AK Parti, anayasa masasından kalktı

AK Parti, anayasa masasından kalktı
AK Parti, anayasa masasından kalktı
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda Meclis Başkaın Cemil Çiçek’in “Komisyon başkanlığından çekildiği” açıklamasının ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile konuşan AK Partili üyeler de toplantıya katılmama kararı aldı. Mutabakata göre, herhangi bir partinin üç kez toplantıya katılmaması durumunda komisyon dağılacak. Toplantı öncesi basın toplantısı düzenleyen AK Partili Mustafa Şentop, komisyonun çalışmasının hukuken mümkün olmadığını, parti olarak çalışmalara artık katılmayacaklarını açıkladı. Muhalefet partileri ise toplantılara katılmakta kararlı. Muhalefet partili üyeler ise toplantıya katıldı. Toplantı sonrası konuşan CHP ’li üye Atilla Kart “Meclis Başkanı tek başına üç partinin şiddetli tepkisine rağmen komisyon çalışmalarının sona erdirildiğinden söz ediyor. Arada ne oldu da karar değişikliği içine girdi. Öyle anlaşılıyor ki sayın Meclis Başkanı AKP Genel Başkanı’nın talimatlarına daha fazla direnemedi” dedi. MHP ’li üye Faruk Bal ise “Bir kirli oyun ile Anayasa Uzlaşma Komisyonu karşı karşıya kalmıştır” derken, BDP’li üye Bengi Yıldız, “AKP direk olarak komisyondan çekildiğini söylemediği sürece 15. maddeye göre bu komisyon hayatiyetini devam ettirir. Biz komisyona devam etmeye çalışacağız” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/116179611617963

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  noldu - HARAYDIN

  Bazı siyasi partiler birbirine 180 derece şeyler söylemeyi siyaset zannederler.Bu durumda bunların bir maddede anlaşması imkansız olduğundan anayasa yazamazlar.Seçimde baraj olmadan her yüzde yarım oya bir temsilci olarak 200 vekilli 2 yıl görev süreli anayasa hazırlama meclisi seçilsin diyenlere bu görev mecklisin diyenler hatırladı mı, oysa o da halkın aynı oylarıyla seçilecekti.Buna hukuk fakültesinin her bölümünden ve her diğer alanlardaki fakültelerden birer üye birer STK temsilcisi ile 250 üye olacaktı. Anlaşamadıkları maddelere farklı seçenekler hazırlayacaklardı. Mecliste grubu bulunan partiler beğenmedikleri maddelere seçenekli madde yazıp referanduma sunacaklardı.İki yıl içinde yeni anayasa referandumdan geçecekti.Noldu.Herkes kafasındakini anayasa maddesi diye geçirmeye kalkarsa olacağı budur. Anayasa hazırlamanın bir başka yolu herkesin alternatifli maddesini her iki yılda bir referanduma götürerek uzun sürede hazırlamaktır.Gelin biz bu yöntemle anayasayı madde madde yapalım, toptan anayasa yapma üzerinde anlaşmamız imkansız, ya referanduma farklı seçenekleri sunacaksınız ve halk her maddeyi ister çizecek ister kabul edecek, yüzde 75 oy alan madde geçecek,yani farklı yöntem lazım 180 derece zıt fikirlerden anayasa yapmak için.

  ÖZÜR DİLERİM - ayhanucar

  sayın AKP li Anayasa Komisyonu üyesi arkadaşlar sizlerden özür dilerim. Başka bir gazetede okudum Anayasa Komisyonunun harcurahı bitmiş. yani kısacası PARA BİTDİ AŞK BİTDİ !...

  NE OLDU - ayhanucar

  hep diğer partilere katılmıyorlar, bizler onlar katılmasa bile bu işi sonuna kadar götüreceğiz diyordunuz. ne olduda vazgeçdiniz?