AK Parti başörtülü aday gösterecek

AK Parti başörtülü aday gösterecek
AK Parti başörtülü aday gösterecek
AK Parti önümüzdeki yerel seçimde 'seçilebilir' yerden başörtülü aday gösterecek. Parti kaynakları: Artık bunun önünde engel kalmadı.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

AK Parti , mart ayında yapılacak yerel seçimlerde ‘seçilebilir yerden’ başörtülü aday gösterme kararı aldı. Başörtülü belediye başkanının önünde yasal engel olmadığını belirten kaynaklar, “ Türkiye artık buna hazır” diye konuştular.
Pozitif ayrımcılık
AK Parti , hem genel hem de yerel seçimlerde kadın aday sayısını arttırmaya hazırlanıyor. Parti kaynaklarının ‘yüzde’ telaffuz etmemesine karşın ‘eşite yakınlar arasında’ kadın adaylardan yana pozitif ayrımcılık yapılacak.
Başörtülü milletvekili ve başörtülü belediye başkanının önünde yasal engel olmadığını belirten AK Parti kaynakları, şimdiye kadar ‘Türkiye hazır olmadığı’ ve toplumda kutuplaşmalara neden olabileceği için önceki seçimlerde bunun yapılmadığını ifade etti.
AK Parti’nin ‘başörtülü-açık’ ayrımı yapmadığını söyleyen kaynaklar, başörtülü aday gösterilmemesini ‘haksızlık’ olarak nitelendirdi. Özellikle son dönemde başörtülü aday konusunda toplumsal uzlaşı olduğunu belirten kaynaklar, önümüzdeki yerel seçimde ‘seçilebilir yerden’ başörtülü aday gösterilmesinin önünde artık hiçbir engel kalmadığını söyledi.

Suriye ve Irak’a tek tezkere

AK Parti, 4 Ekim’de süresi dolacak olan Suriye tezkeresi ile 11 Ekim’de süresi dolacak Kuzey Irak tezkerelerini birleştirmeyi tartışıyor. Kuzey Irak tezkeresi bölgedeki ‘ PKK tehlikesi’ne karşı, Suriye tezkeresi ise TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesine ilişkin bir yıllık izin verilmesini öngörüyor.