'Aileyi Türk usulü korumayın' uyarısı

'Bunları düzeltin'
İçişleri Bakanlığı, 1998 tarihli Ailenin Korunmasına Dair Kanun'un, 'aileyi korumak' adına dikkate alınmadığını saptadı. Valiliklere giden bakanlık genelgesinde, polisin aile içi şiddetin önlenmesi konusundaki hataları tek tek sayıldı, düzeltmesi istendi.
İtiraf gibi...
Şiddet mağdurlarının genelde şikâyetçi olmadığı, güvenlik güçlerinin de şikâyetlerin gereğini yapmadığı belirtilen genelgede şu itiraf var: "Sığınma evindeki kadının adresi, şiddet uygulayan eşe veriliyor. İyi niyet uğruna mağdur bir daha mağdur ediliyor."
'Sıkı izleyin'
Genelge şöyle: Çocuk aleyhine suçlarda veli ya da vasinin şikâyeti beklenmeden işlem yapılacak. Koruma kararları mutlaka uygulanacak, failler takip edilecek. Sığınma evleri ve kalanların isimleri gizli tutulacak.

ANKARA - İçişleri Bakanlığı, ailenin korunması için çıkarılan yasanın, 'aileyi korumak' adına dikkate alınmadığını saptadı. Dayak yiyen kadınların yaptığı başvuruların 'aileyi korumak' adına adli makamlara intikal ettirilmediğini, kadın ve çocukların sığındığı evlere ait adreslerin kusurlu eşlere verildiğini saptayan İçişleri, valiliklere bir genelge göndererek aile içi şiddetin önlenmesi için alınacak önlemleri bildirdi.
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu imzasıyla valiliklere gönderilen genelgede, Anayasa'nın 41. maddesinde yer alan, "Devlet ailenin huzur ve refahı ile özellikle ana ve çocukların korunması için gerekli tedbirleri alır" hükmü anımsatılarak, bu amaçla 1998 yılında Ailenin Korunmasına Dair Kanun çıkarıldığı vurgulandı. Genelgede, Türk kadınının, aile içi şiddete maruz kaldığında genellikle şikâyetçi olmadığı anlatıldı.
Güvenlik güçlerinin bu konudaki şikâyetlerin gereğini yapmadığı bildirilen genelgede, "Mağdurların şikâyetlerinin 'aileyi korumak' adına dikkate alınmadığı, sığınma evlerinde yaşayan kadınların adreslerinin eşlerine verildiği, iyi niyet uğruna yapılan bu davranışlar sonucu şiddet uygulayan kişiler cezalandırılamamakta, bu şekilde şiddet mağdurları bir kez daha mağdur edilmekte, ayrıca ilgili kanunlarda öngörülen tedbirler alınmadığı veya alınamadığı için de istismar ya da suça yöneltme devam etmektedir" denildi. Genelgede, alınması istenen önlemler şöyle sıralandı:

 • Bir kişi, bizzat kendisi veya çocukları aile içi şiddete maruz kaldığı için kolluk kuvvetlerine başvurduğunda, gerekli tüm işlemler yapılacak ve mağduriyetin devamına veya artmasına izin verilmeyecek.
 • Şikâyet konusu suçlar çocuklar aleyhine işlendiğinde, çocuğun, velisinin şikâyeti beklenmeden soruşturma başlatılacak.
 • Çocuğun mağdur olduğu soruşturmalarda dikkatli davranılacak, suç işleme şüphesi altında bulunan çocuklar için de tedbir alınabilmesi için soruşturma evrakının hazırlanmasına özen gösterilecek.
 • Ailenin Korunmasına Dair Kanun kapsamında alınan koruma kararının bir örneğinin cumhuriyet başsavcılığı tarafından kolluk kuvvetine gönderilmesi durumunda, koruma kararına uygun davranılıp davranılmadığı, aile fertlerinin ikamet yeri karakollarca izlenerek tutanağa bağlanacak.
  Resen soruşturma başlatılacak
 • Koruma kararında belirtilen süre içerisinde, kararda öngörülen tedbirlere uyulmadığının tespit edilmesi halinde, ihlalin devamı kolluk kuvvetlerince engellenecek. Bu konuda mağdur şikâyetine gerek duyulmadan resen soruşturma başlatılacak.
 • Silah ve benzeri araçlarına el konulmasına karar verilen eşler üzerinde kayıtlı silahlar tutanakla teslim alınacak.
 • Sığınma evlerinin ve orada yaşayan kadın ve çocukların isimleri, kesinlikle gizli tutularak kimseye verilmeyecek.


  • http://www.radikal.com.tr/7648827648820

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.