakolda geçirirken, bir grup kadın da Sirkeci Polis Merkezi önünde protesto eylemi yaptı.

Üniversiteli Kadın Kolektifi, yaşanan olaylarla ilgili bir açıklama yaptı:
“Her gün beş kadın öldürürken, AKP’nin sözde kadın politikaları kadınları korumak şöyle dursun, dalga geçer gibi erkek sığınma evleri öngörüyor. İşgal ettik çünkü Başta Erdoğan olmak üzere, bütün AKP’liler ağızlarına her kadın lafını aldıklarında kin, nefret, düşmanlık sözleri savuruyorlar. Bedenimize, özgürlüğümüze saldırıyorlar. Kocası, sevgilisi, babası tarafından öldürülen yüzlerce kadını koruyamazken, ailenin korunması için fetvalar veriyorlar. Kadınların öldürülmesinin, tecavüze uğramasının, taciz edilmesinin sorumlusu AKP’dir. Gözaltındakli kadınlara AKP’nin polisi saldırmaya devam ediyor. Kadınları yerlerde sürüklüyor, onlara tokat atıyor, hakaret ediyor. Kadına uygulanan şiddet için yer, zaman fark etmiyor. Trabzon’da üniversite yönetiminden 8 Mart etkinlikleri için salon talep eden kadınlara 4 gündür üniversitede özel güvenlik görevlileri saldırıyor. Bu baskılara, saldırılara rağmen biz kadınlar 8 Mart’ta tüm Türkiye ’de sokakları doldurmaya hazırlanıyoruz. Tekrar ediyoruz: Üniversiteli kadınlar olarak ayağa kalkıyoruz. AKP’ye meydan okuyoruz. Bütün kadınları sokağa çağırıyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/112391511239152

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Devlet eşittir şiddet ve nefret - Abbas Yolcu

  Şiddet ve nefret bu ülkede yönetmenin en büyük aracı haline gelmiş. En basit, en barışçıl protestoya (tabi bu protesto, dinci ve milliyetçi bir linç kampanyasının bir parçası değilse yahut kargadan başka kuş türban takma hakkından başka hak talebi tanımam diyenlerin protestosu değilse) tahammülsüz bir devlet ve o devletin bir parçası olan iktidar var karşımızda. Bütün bu zorbalık ve zulüm insanların bilinçlerine ve vicdanlarına kazınıyor. Uzun süre mağduriyet edebiyatının arasına gizlenen iktidarın gerçek yüzü böylesi insanlık dışı uygulamalarla tüm çıplaklığıyla adeta sırıtıyor. Burada şunu görüyoruz: Birincisi, toplumdaki şiddetin en büyük kaynağı devlettir. İkincisi ?kadına şiddet? lafını dilinden düşürmeyen kadın hakları savunucusu olduğunu söyleyen kimi sosyetik derneklerin ve sosyetik basının böylesi olaylar karşısında havaya bakıp ıslık çalmak durumunda kalmalarıdır. Onlar için ne acı ve acıklı bir durum! Aslında görününler ortada ve çok da fazla söze gerek yok. Şunu diyebilirim ki hiçbir zorbalık sonsuza kadar sürmez (bir başka iktidar ?zorbalığı? devralır, tıpkı bu iktidarın kendisinden öncekilerin yarattığı zorbalığı devraldığı gibi) ama şu da bir gerçek ki hiçbir iktidar zorbalıkla uzun süre ayakta kalamaz.

  Erkeklerim Benim! - user1107643

  Erkeklerim benim! Belinde silahina copuna, arkasinda amirine, mafya devletine güvenip güc gösterisi yapan erkekler toplulugu! Sizin gücünüz anca eli kolu bagli garibana, hakkini arayan emekciye veya kadina yeter zaten!