Aileler TBMM'de: Hayalleri yarım kaldı

Aileler TBMM'de: Hayalleri yarım kaldı
Aileler TBMM'de: Hayalleri yarım kaldı
Gezi eylemleri ve Lice'deki karakol protestosunda çocuklarını kaybeden aileler dün TBMM çatısı altında acılarını anlattı, adalet istedi.

Taksim Gezi Parkı eylemleri ve Lice’deki olaylar sırasında çocuklarını kaybeden aileler, CHP ’li Hüseyin Aygün’le birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Aileler, yaşadıkları acıyı anlatırken toplantı salonundaki Meclis çalışanları ve toplantıyı izleyen gazeteciler de gözyaşlarını tutamadı. Aileler ‘adalet’ istediklerini söyledi.

Asker olacaktı ama

İstanbul ’da yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş, Başbakan Erdoğan ’ın konuşmalarının yaralarını daha da kanattığını belirterek, “Acaba kendi evladı ölse böyle konuşabilir miydi? Sekizinci ayda askere gidecekti toprağa verdim” dedi. Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş ise şunları söyledi: “Biz insanız, dini inançlarımız, ne olduğumuz önemli değil. Başbakan ‘üç beş çapulcu öldü’ diyor. Benim içim yanıyor. Başbakan 10’larca korumayla geziyor. Asker olacaktı oğlum sekizinci ayda, toprağa verdim. Artık şehit asker.”
Eskişehir’de sopalı kişilerin saldırısı sonucu yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın annesi ve ağabeyi de toplantıda konuştu. Anne Emel Korkmaz, oğlunun Hatay’dan Eskişehir’e hayallerle gittiğini anlattı ve soruşturmada yol alınamamasından şikâyet etti: 

Bizim günahımız nedir?

“Oğlum, ne umutlarla gitmişti Eskişehir’e. Çok hayalleri vardı oğlumun. Daha 19 yaşındaydı. 20’sinde bile değildi. Elinde ne taş ne de sopa vardı. Katilleri maalesef belli ama gizleniyor. Kaç kamera kaydı var. Neden o görüntüler siliniyor. Bu çocuk onlara ne yaptı? Katiller sokakta dolaşıyor, masum çocuklar öldüresiye dövülüyor. Bizim günahımız nedir? Devlet büyüklerinin vicdanları sızlamıyor mu? Tek isteğim, katiller bulunduğu zaman gözüme bakmaları. Acaba bakabilecekler mi?” Ağabey Gürkan Korkmaz ise “Davalar çok yavaş ilerliyor. 40 gün komada kaldı Ali. Dosyada 40 gün boyunca hiç ilerleme olmadı. Deliller karartıldı şüphesi içerisindeyiz” diye konuştu.
Ankara ’da polis kurşunuyla vurularak yaşamını yitiren Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük hak aramaktan vazgeçmeyeceklerini belirterek, “Biz bunun hesabını soracağız” diye konuştu. Hatay’da polis müdahalesiyle yaşamını yitirdiği belirtilen Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert de şunları söyledi: “Kardeşimin failleri nerede? Bugün benim için günlerden 53. 53 gün geçti. Annem her zaman camın kenarında oturup, kardeşimin camı tıklatıp ‘anne ben geldim kapıyı aç’ demesini bekliyor. Başbakan nasıl bir ruh halinde. Bize her gün hakaret ediyor. Bu dünyada olmasa da diğer dünyada iki elim yakasında. Kardeşimin kanı tertemiz çıktı. Ne alkol ne de eroin vardı. Başbakan bunu bilsin. Kardeşimi katledenler nerede?” Gezi eylemleri sırasında gözünü kaybeden Erdal Sarıkaya ise şunları söyledi: “Haziranda polisin direkt hedefleyerek atışı sonrasında gözümü kaybettim. Eşim her gün gözüme damla damlatırken, köşeye çekilip ağlayan annemin hesabını kim verecek.”

Sonucu öğrenemedi

Lice’de karakol yapımına karşı düzenlenen eyleme yapılan müdahalede yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ın annesi Fehriye Yıldırım da TBMM’deydi. Acılı anne, oğlunun katilinin bulunmasını isterken şunları söyledi: “19’unun ilk günüydü. Medenimin katili bellidir. Medeni’nin katilini getirsin elimize versin. Oğlum eline taş bile almamış. İnşallah rüyasına girer Başbakan’ın.” Ağabeyi Mehmet Yıldırım ise “Karakollardan çapraz ateş açıldı. Yaralıları toplamaya çalışırken sürekli gaz bombası atılıyordu. Sınava girdi Medeni, üç gün sonra sonucunu öğrenmek için Diyarbakır’a dönecekti ama göremedi” diye konuştu