Ak Parti anket yaptırdı: Sarıgül'ün CHP'deki oyu yüzde 6

Ak Parti anket yaptırdı: Sarıgül'ün CHP'deki oyu yüzde 6
Ak Parti anket yaptırdı: Sarıgül'ün CHP'deki oyu yüzde 6
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti, yerel seçimler öncesinde muhalefetin yanı sıra kendi seçmeninin de “sadakatini” değerlendirmeye aldı. AK Parti’nin anketine göre CHP ’lilerin yüzde 20’si, MHP ’lilerin yüzde 15’i, AK Partililerin yüzde 11’i, BDP’lilerin ise yüzde 9’u “Başka partiye oy verebilirim” dedi. 

AK Parti’nin önceki gün yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında son yaptırılan seçim anketi değerlendirildi. Ankete göre; AK Parti’ye oy veren seçmen Ankara (Melih Gökçek), İstanbul (Kadir Topbaş), Konya (Tahir Akyürek) ve Kayseri’de (Mehmet Özhaseki) mevcut başkanların yeniden aday gösterilmesini istiyor.

“Sadakat anketi” başlığı ile yapılan ankette ise seçmenin daha önce oy verdiği partiyi değiştirip değiştirmeme konusundaki bağlılığı değerlendirildi. Sonuçlara göre seçmeni en sadık parti BDP çıktı. CHP seçmenin yüzde 20’si, MHP seçmeninin yüzde 15’i, AK Parti seçmeninin yüzde 11, BDP seçmeni ise yüzde 9’u “Başka bir partiye oy verebilirim” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun büyük umut bağladığı İstanbul’da ise AK Parti’nin yüzünü güldüren bir tablo ortaya çıktı. Anket sonucuna göre AK Parti’nin İstanbul’daki oy oranı yüzde 52. CHP ise yüzde 29’da kaldı. AK Parti’nin anketine göre CHP seçmeninin yüzde 6’sı Mustafa Sarıgül’ü, yüzde 1’i ise Muharrem İnce’yi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görmek istiyor. Seçmenin cinsiyeti ve yaş dağılımı baz alınarak yapılan ankette ise dikkat çeken sonuçlar çıktı. Ankete göre AK Parti’ye oy veren seçmenin yüzde 56’sı kadın, yüzde 46’sı ise erkek. 

AK Parti’nin tüzüğündeki 3 dönem kuralı nedeniyle genel seçimlerde aday gösterilmeyecek bazı bakanların yerel seçimlerde belediye başkanlıkları için aday gösterilmesi gündemde. Ancak bakanların aday olmaları konusunda Mahalli İdareler Kanunu’nda boşluğun olduğu belirtildi. Kanunda bakanların durumları ile ilgili net bir ifade bulunmuyor.


  http://www.radikal.com.tr/1152559115255920

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Oturan CHP - Postacı

  CHP yıllardır çalışmıyor. Çalışmamakta da kararlı. Onlar oturdukları yerden oy alma çabasındalar. Bu ülkedeki oyların 1/4 ünün kömür, makarna, düdüklü tencerelere gittiğini bal gibi biliyorlar. Ne gündeme taşıyorlar nede misilleme yapıyorlar. Bu gidişle bir tek İzmir'de başarılı olacaklar. Orada da halkın AKP'ye oy vermemek için oy verdiğinden olacak. Allah sonlarını hayretsin.

  Gerçekçi değil... - AliŞefik

  Eğer gerçekten, Sarıgül'ün oy oranı böyle olsaydı, AKP bu anket sonuçlarını açıklar mıydı sanıyorsunuz?? Sessiz sedasız bekler Sarıgül'ün kaybetmesini izlerdi. Halbuki korktukları için yanlış anketleri piyasaya sürüyorlar.

  Seçmen oyunu kullanırken - nickodin

  ''iki turlu seçim sistemi''mantığı içinde düşünmelidir.(Ahmet İnsel'in yazısından alınmıştır)Aksi takdirde AKP karşısında parçalanmış muhalefet yerel seçimlerde özellikle İstanbul,Ankara ve İzmirde başarı gösteremiyecek,devamında genel seçimlerde de gücünü artırmasa da kaybetmemiş bir AKP iktidarına mahkum olacağız.Sonrası ise herkesin malumu.Yerel seçimlerde zımnen de olsa aday belirlemeler akıllıca ve dikkatle yapılmalıdır.Çocukken takım kurmada yaptığımız gibi aldım-verdim usulü ile yapılmalıdır.Şöyle ki;muhalefetten hangi parti olursa olsun AKP ye karşı en güçlü potansiyele sahip partinin karşısına diğer muhalefet partileri aday,en azından oyları bölecek güçte aday göstermemelidir.İlk olarak İstanbuldan CHP parti başkanlığını bırakmamak kaydı ile KILIÇTAROĞLU'nu aday göstermelidir.Buna karşın Ankara da MHP nin göstereceği güçlü bir adaya bırakılmalıdır....gibi

  AKP karşısında şansı olan tek kişi Kılıçtaroğlu'dur - nickodin

  Parti başkanlığını bırakmadan İstanbul Belediye Başkanlığına aday olmalıdır.Kazandığı takdirde CHP de belki kapılarını GERÇEK HALKA açıp;gerçekten sosyal demokrat,gerçekten laik,gerçekten ilerici,bölge ve dünya barışının sağlanmasında gerçekten ağırlığı olan bir partiye (kesin değilse de belki) dönüşürse halk için genel seçimlerde bir umut olur.Sarıgül ise partisinden mali çıkar sağladığı için atılan biridir.Dosyaları da bugün sızdırılmaya başlanmıştır.Aday olursa seçimlerde lunaparktaki hedefler gibi perişan edilir.Kazansa da kaybetse de Sarıgül CHP için pimi çekilmiş bir bomba olacaktır.AKP ye karşı,İstanbul için en akılcı seçim KILIÇDAROĞLU'dur.

  Anket - necmo

  Sarıgül AKP den aday olması halinde İstanbul kazanacağını gösteriyor bu anket.

  .... - isakent

  hepinizin toplamı bir ak parti etmiyor politikalarınızı gözden geçirin bence hata ak partide değil sizde rakamlar onu gösteriyor

  Dimyat'a giderken - drengin2000

  Dimyat'a giderken eldeki bulgurdan da olmasın.