AK Parti eylemcilerle görüşmek için 'Akil Heyeti' kuracak

AK Parti eylemcilerle görüşmek için 'Akil Heyeti' kuracak
AK Parti eylemcilerle görüşmek için 'Akil Heyeti' kuracak
Türkiye'yi 14 gündür sarsan 'Gezi Parkı krizi'nde yeni gelişme... AK Parti, sorunun çözümü için müzakere süreci başlatmak istiyor. Bunun için de 'çözüm süreci'ndeki 'Akil İnsanlar Heyeti' benzeri bir komisyon kurulması gündemde.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA – Türkiye ’yi 14 gündür sarsan ‘Gezi Parkı krizi’nde yeni gelişme… AK Parti , sorunun çözümü için müzakere süreci başlatmak istiyor. Bunun için de ‘çözüm süreci’nde olduğu gibi Gezi Parkı krizinin aşılması için de ‘Akil İnsanlar Heyeti’ benzeri bir komisyon kurulması gündemde. AK Parti yönetiminin bilgisi dahilinde yapılan çalışmaya göre, gazeteciler, aktivistler, sanatçılar gibi farklı kesimlerden oluşacak komisyon sorunun çözümü için temaslara başlayacak.

Komisyonun çalışma yöntem ve takvimi de büyük oranda belirlendi. Arabuluculuğa soyunacak olan Komisyon, öncelikle Gezi Parkı eylemini ateşleyen isimlerle temasa geçecek. Eylemcilerin talepleri dinlenecek. Daha sonra ise yerel yönetim ve hükümet kanadı ile görüşülecek. Üçüncü aşama olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile çoğunluğu gençler olan eylemcilerin bir araya getirilmesi düşünülüyor. Bu görüşmenin muhtemelen Dolmabahçe Sarayı’nda olacağı söyleniyor.

Gezi Parkı eylemlerinin “Erdoğan’sız AK Parti” projesine dönüştürülmek istendiğini düşünen ve bu yüzden sermaye grupları ve bankaları hedef alan AK Parti krizin sürdürülebilir olamayacağının da farkında. AK Parti’de Topçu Kışlası projesinin yerel seçim sonrasına kadar rafa kaldırılması seçeneği de tartışılıyor. Yargı kararının ellerini rahatlatacağını düşünen AK Partililer, “Belediye seçimine kadar bu işi donduralım. Seçim sonrası yeni bir durum değerlendirmesi, yeni bir başlangıç yapılır” diyor.


  http://www.radikal.com.tr/113703911370395

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İtidal - huberhirsch

  Gezi Parkından yazıyorum: İstemezük tavrında değiliz. Hükümete inisiyatifi için teşekkür ederiz. Düşman olmadığımıza göre, konuşa konuşa birbirimizi anlayacak ve ortak bir noktada buluşacağız. Bu direnişimizin özgürlük ve özel hayatımıza saygı getirmesini umuyoruz, tek isteğimiz budur.

  Hanimiş meclis? - Zugzwang

  Bu ülkede meclis ne iş görüyor? Meclisi de kapatsınlar tam olsun, işlevi yok çünkü.

  aynı çatı! - tamdestek

  Aynı çatı altında buluşalım bir olalım başbakanın dediği gibi sandıkta sağlam bir cevap verelim gençlik!!!

  Sürecin - anaximenes

  doğrudan muhataplarıyla görüşecek ve taleplere -ki bu son derece ciddi toplumsal taleplerdir- samimi yaklaşacaklarsa olur belki. Yoksa yandaşlardan oluşacak bir heyetin kıymet-i harbiyesi olmayacaktır. Oysa niyet tam da budur. Müzakereci görünerek günlerdir yaşanan polis vahşetini görmezden gelmek sahte bir manevra olacak ve maskesi hemen düşecektir.

  seçimden önce olur - ismet65

  AKP ye her alanda bir ‘Akil İnsanlar Heyeti’ gerekli. Bu sorun Belediye seçiminden önce olursa daha iyi olur.