Ailesinden sekiz kişiyi tek tek öldürüp üstlerini örttü, gitti...

Ailesinden sekiz kişiyi tek tek öldürüp üstlerini örttü, gitti...
Ailesinden sekiz kişiyi tek tek öldürüp üstlerini örttü, gitti...

Cesetler aşağıya indirilirken, ailenin yakınları apartmanın önündeydi. Sinir krizi geçiren akrabaları zaptetmek kolay olmadı. fotoğraflar: BüNYAMIN YIL / dha

Sekiz kişinin katil zanlısı aileden çıktı. Evin oğlu cinayetlere evdeki annesi ve yeğenlerinden başladı, sonra iş ve okuldan dönenleri tek tek vurdu. Eski astsubayın katliam nedeni maddi anlaşmazlık

ADANA - Mardin’de çoluk çocuk 44 kişinin katledilmesinden sonra bir ürkütücü haber de dün sabah Adana’dan geldi. Bir apartman dairesinde sekiz kişi, tabancayla vurularak öldürülmüş olarak bulundu. Akıllara hemen ‘namus cinayeti’, ‘intikam’ gibi ihtimaller gelirken, aynı aileden sekiz kişinin katil zanlısı, evin oğlu çıktı. Annesini, babasını, kardeşini, yengesini, ablasını ve üç yeğenini öldürmekten gözaltına alınan 38 yaşındaki zanlının astsubaylıktan atıldığı, minibüs çalıştıran ailesiyle anlaşmazlık yaşadığı öğrenildi.
Adana Küçük Dikili Sağlık Merkezi’nde görevli 40 yaşındaki hemşire Nalan Yüksel dün sabah işe gitmeyince, iş arkadaşları meraklandı. Hemşireye telefonla da ulaşılamaması üzerine mesai arkadaşı doktor,  Huzurevler Mahallesi 142 Sokak’taki 11 katlı Özdemir Apartmanı A Blok’a giderek en üst kattaki dairenin kapısını çaldı. Ancak kapı açılmayınca kapının açılması için itfaiyeye haber verdi.  Eve giden itfaiye ekipleri de polise haber verdi. Çağırılan çilingir saat 10.00 sıralarında kapıyı açtığında katliam ortaya çıktı.
Evde sekiz ceset vardı. Öldürülenler evin sahibi olan 64 yaşındaki İbrahim ve 62 yaşındaki eşi Günay Yüksel, birlikte oturdukları oğulları 33 yaşındaki Ali Yüksel, 29 yaşındaki gelinleri Ela Gül Yüksel, bu çiftin altı yaşındaki çocukları Vedat ile eşinden boşandıktan sonra yanlarına gelen hemşire kızları 40 yaşındaki Nalan Yüksel ve onun çocukları 19 yaşındaki Arif ve 17 yaşındaki Halil İbrahim Kopar’dı.

Sessiz sedasız katliam

Cesetlerin üzerlerinin örtülü, olay yerinin ise temiz olması dikkat çekti.   Cesetler 11’inci kattan indirilmeleri zor olacağı için balkon demirleri de kesilerek, itfaiye merdiveniyle indirildi. Apartman sakinleri de olayın şoku içindeydi. Kimse silah sesi duymamıştı. 10’uncu katta oturan Hasan Cingöz, “Ben 11 yıldır burada oturuyorum. Daha önce bir-iki defa kavga gürültü olmuştu. Ama olayı bilmiyoruz”  dedi.
Aile beş yıldır bu apartmanda oturuyordu. Annesi, babası, kardeşi, gelinleri, yeğeni ve iki çocuğuyla öldürülen hemşire Nalan Yüksel’in eşinden 2000 yılında boşandığı belirtildi. Hemşire dört ay önce çocuklarıyla birlikte, babası ve kardeşinin oturduğu evde yaşamaya başlamıştı. Olayın ardından dikkatler hemşire ve biten evliliğine çevrilmişken, Adana Valisi İlhan Atış, failin yakalandığını açıkladı: “Ailenin diğer oğlu olan fail, silahıyla birlikte yakalandı...”   

Temizlik yapmış

Olayı kısa sürede çözen polisin araştırmasına göre katil zanlısı Murat Yüksel, seri cinayetlerine önceki gün öğle saatlerinde başladı. Yüksel, önce, evde bulunan annesi ile yeğenleri Halil İbrahim Kopar ve Arif Kopar’ı öldürdü. Üç cesedi farklı odalara taşıyan zanlı, onların üzerlerini çarşaflarla örtüp, olay yerini temizledi, ardından diğerleri eve geldikçe tek tek öldürdü. 

Bahaneyle farklı odalara

Ebe-hemşire Nalan Yüksel’in saat 18.00’de işten çıktığı belirtilirken, Murat Yüksel’in ablasını ve daha sonra gelenleri de yalnız görüşme bahanesiyle farklı odaya alıp öldürdüğü ortaya çıktı. Zanlının, kurbanlarının yüzüne yastık dayayıp, tabancayı da yastığa dayayarak ateş etmesi nedeniyle silah sesi duyulmadı.  Zanlının iki kişiyi boğarak öldürdüğü belirtildi. 

Vali: Adanamız üzülüyor

Daha sonra basın toplantısı düzenleyen Vali Atış, kentte iki gün önce minibüste iki kadının öldürülmesinden sonra dün de sekiz kişinin öldürüldüğünü söyleyip, “İki -üç gün içinde 10 kişinin öldürülmesi Adanamızı üzüntüye gark etmiştir. Umuyorum ki bu olay ders olur” dedi. Atış, şöyle konuştu:
“Zanlı ruhsatsız silahıyla birlikte yakalandı ve olay yerinde bulunan kovanların bu silahtan çıktığı belirlendi. Şu anda elimizdeki bilgiler cinayetin tek kişi tarafından işlendiği şeklinde.”
Vali Atış, cinayetin, hemşirenin eski eşiyle kesinlikle ilgisi olmadığını da belirtti. (dha)

Hemşirenin evi zanlı kardeşte
Küçük Dikili Beldesi Sağlık Ocağı’nın doktoru Soner Eroğlu, Nalan Yüksel’in, ebe-hemşire olarak Yeşilevler Toplum Sağlığı Merkezinden bir-bir buçuk ay kadar önce görevlendirme sonucu Küçük Dikili Beldesi Sağlık Ocağı’na geldiğini, ağırbaşlılığı ve çalışkanlığıyla kısa sürede herkesin sevgisini kazandığını söyledi. Nalan hemşirede önceki gün herhangi bir mutsuzluk ya da stres gözlemlemediklerini, ancak dün sabah mesaiye gelmeyince endişeye kapıldıklarını belirten Dr. Eroğlu, şöyle konuştu:
“En yakın mesai arkadaşı Şerife hanım telefonla evini aradı, ancak uzun süre cevap alamayınca endişelerimiz arttı. Çünkü 10- 15 dakika gecikecek olsa bile bizi mutlaka arar mazeretini bildirirdi. Bu yüzden, evine arkadaşlarıyla birlikte ben de gittim. Gördüğümüz manzara tam bir faciaydı.”

‘Evi boşaltmıyordu’

Nalan hemşirenin diğer mesai arkadaşları ise onun erkek kardeşiyle problemi olduğunu bildiklerini belirterek, “Sanırız Nalan hemşire bir ev satın almış, ama tapusunu kardeşinin üzerine yapmış. Parasını Nalan hemşirenin ödemesine rağmen kardeşinin evi boşaltmasını istediğini söylüyor ve bundan yakınıyordu. Bunun dışında da problemi yoktu” dedi.

Okul arkadaşları şokta

Öldürülen çocukların okul arkadaşları da apartmanın önündeydi. Seyhan Çukurova Lisesi 11. sınıf öğrencisi Halil İbrahim Kopar’ın okul arkadaşlarından Oğuzhan Yeter, arkadaşını “Sessiz, kendi halindeydi. Kimseyle bir sorunu yoktu” diye anlattı.
Bünyamin Sefa Kuşçu da aynı mahallede oturduğu arkadaşı için “Bize pek bir şey anlatmazdı. Son zamanlarda babası rahatsızdı, okul çıkışında zaman zaman yanına giderdi. Ağabeyi de bizim okuldan mezun oldu. Yeniden ÖSS’ye hazırlanıyordu” dedi.