Ailelere eğitimde Aile Bakanlığı ile Diyanet işbirliği

Ailelere eğitimde Aile Bakanlığı ile Diyanet işbirliği
Ailelere eğitimde Aile Bakanlığı ile Diyanet işbirliği
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) koruyucu aile uygulaması kapsamında, ailelere yönelik eğitim, danışmanlık ve sosyal hizmet modelleri konusunda işbirliği yapacak.

Radikal.com.tr – İşbirliğine ilişkin protokol Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından imzalandı. Bakan Şahin burada yaptığı konuşmada, insanların sadece kendi veya yakın çevresinin taleplerini karşılayarak sorumluluklarını yerine getiremeyeceğini belirtti. Bakanlığa bağlı kurumlarda kalan çocukların fiziksel olarak çok iyi imkanlara sahip olduğunu ifade eden Şahin, “Ama ailenin o mübarek, kutsal, mukaddes tarafı var. Annenin, babanın onları koruyup güven içinde onları yetiştirdiği bir evlatla, istediğiniz kadar 24 ayar altından yolunu yapın orada yeterince anne babanın kendi içindeki sistemin dışında yetişen çocuk kurumdan çıktığı zaman sudan çıkmış balığa dönüşüyor. O yüzden koruyucu aile modeli bizim için çok önemli” diye konuştu. Koruyucu aile sayısının dört ayda iki bin 500’e çıktığını bildiren Şahin, “Biz şu anda 9 bin çocuğumuzu ailesinin yanına döndürdük, 40 bin çocuğumuzu ekonomik ve sosyal olarak destekliyoruz, iki milyon kişinin yanındayız” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de Proje’nin sadece bir yetim projesi olarak algılandığını ifade ederek “Bu sadece bir yetim projesi değil, bu bir insanlık projesi. Dolayısıyla ben bunu sokakta kalmış, ailenin sevgisinden, şefkatinden mahrum kalmış herkese uzatılan bir el projesi olarak görüyorum” dedi.

DİYANET İŞBİRLİĞİNDE AİLELERE EĞİTİM

Protokolle ailelere yönelik eğitim, danışmanlık ve sosyal hizmet modelleri geliştirmek, bu modellerin uygulanmasına yönelik önerilerde bulunmak, aile eğitimi ve danışmanlık hizmetinin içeriğinin belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılması, çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi, töre cinayetleri, aile içi şiddet gibi sorun alanlarında toplumun farkındalık ve duyarlılığının artırılmasına yönelik ortak projeler geliştirmek, var olan projeleri desteklemek ve yaygınlaştırmak için işbirliği yapmak hedefleniyor.