Ailesine şiddet uygulayanların ücreti eşlerine verilecek

Diyarbakır merkez Yenişehir Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında imzalanan ve 2009- 2010 yılını kapsayan toplu iş sözleşmesinde kadına pozitif ayrımcılık yapan hükümler yer aldı.Sendika tarafından hazırlanan sözleşmeye konulan ek maddelere göre, eşine ve çocuklarına şiddet uygulayan veya sözleşmenin imzalanmasından sonra ikinci evlilik yapanların ücretleri eşlerine bağlanacak. İstifa eden bir çalışanın sosyal alacakları da, eşinin rızası olmadan kendisine verilmeyecek.
Yenişehir Belediyesi ile Belediye-İş sendikası arasındaki toplu iş görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı. Yenişehir Belediyesi'nin ait şantiyesinde gerçekleşen ve işçilerin de hazır bulunduğu törende, DTP'li Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu ile Belediye-İş sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Vezir Perişan 2009- 2010 yılını kapsayacak ve işçilere ortalama yüzde 14 ücret zammı getirecek sözleşmeyi imzaladı. Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, belediye bütçesi göz önünde bulundurulduktan sonra işçilerin mağdur edilmemesinden yana bir politika izlediklerini söyledi. Çalışanların geçmişten bu yana birikmiş alacaklarının da mümkün olduğunca ödeneceğini belirten Başkan Kurbanoğlu, “Siyasi geleneğimizin temel felsefesi emeğe değer vermektir. Bizler kendi çalışanlarımıza emekçi, kendimize de işveren gözüyle bakmıyoruz. Hepimiz bu halkın hizmetkarlarıyız. Bu anlayışımız yönetimde olduğumuz sürece devam edecektir. Belediye’nin ekonomik imkanı iyileştikçe, çalışanlarımızın ücretlerini de iyileştireceğiz” dedi.

KADINI KORUYAN MADDELER
Belediye İş-Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Vezir Perişan da, sözleşme hazırlanırken Yenişehir Belediyesi’nin bütçesinin de göz önünde bulundurulduğunu belirterek şunları kaydetti:
“Bizler emekçi arkadaşlarımızın mağdur olmaması için elimizden gelen bütün çabayı sendika olarak sergiledik. Yenişehir Belediyesi yönetimi de sözleşmenin bu noktaya getirilip imzalanmasında üstün çaba harcadı. Sözleşmemize yeni maddeler de ekledik. Örneğin evli olarak çalışan biri istifa ettiğinde sosyal alacaklarının ödenmesi eşinin rızasının alınması şartına bağlanmıştır. Ayrıca, karısına veya çocuklarına şiddet uyguladığı tespit edilen işçilerin maaşları kendisine değil karısına verilecek. Bir diğer madde ise ikinci evliliklerle ilgili. Sözleşmenin imzalanmasından sonra ikinci evlilik yapıldığı tespit edilen ve eski eşinin şikayetçi olacağı çalışanların maaşları da eski eşine bağlanacak. Bu uygulamamız çalışan erkekleri rendice etmeye yönelik değil. Bu maddeler sanki erkek işçiler eşlerine şiddet uyguluyor diye de sözleşmeye eklenmedi. Çalışanların eşlerinin mağdur olunmasını engellemeye yöneliktir. İşçiler de bu maddelere herhangi bir itirazda bulunmadı. Ancak biz yine de önlem olsun diye bunları sözleşmeye ekledik.” (dha)