Aileye 'özürlü maaşını geri ödeyin' şoku

Aileye 'özürlü maaşını geri ödeyin' şoku
Aileye 'özürlü maaşını geri ödeyin' şoku
İzmir'de, iki yıl boyunca bedensel engelli oğlu adına 'özürlü maaşı' alan 40 yaşındaki Türkan Açıkgöz, yetim aylığı da aldığı için, toplam 6 bin 220 lirayı geri ödemesi istenince şoke oldu.

İZMİR - Yaklaşık 7 yıl önce eşinden boşanan 40 yaşındaki Türkan Açıkgöz, Konak İlçesi Fatih Mahallesi’nde 325 TL’ye tuttuğu tek odalı bir eve yerleşerek iki oğluyla yaşamaya başladı.

11 yaşında rahatsızlanan ve sonrasında yürüyemeyen 20 yaşındaki Emre Yıldırım’ın bakımı için evinden ayrılamayan Açıkgöz, devletten yardım istedi. Yapılan kontrolde yüzde 96 bedensel engelli bulunan Emre’nin bakımı için 2008 yılında annesi Açıkgöz’e, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından üç aydan üç aya ödenen 500 TL ’özürlü maaşı’ bağlandı. Bir süre sonra babasını kaybeden Açıkgöz, başvurduğu SGK’dan 2009 yılından itibaren de aylık 240 TL yetim maaşı da almaya başladı.

ANNE, YARDIM İSTEDİ

Yetim maaşı aldığı için, oğlu adına SGK’nın verdiği ’özürlü maaşı’ 2010 yılında kesilen Türkan Açıkgöz, bu parayı tekrar alabilmek için kuruma birçok kez başvuruda bulundu. Başvuruları sonuçsuz kalan aileye, İzmir Defterdarlığı Muhakemat Müdürlüğü’nden gelen yazıda parayı geri ödemesi istendi. Para ödenmeyince geçen hafta gönderilen ikinci yazıda, iki yıl boyunca verilen toplam 6 bin 220 TL paranın faizi ile geri ödenmesi gerektiği, aksi halde icra takibi başlatılacağı bildirildi.

Tekrar kuruma gidip görevlilerle görüştüğünü ancak, "Ödemenin dışında yapılacak herhangi bir şeyin bulunmadığı" cevabını aldığını belirten Türkan Açıkgöz, yetkilerden yardım istedi.

SAĞLIK HİZMETİNDEN DE YARARLANAMADI

İki aydır evinin kirasını ödeyemediğini, zor durumda olduklarını belirten Türkan Açıkgöz, "Babamın vefat etmesiyle aldığım aylık nedeniyle önce bedensel engelli çocuğum için verdikleri yardımı kestiler. Diyecek bir şeyim yok. İki sene boyunca yatırılan 6 bin lira da geri istendi. Bu parayı ödeyecek durumum yok. Evimin kirasını zaten 2 aydır ödeyemiyorum. Avukat ile görüştüğümde ödeyemezsem evime icra geleceğini söyledi. Çocuğuma ilaç dahi alamıyorum. Çünkü sigorta ödemesi çıkıyor. Oğlum bu nedenle hiçbir sağlık hizmetinden de faydalanamıyor. Onların vicdanına bırakıyorum" dedi.

Bedensel engelli genç Emre Yıldırım ise, "Ödemeye durumumuz yok, nasıl ödeyeceğiz? Diyebilecek bir şey yok. Herhalde devlet bizi görür, bir şey yapar. Yardımcı olmalarını bekliyoruz" diye konuştu.

DHA - Kadir ÖZEN