Aileler 'Ravza bebek' için sırada

Hayata şanssız başladığı da söylenebilir, 'şanslı' başladığı da... 'Şüpheli paket' olduğu düşünülerek bomba imha ekiplerince patlatılmak istenirken, ölümün elinden ağlayarak kurtulan Ravza bebeği evlat edinmek için birçok aile sırada.

MUĞLA - Hayata şanssız başladığı da söylenebilir, 'şanslı' başladığı da... 'Şüpheli paket' olduğu düşünülerek bomba imha ekiplerince patlatılmak istenirken, ölümün elinden ağlayarak kurtulan Ravza bebeği evlat edinmek için birçok aile sırada. Biyolojik ailesinin cami avlusuna bıraktığı Ravza bebek, yakında bir aile sahibi olacak.
Götürüldüğü hastanede hemşireler ona 'cennet bahçesi'nin Arapça karşılığı olan Ravza adını verdi. Ravza hemşirelerin eline, epey badire atlatarak ulaştı. Muğla kent merkezinde bulunan Kurşunlu Camii'nin bahçesinde cuma günü sahipsiz bir çanta ortaya çıktı. Çevre halkı, çantayı polise ihbar etti. Polis bomba olabileceği şüphesiyle çantayı imha hazırlıkları yapıyordu ki, içinden bebek ağlaması yükseldi.
Muğla Devlet Hastanesi'nin Yenidoğan servisi hemşireleri, polisin getirdiği ve Ravza adını verdikleri bir haftalık bebeği el üstünde tutuyor: "Hastaneye getirildiğinde 2 kilo 900 gramdı, 3 kilo 200 gram ağırlığa ulaştı. Haberi televizyonlarda izleyen ve çocuğu olmayan çok sayıda aile, bebeği evlat edinmek için telefon açıyor."
Muğla Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hüseyin Alparslan da Muğla'da 0-6 yaş grubu çocuk yuvası olmadığı için Ravza'nın Denizli'ye gönderileceğini belirterek, "Gerçek anne bulunamazsa, bebek Genel Müdürlüğümüzce sırada bekleyen aileye, gizlilik içinde, evlatlık olarak verilecek" dedi. Bebeğin sağlık durumunu takip etmek için görevlendirilen sosyal hizmetler uzmanı Kenan Akkiraz da hastaneye giderek hemşirelerden bilgi aldı. Akkiraz, Türkiye genelinde evlat edinmek için bekleyen 3 bin 500 aile olduğunu hatırlattı.
Bu arada Muğla polisi, bir hastanede doğduğu kesinleşen bebeğin gerçek annesinin bulunması için soruşturmasını sürdürüyor. Polis, il ve ilçelerdeki hastanelerin son 10 günlük doğum kayıtlarını incelemeye aldı. İlk etapta Muğla il ve ilçelerindeki, sonuç alınamazsa Ege Bölgesi'ndeki hastanelerde gerçekleşen doğumların kontrol edileceği belirtildi. (dha, aa)