'Ailesi Sevgi'yi bize verince babam sevinçten ağladı'

DİYARBAKIR - Bilge köyündeki katliamda ağabeyi damat Habib, annesi Kafiye, babası Mithat ve kardeşi Ruhşen’i kaybeden Cemil Arı, ‘berdel’ iddialarını yalanladı.
Olay gecesi ağabeyi Habip Arı ile Sevgi Çelebi’nin nişan töreni bulunduğunu söyleyen Cemil Arı, ‘berdel’ olayını kendi aile içinde konuştuklarını söyledi. Nişan törenine gitmeden önce annesi Kafiye Arı’nın, “Biz onlardan kız alıyoruz. Onlar da bizden Emine’yi isterler” diye evde konuştuğunu anlatan Cemil Arı, “Bunu üzerine ağabeyim ‘öyle bir şey olacaksa ben gelmiyorum. Ben bacımı berdel niyetine vermiyorum. Bana kızlarını veriyorlarsa baş göz üstüne, vermiyorlarsa biz karşılık vermiyoruz’ dedi. Ama bu konuyu hiç kimseyle paylaşmadık, gelin tarafına da söylemedik” dedi.

‘Aramızda husumet yoktu’
Cemil Arı’nın anlatımına göre, aile, oğulları Habib’e Sevgi Çelebi’yi istedikten sonra kesin bir cevap beklemeye başladı: “Pazartesi günü  bizi telefonla arayıp, ‘kızı size veriyoruz’ dediler. Bunun üzerine babam, ‘Ben bu günleri de görecek miydim?’ diyerek hüngür hüngür ağlamıştı. Babam gece bekçisiydi, nişan için işinden izin alıp gitti.” 
Katliam zanlılarıyla hiçbir husumetleri ve kan davaları bulunmadığını söyleyen Cemil Arı, sözlerine şöyle devam etti:
“20 yıl önceki kan davasının bizimle hiçbir alakası yok. Tutuklanan kişilerin ifadesinde geçtiği gibi tecavüz olayı falan da yok. Onlar kendilerine başka bir şey bulamamışlar. Yani gözlerini kan bürüyen bir insan her şeyi söyler. Gelin benim teyzemin kızı, ağabeyimi, beni hepimiz çok seven insanlardı. Bizimle düşmanlıkları yoktu zaten. Tutuklananlarla bire bir görüşmemiz vardı. Ben gider gelirdim, onlar bize gelirdi. Hatta yanlarına gittiğimiz zaman bize güleryüzle davranırlardı.”

‘Tecavüz, kız meselesi değil’
Diyarbakır’da kurulan taziye evinde başsağlığına gelenleri karşılayan Arı ailesinin ileri gelenleri tepkili:
“Eğer tecavüz olayı, kız istemeyle ilgili bir problem olsaydı. Buradan gidenleri köy yolunda pusu kurup öldürürlerdi. Ama bu katliam, vahşet ötesi bir olaydır. Bir an önce bu katliamı yapanlar tespit edilsin. Buradaki ailenin o olayla hiçbir alakası yok. Saf niyetleriyle sadece kız istemeye gittiler. Oradaki köylülerin kendi aralarında bir husumetleri varsa, onları biz bilmiyoruz.” (dha)