Aileler umutlandı

Aileler umutlandı
Aileler umutlandı
BDP heyetinin ikinci İmralı ziyareti sırasında Öcalan'ın yaptığı, "Devletin elinde tutsaklar var. PKK'nın elinde de tutsaklar var. PKK tutsaklara iyi davranmalı. Umarım en kısa zamanda ailelerine kavuşurlar" mesajı rehinelerin aileleri heyecanlı bir bekleyiş sardı.
Haber: ENİS TAYMAN / Arşivi

İSTANBUL - Ocak ayının başında Radikal’e konuşan ve “Barış sürecinin ilk adımı oğlum olsun” diyen Uzman Çavuş Zihni Koç’un babası Seyfettin Koç, dün de “Bu kez gerçekten umutlandım” dedi. PKK’nın elinde bulunan bir başka kamu görevlisi Kenan Erenoğlu’nun ablası Hatice Diktaş ise “Bize düşen ümidimizi kaybetmeden beklemek. Somut bir şeyler olacaksa önümüzdeki hafta için umutluyuz” diye konuştu

Amasyalı uzman çavuş Zihni Koç, geçim darlığı yüzünden Amasya Karaali Köyü’ndeki tekel bayiini kapattı. Önce askere gitti; ardından uzman erbaş oldu. Koç, görev yeri olan Lice’de 9 Temmuz 2011’de kaçırıldı. Aydınlı polis memuru Nadir Özgen, üç kez üniversite sınavına girdi; başarılı olamadı. Son çare olarak polislik sınavıydı. Girdi, kazandı ve göreve başladı. 10 Eylül 2011’de Van’ın Catak ilçesinde PKK tarafından kaçırıldı. PKK bu arada 12 Ağustos’ta Muş Valiliği’nde kaymakam adayı olarak çalışan Kenan Erenoğlu’nu Diyarbakır’dan, 1 Ekim 2011’de ise bir başka uzman çavuş Kemal Ekinci’yi, Şırnak Merkez’den kaçırdı. Örgüt, yaşadıklarını ispat etmek için elinde tuttuğu kamu görevlilerini ikişer kez Roj TV’ye çıkarıp konuşturdu. Ancak son olarak 8 Nisan 2011’de görüntülerinin yayınlanmasının ardından söz konusu kamu görevlilerinden bir daha haber alınamadı.

Aileler arasında yalnızca Zihni Koç’un babası Veysel Koç pes etmedi. Oğlunun kaçırıldığı günden bu yana hiç boş durmadı. Baba Koç, oğlu için çalmadık kapı bırakmadı. Aralarında İdris Naim Şahin ve İsmet Yılmaz’ın da bulunduğu iki bakan ve AKP , CHP ve BDP ’li 30’a yakın milletvekili ile görüştü. İHD’ye başvurdu. Hatta KESK ve Hacıbektaş Vakfı gibi konuyla alakası bulunmayan sivil toplum örgütlerinin de kapısını çaldı. Ancak çaldığı tüm kapılardan eli boş döndü. Kendi ifadesiyle siyasiler kendisini “dinlemekten başka bir şey yapmadı”. Ama o umudunu hiç kaybetmedi.


İMRALI GÖRÜŞMELERİ UMUT OLDU

BDP heyetlerinni İmralı Adası’na gitmesiyle başlayan görüşmeler, rehine kamu görevlilerinin aileleri için umut oldu. Oğlu zihni Koç’tan 20 aydır haber alamadığını anlatan Baba Veysel Koç, “Çocuğumun kaçırılması eşimin vefatı çok ağır oldu. Bu zor süreçte 20 aydan beri ilk defa bu kez gerçekten umutlandım” dedi. Baba Koç, Ocak ayında da Radikal’e konuşmuş ve “Barışın süreci varsa ilk adımı oğlum olsun, diğer esir tutulanlar olsun” diye konuşmuştu. İki torunundan 13 yaşındaki Ali Can’ın babasının durumunu bilmesine karşın, 6 yaşındaki Hasan Hüseyin’e henüz anlatmadıklarını da belirten Veysel Koç, ilgisizlikten de yakınmış ve “Kurban bayramında bir albay bayramlaşma maksadıyla geldi hatırımızı sordu. Onun dışında kapımızı çalan yok” demişti.

Kaymakam Adayı Kenan Erenoğlu’nun ablası Hatice Diktaş ise “Henüz resmi bir durum yok” derken bir buçuk yıldır ümidi koruduklarını anlattı. “Ümidimizi kaybetmeden bekliyoruz” diyen Diktaş, şöyle konuştu: “Bekliyoruz; bomut bir şeyler olacaksa önümüzdeki hafta olur diye bekliyoruz.” Kardeşininin serbest bırakılması konusundaki çabalar konusunda ise “Bu çok belirsiz bir çizgi” şeklinde konuşan abla Diktaş, “Bu konuda evlatlarımız ülke sınırlarına girsinler gerekli açıklamaları yapacağız. Ama ben gerekli çabaların gösterildiğine inanıyorum yine de” dedi.


NET RAMAK VAR İSİM YOK

14 Mart 2012’den bu yana kaçırılan kamu görevlileri hakkında muhalefet tarafından TBMM’ye toplam 11 kez soru önergesi verildi. Bunlardan yedisi süresi geçtikten sonra cevaplandırıldı. Dördüne hiç yanıt verilmedi. Bunları üçü Aralık 2012’den bu yana verildi ve hepsi yanıtsız bırakıldı. Süresi geçtikten sonra yanıtlanan en yakın tarihli soru önergesinde “PKK tarafından kaçırılan kamu görevlerine ve ailelerine yapılan yardımlara ilişkin” soruya 3 Ağustos 2012’de dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in imzasıyla kaçırılan kamu görevlilerinin ailelerine psikolojik destek verildiği bildirildi. Yine 3 Ağustos 2012’de yanıtlanan bir başka soru önergesinde ise PKK’nın asker, kaymakam adayı, polis memuru, köy korucusu ve siyasi parti yöneticisininde aralarında bulunduğu toplam 12 kişiyi alıkoyduğu belirtildi. Ancak bu kişilerin isimleri verilmedi.


19 YILDIR TEK SES YOK

PKK, 26 Mayıs 2011’den bu yana Van, Diyarbakır, Bitlis, Bingöl, Muş, Şırnak, Tunceli ve Elazığ’da 41 kişiyi kaçırdı. Kaçırılanlardan 35’i serbest bırakıldı. 1 asker kendi çabasıyla kurtuldu. Örgütün 19 yıl önce kaçırdığı iddia edilen Aydın Şahin ve Engin Ekşi adlı askerlerden ise halen haber yok.


2007’DE KAÇIRILAN 8 ASKER YARGILANDI

2007’de de Dağlıca’da karakol baskınının ardından 8 asker kaçırıldı. Askerler serbest bırakılınca “Büyük zararlar doğuran emre itaatsizlikte ısrar suçunun işlendiğini gösteren kuvvetli delillerin bulunması ve izinsiz olarak başka ülkenin topraklarına geçmek” iddiasıyla tutuklandı.