Ailelerin üzüntüsünü paylaşıyoruz

Ailelerin üzüntüsünü paylaşıyoruz
Ailelerin üzüntüsünü paylaşıyoruz

Genelkurmay Başkanlığı, Ergenekon davasında verilen kararlarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı ve “Yıllarca birlikte görev yaptığımız silah arkadaşlarımızın ve değerli ailelerinin yaşadıkları üzüntüyü derinden hissetmekte ve paylaşmaktayız” denildi. Ancak Genelkurmay bu açıklamayı yaparken düzeltmeye gitti. İnternet sitesine koyduğu ilk açıklamadaki ‘ Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası, hukuk devleti olmanın erdemliliği ve yüce milletimize karşı olan sorumluluğumuz dikkate alınarak’ ifadesini çıkarttı. Siteye konulan içeriği aynı olan açıklamada bu cümle yer almadı.
Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi: “Kamuoyunda ‘Ergenekon Davası’ olarak isimlendirilen davada İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce bazı muvazzaf ve emekli TSK personeli hakkında mahkûmiyet kararı verilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası, hukuk devleti olmanın erdemliliği ve yüce milletimize karşı olan sorumluluğumuz dikkate alınarak, TSK mensupları ile ilgili soruşturma ve kovuşturmalar yakından takip edilmekle birlikte sabır, metanet, soğukkanlılık ve aklıselimle hareket edilerek yanlış anlaşılmalardan daima kaçınılmaktadır. Yıllarca birlikte görev yaptığımız silah arkadaşlarımızın ve değerli ailelerinin yaşadıkları üzüntüyü derinden hissetmekte ve paylaşmaktayız. TSK olarak; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hukukun üstünlüğüne saygının gereği olarak, adil yargılanma ilkesi çerçevesinde, söz konusu yargılamanın hakkaniyete uygun, kesin bir hükümle neticeleneceğine inanmaktayız.”

TSK’nın çıkarttığı cümle

Ancak Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinde yapılan bu açıklamada bir süre sonra değişiklik yapıldı. İlk açıklamada yer alan “Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası, hukuk devleti olmanın erdemliliği ve yüce milletimize karşı olan sorumluluğumuz dikkate alınarak, TSK mensupları ile ilgili soruşturma ve kovuşturmalar yakından takip edilmekle birlikte sabır, metanet, soğukkanlılık ve aklıselimle hareket edilerek yanlış anlaşılmalardan daima kaçınılmaktadır” cümlesi çıkarıldı. Cümlenin devamında “TSK mensupları ile ilgili soruşturma ve kovuşturmalar yakından takip edilmekle birlikte sabır, metanet, soğukkanlılık ve aklıselimle hareket edilerek yanlış anlaşılmalardan daima kaçınılmaktadır” ifadesiyse kaldı.