Aile şerhine rekor başvuru

Aile şerhine rekor başvuru
Aile şerhine rekor başvuru
Eş rızası olmadan gayrimenkuller üzerinde işlem yapılmasını önleyen düzenleme kapsamında geçen yıl bin 253 konuta aile şerhi konulurken, 16 Ağustos itibarıyla bu sayı 3 kat artarak, 3 bin 700'e ulaştı.

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye ’de gayrimenkullere konulan aile konutu şerhiyle yeni bir dönem başladığı belirtildi. “Eşler birbirlerinin rızası olmadan artık aile konutunu ne satabilecek ne de ipotek ettirebilecek” denilen açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre geçen yıl bin 253 konuta aile şerhi konulduğu, 2013’te 16 Ağustos itibarıyla bu sayının 3 kat artarak, 3 bin 700’e ulaştığı vurgulandı.

İSTANBUL İLK SIRADA
Koyulan şerhlerde, bağımsız bölüm olarak ifade edilen daire ve dükkanlar ilk sırada yer aldığının belirtildiği açıklamada, “İşlemler, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde yoğunlaştı. İstanbul’da 953, Ankara’da 432, İzmir’de 303 ve Adana’da 109 gayrimenkule aile şehri konuldu. Doğu ve güneydoğudaki iller ise uygulamaya fazla ilgi göstermedi” denildi.

İŞLEMLERDE AKSAKLIKLAR

Açıklamada, Yeni Medeni Kanun ile 2002’de getirilen aile konutu şerhi düzenlemesinin, yaşanılan mahkeme süreçleri nedeniyle kesintiye uğradığı da anımsatılarak, “İzmir’de Bölge İdare Mahkemesi’ne açılan dava sonrası Danıştay 10. Dairesi aile konutu düzenlemesinin yürütmesini durdurdu. Ancak Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü davayı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna götürdü ve haklı bulundu” bilgisine de yer verildi.