Aile şiddeti 'pahalıdır'

Namus cinayeti ve aile içi şiddet ile ilgili dramların bir türlü gündemden düşmediği Türkiye, bu konuda son yıllarda büyük ilerleme sağladığı belirtilen İngiltere ile işbirliği yapacak.

İSTANBUL - Namus cinayeti ve aile içi şiddet ile ilgili dramların bir türlü gündemden düşmediği Türkiye, bu konuda son yıllarda büyük ilerleme sağladığı belirtilen İngiltere ile işbirliği yapacak.
CNN Türk, Hürriyet Gazetesi, Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), İstanbul Valiliği ve BM Nüfus Fonu'nun işbirliği ile İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü'nde düzenlenen 'Aile İçi Şiddete Son!: Dünyadan Örnekler' adlı konferansın dünkü oturumuna İngiliz Devlet Bakanı Barones Patricia da katıldı.
Aile içi sorunun din ve kültür farklılığı tanımadığını belirten Patricia, "Aile içi şiddetin topluma maliyeti İngiltere'de 23 milyar sterlin. 2004 yılında, polisin bu konudaki yetkileri artırıldı, ihtisas mahkemeleri kuruldu ve mağdur olan kişiye tam koruma sağlandı. Yargıya yansıyabilen vakalar yüzde 27, hüküm giyen failler ise yüzde 32 oranında arttı. Davalar yüzde 93 oranında mağdurların lehine sonuçlandı ve başvuruyu geri çekme oranı yüzde 87'den 17'ye düştü. Aile içi şiddet konusunda Türkiye'yle 20 farklı çalışma içindeyiz" diye konuştu.
Çubukçu: Mekanizma yetersiz
Konferansta Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da bir konuşma yaptı. Türkiye'de fiziksel, ruhsal ve cinsel istismara uğramış 8 bin 929 kadın ve çocuğa yardım edildiğini, konuya hükümetin büyük önem verdiğini belirten bakan Nimet Çubukçu'ya göre sorun, şiddeti uygulayanları caydıracak mekanizmanın yokluğu: "Ülkemizde kadınlara karşı şiddet uygulayanları cezalandıracak mekanizmalara rağmen uğradığı şiddeti utanç nedeniyle gizleme eğilimi var. Malesef ülkemizde kadınlara karşı şiddet uygulayanları utandıracak mekanizmalar yeterince gelişmedi. Kâğıt üzerinde kalan, uygulanamayan düzenlemelerin daha özgür bir toplum olma yolundaki hedefimize katkı sağlamayacağı açık. Hükümetimiz konuya çok önem veriyor."


    http://www.radikal.com.tr/7629497629490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.