AK Parti, Pınarhisar Cezaevi'nden çıktı

AK Parti, Pınarhisar Cezaevi'nden çıktı
AK Parti, Pınarhisar Cezaevi'nden çıktı
Erdoğan, 1997 yılında 4 ay kaldığı Pınarhisar Cezaevi'nin, kendisi için bir okul olduğunu söyledi. Erdoğan, "Ak Parti fikri orada doğdu" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dün çıktığı Trakya gezisinin ilk durağı Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde halka hitap etti. Pınarhisar’ın kendisi için bir okul olduğunu söyleyen Erdoğan, “Pınarhisar hasret değil muhabbettir, vuslattır, yeni bir başlangıçtır, taze bir başlangıç, yeniden doğuşun başlangıcıdır. AK Parti ’nin kuruluş planlarını burada Pınarhisar Cezaevi’nde yaptım” dedi.
Hükümetin 11 yıllık iktidarı süresince 14 yıl önce kendisini Pınarhisar’a getiren sebepleri ortadan kaldırmak için önemli adımlar attıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, “Şahsımı değil, milletin önemli bir çoğunluğunu mahkemelere, hapislere mahkûm eden sebepleri tek tek ortadan kaldırdık” diye konuştu. Şiir okuduğu için cezaevinde kaldığını anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkede binlerce insan şiir okudu, şarkı, türkü söyledi diye, yazı yazdı diye, görüşlerini beyan etti diye, benim maruz kaldığım eziyete, hatta çok daha fazlasına onlar maruz kaldı. Allah’a hamdolsun ben kendi ülkemdeyim. Kırklareli’nin bu güzel ilçesi Pınarhisar’da ödedim. Kimileri vatanlarını terk etmek zorunda kaldı. Kimileri gurbette hayata veda etmek zorunda kaldı. Kimileri yıllarını hapiste geçirmek zorunda kaldı. Kimileri sokak ortasında vurulup faili meçhul cinayetlerle hayatlarından koparıldı. Bu anti-demokratik atmosferi değiştirmek için mücadele verdik. Otoyollar, tüneller, köprüler inşa ettiğimiz kadar, gönülleri yineden inşa etmenin, imar etmenin kırık kalpleri tamir etmenin mücadelesini biz verdik.”

16’sında sürpriz imza

Türkiye ’nin yeni bir süreci AB ile başlattığının altını çizen Erdoğan, “Bu ayın 16’sında bunu öğreneceksiniz. İmza attığımız günde öğreneceksiniz” dedi. Tüm bunları yaparken çok tehdit aldıklarını da anlatan Erdoğan, şunları söyledi: “Bu reformlarımızdan rahatsız olanlar bizi tehdit ettiler. Çok sayıda kışkırtma ve tahrikte hatta bazen cinayetle bizi yolumuzdan ayırmak istediler. Partimizi kapatarak bizi engellemek istediler. Milletimin hayır duası ile asla durmadık. Durmadık, reformlarımıza devam ettik. Bu süreç bitmiş değil. Demokratikleşme yaşayan bir süreçtir. Sonu olmayan, her an kendisini yenileyen bir süreçtir. 30 Eylül’de son derece kapsamlı bir demokratikleşme projesini kamuoyunu açıkladık. Türkiye’de demokrasinin standartlarını ileri taşımak, özgürlükleri daha da genişletmek için ne gibi adımlar atacağımızı kamuoyuyla paylaştık. Ardından idari reformları gündeme alıp yaptık anında. Şimdi de yasal düzenleme gerektiren bazı başlıklar var, bir kısmını yaptık bir kısmını da şimdi yapıyoruz.”

11 alanda reform

Şimdi de Başbakanlık’ta hazırlanan 11 başlıktan oluşan yeni bir düzenlemeyi Meclis’e gönderdiklerini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir düzenlemeyi daha Meclis’e ulaştırdık. 18 maddelik bir yasa tasarısıdır. Bu tasarı ile 11 alanda reform yapıyoruz. Farklı dil ve lehçelerde seçim propagandası yapılabilecek. Siyasi partilerde eş genel başkanlık sistemini getiriyoruz. Partilerin belde teşkilatlarının kurulmasını, siyasi partilere devlet yardımı yapılmasında kucaklayıcı oluyoruz. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’nda düzenlemeler yapılacak. Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önüne açıyoruz. Ayrımcılık ve nefretle mücadeleyi güçlendiriyoruz. Köy adları ile ilgili düzenlemenin yanında siyasi partilere üyelik ile ilgili uygulama maddeleri değişiyor. Türkiye bu reformlara kavuşacak.”
Erdoğan, Pınarhisar’dan sonra Kırklareli merkeze geçti. Cuma namazını tarihi Hızır Bey Camii’nde kılan Erdoğan namaz çıkışında otobüsle şehirde tur atıp halkı selamladı ve satranç takımı dağıttı.