Aile: PKK ile bağımız yok

Seferihisar'da jandarmaya direnip küfrettikleri iddiasıyla tutuklanan ve PKK'lı oldukları söylentisi üzerine linç edilmek istenen beş kişinin yakınları jandarmayı suçladı.
Haber: TURAÇ TOP / Arşivi
TURAN GÜLTEKİN / Arşivi

İZMİR - Seferihisar'da jandarmaya direnip küfrettikleri iddiasıyla tutuklanan ve PKK'lı oldukları söylentisi üzerine linç edilmek istenen beş kişinin yakınları jandarmayı suçladı. Önceki gün Seferihisar Adliyesi'nde tutuklanıp cezaevine gönderilirken, yaklaşık 1500 kişinin linç girişimine uğrayan beş zanlıdan İ.H.B.'nin ailesi, suçsuz olduklarını savundu.
İ.H.B. ile evli ve diğer zanlılar N.D.B., V.F.B. ve E.B.'nin kardeşi olan Naime B., olayı şöyle anlattı: "Alışverişe gittiğimiz pazaryerinde araçlarımızı park ettik. Sadece U.T. otomobili hatalı park etti.
Bu sırada, kahvede oturan jandarma uzman çavuşu, 'Çekin lan arabanızı' diye bağırdı. Ağabeyim N.D.B., 'Çocuklar var, ayıp oluyor' diye yanıt verdi. Çavuş, yanımıza gelerek, 'Sen kimsin, nerelisin?' diye sordu. Ağabeyim, 'Diyarbakırlıyım' dedi. Çavuş, 'Kahpe çocuğu' diyerek küfretmeye başladı.
Tartışma bitmişken bir grup bize ve araçlarımıza saldırdı. Halkın, 'Bunlar PKK'lı, askere saldırıyor' diye bağırınca ortalık karıştı. Çavuş da, 'Ölümüme mal olsa da sizi bitireceğim' diye tehdit etti.
Kalabalık bir anda büyüdü ve hepimize vurmaya başladılar. Jandarma havaya ateş açıp kalabalığı dağıttı. Uzman çavuş, silahını bize doğrulttu. Diğer asker, onun eline copla vurdu. Silah düşmedi, ama yere ateş etti. Beni de götürdüler. Askerler, araçta bize sürekli küfür etti, dayak attı. Karakolda da sürekli psikolojik baskı yaptılar.
Bu iftirayı hak etmedik. Eşim ve kardeşlerimin üzerinden PKK lekesinin silinmesini istiyoruz. Bizler Arap kökenliyiz. Ağabeyimin şivesi Arap kökenli olduğu ve pazaryerine girerken arabada halay müziği dinlediğimiz için belki de bu iftiraya uğradık."
Baba: Türk vatandaşıyım
İ.H.B.'nin babası Muzaffer B. de şunları söyledi: "Bizi kimse PKK'lı diye suçlayamaz. Ne PKK'lıyım ne Türk milliyetçisi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Bize ikinci sınıf insan muamelesi yapanlar, PKK'lıysak gelip bizi öldürsünler."
Kaymakam Mehmet Gödekmerdan ise olayı şöyle değerlendirdi: "Vatandaş, devlete ve askere karşı harekete pabuç bırakmıyor. Türkiye genelinde vatandaşların gösterdiği duyarlılığa bağlı ruh hali Seferihisar'da da görüldü."


    http://www.radikal.com.tr/7555507555500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.