Ailesinde kolesterol'ü olmayana kolesterol ilacı paralı verilecek

ANKARA - Ailenizde kolesterol hastalığı varsa, kolesterol ilacınız ücretsiz. Yoksa katılım payı ödemek zorunda kalabilirsiniz!
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) 16 Temmuz’dan itibaren uygulanmaya başlanan değişiklik nedeniyle kolesterol ilaçların temininde karmaşa yaşandığını öne sürdü. Saydan, karmaşa yaratan uygulamayı anlattı:
“Yeni düzenlemeye göre, kolesterol raporu bulunan hastalarımızın raporlarındaki teşhisin ‘primer ve ailevi hiperkolesterolemi’ olması gerektiği belirtilmekte. Yani ailesinde kolesterol hastalığı bulunmayan hastalarımız, raporları olmasına rağmen çalı∫ıyorlarsa yüzde 20, emekli ise yüzde 10 ilaç katılım payı ödemek zorundalar. Raporları çıkaran hekimlerin ve hastanelerin bu yeni uygulamadan haberleri yok. SGK yetkililerinin hayata geçirdiği bu yeni düzenlemeyle eczanelerimize gelen kolesterol hastalarımıza: ‘Senin kolesterolün genetik bir yapıdan kaynaklanan ailesel bir kolesterol mü, yoksa diyet ve spor yapılmadığı için oluşan bir kolesterol mü?’ diye sorularak ‘Bilmiyorum’ cevabı alındığında ‘Bu raporu çıkaran hastaneye,  doktora gidip sormanız gerekiyor. Eğer ailevi kolesterolünüz varsa size yeni  teşhisli rapor çıkarılması gerekiyor. Eğer yoksa kolesterol ilaçlarını katılım payı ödeyerek kullanmak zorundasınız’ demek durumunda olduğumuzu öğrendik. SGK’nın bu uygulaması yüzünden mağdur olan hastalarla biz eczacılar karşı karşıya getirilmekteyiz.”
Sağlıkta yapılan tasarruf amaçlı yanlış uygulamaların bumerang gibi olduğunu, geri dönüşünün çok sert ve yıkıcı olduğunu belirten Saydan, Sağlık Bakanlığı’ndan uygulamanın durdurulmasını istedi.(aa)