Aile yeniden birlikte

Baba-kız kurtulmuştu
24 yaşındaki Yasemin Yaprakçı, Konya'daki faciaya binanın giriş katında yakalandı. Eşi Halil Yaprakçı, bina yıkılmadan 1.5 yaşındaki kızını bahçeye fırlatmış, kendisi de enkazdan birkaç saat sonra kurtarılmıştı.
Önce çocuğunu sordu
Bir haftadır enkazda kalan Yaprakçı'yı labrador cinsi 'Leydi' buldu. Ayakları kirişlerin altında kaldığı için 3.5 saatte çıkarılabilen Yaprakçı, önce kızını sordu. Ankara GATA'ya kaldırılan Yaprakçı'nın durumu ağır.

KONYA - Günlerdir 11 katlı Zümrüt Apartmanı'nın enkazı başında duran Halil Yaprakçı ve kızı Bahar'ın bekleyişi sona erdi. Kurban Bayramı'nın ikinci gününden beri enkazda kayıp olan Yasemin Yaprakçı, 157 saat sonra dün, sağ bulundu. Yasemin Yaprakçı sağlık durumu ciddiyetini koruduğu için askeri uçakla Ankara GATA'ya gönderildi.
En az 89 kişiye mezar olan enkazdan canlı bulunma umudu, tam bitti derken, önceki gün 15 yaşındaki Muhammet Saltuk Kalem'in sağ olarak bulunmasıyla yeniden alevlenmişti.
Enkazdan ses geldi: Su
Yaprakçı çifti faciaya, bayram ziyaretinde yakalanmıştı. 24 yaşındaki Yasemin, 25 yaşındaki elektronik mühendisi eşi Halil ve 1.5 yaşındaki kızı Bahar ile birinci katta oturan babası Şaban Yaprakçı'ya gitti. Bina çatırtılarla çökmeye başlayınca evdeki 13 kişi çıkışa hücum etti. Tamer Özkan, eşi Nazlı Hilal Özkan ve kız kardeşi Havva Nesrin Özkan kaçabildi. Kızı Bahar'ı can havliyle bahçenin toprak zeminine fırlatıp dış kapı yakınında sıkışan Halil Yaprakçı da birkaç saat sonra kurtarıldı.
Ama Yasemin Yaprakçı enkazda sır oldu. Ta dün sabah 06.00'ya dek...
Dün enkazın bodrumundan gelen "Su istiyorum" sesine yönelen ekipler, ayakları kiriş altında kalan genç anneyi 3.5 buçuk saatlik çalışmayla çıkardı.
Durumu ağır
Kurtarma ekiplerini izleyen halkın alkışları arasında Konya Numune Hastanesi'ne kaldırılan Yaprakçı'ya burada ilk müdahale yapıldı. Genç kadın ardından Konya 3. Ana Jet Hava Üssü'nden getirilen askeri bir helikopterle Ankara'daki Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne götürüldü. Sağlık durumu 'oldukça kötü' diye nitelendirilen Yaprakçı'ya, ilk olarak duran böbrek fonksiyonlarının yeniden faaliyete geçmesi için müdahale edildi. Bacakları 6.5 gün boyunca beton blokların altında kaldığı için kangrene bağlı septisemi (kan zehirlenmesi) tehlikesiyle karşı karşıya olduğu öğrenilen Yasemin Yaprakçı'nın, bacaklarının kesilebileceği belirtildi.
'Leydi sürekli zıplıyordu'
Enkazda çalışan Jandarma Arama Kurtarma (JAK) Ekibi'nden Jandarma Uzman Çavuş Ergün Üçüncü, Yaprakçı'ya, ekibin üyesi, dört yaşındaki labrador cinsi Leydi'nin ulaştığını açıkladı.
Üçüncü, "Saat 03.00 sıralarında açtığımız koridordan Leydi ile bodrum kata indik. Leydi, sürekli yukarıya doğru zıplıyordu. Daha sonra yukarı geri çıktık ama Leydi, canlı konusundaki ısrarını sürdürünce durumu komutana bildirdim. Dinleme çalışmalarında Yaprakçı'nın yerini tam tespit ettik" dedi.
Vali: Çok mutluyuz
Vali Ahmet Kayhan, Yasemin Yaprakçı'nın canlı çıkarılmasının kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirdi:
"Son iki gündür güne çok mutlu başlıyoruz. Bu tablo burada özenle, sabırla çalışan ekipleri ve bizi çok duygulandırdı, onlara teşekkür ederim."
Ankara Sivil Savunma Müdürlüğü Personeli Serdar Demirel de, Yaprakçı'nın kurtarılmasını şöyle aktardı:
'Gözlerinin içi güldü'
"Serum takmaya gelen sağlık ekipleri, damar bulamadı. Ama morali iyiydi. Kızını sordu. Önce bilmediğim için bir şey söyleyemedim. Ancak, sürekli soruyordu. Sonunda kızının hayatta olduğunu söyledim ve gözlerinin içi güldü. Hayat mücadelesi arttı. Bir buçuk yaşındaki bir çocuğu annesine kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyorum."
Ankara Sivil Savunma Arama-Kurtarma Ekibi Üyesi Niyazi Özbek de genç kadının mücadelesini anlattı:
Ekibi çaya çağırdı!
"Sürekli duvarlara tırnaklarıyla vurarak bize yardımcı oldu. Moralini yüksek tutabilmek amacıyla güzel şeyler söylemeye çalıştık. Çok sakindi. Hiç merak etmemesini söyledim. O da bana, 'Yeter ki beni kurtarın, sizi çaya bekliyorum' dedi. Ona zarar gelmemesi için toprağı tırnaklarımızla kazdık ve taşları da ellerimizle topladık."
(dha, aa)