AK Parti ve CHP'de Kürt çıkmazı

AK Parti ve CHP'de Kürt çıkmazı
AK Parti ve CHP'de Kürt çıkmazı

Anayasa Uzlaşma Komisyonu nda son zamanlarda özellikle CHP li üyeler arasında sert tartışmalar yaşanıyor.

Yeni anayasanın düğümlendiği 'anadilde eğitim', 'resmi dil' ve 'vatandaşlık' konuları, AK Parti ve CHP'de de parti içi bölünmelere neden oluyor.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Kürt sorununun çözümü yolunda gözlerin çevrildiği yeni anayasa çalışmalarında uzlaşılamayan ‘anadilde eğitim’, ‘vatandaşlık’ ve ‘resmi dil’ ile ilgili maddeler sadece Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda değil, AK Parti ve CHP içinde de sıkıntı yaratıyor. MHP ve BDP ’li vekiller bu konuda tam bir görüşbirliği içinde. Buna karşın AK Parti ve CHP’de milletvekilleri Kürt sorununu ilgilendiren konularda farklı düşünüyor. Zaman zaman CHP’de olduğu gibi bu konularda hayli sert tartışmalar da yaşanıyor.

İLK ÇATLAK: RESMİ DİL
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda en büyük uzlaşmazlık “resmi dil” konusunda çıktı. Ama bu uzlaşmazlık sadece komisyon masasında yaşanmadı. AK Parti taslağında, “Resmi dil Türkçe’dir” ifadesine yer vermesine rağmen, AK Parti’li komisyon üyesi Ahmet İyimaya’nın CHP ve MHP ile birlikte “Devletin dili Türkçedir” ifadesi üzerinde uzlaşması, bir anda tartışmaya yol açtı. AK Parti yönetimi ve diğer komisyon üyelerinden bu ifadenin değiştirilmesine yönelik itirazlar geldi. Tepkiler üzerine daha sonra İyimaya, “Taslakta yer alan ifadeye döneceğiz. Bu benim şahsi görüşümdü” diyerek tutanaklara geçirilmesini istedi. İyimaya’nın bu itirazı, AK Parti’deki görüş ayrılığının habercisiydi. 

İKİNCİ ÇATLAK: ANA DİL
İkinci çatlak ise anadilde eğitim konusunda yaşandı. “Eğitim Hakkı ve Hürriyeti (Özgürlüğü)” maddesinin görüşmeleri sırasında “anadilde eğitim ve öğrenim” konusu gündeme geldi. Taslağında bu konuya yer vermeyen AK Parti, anadil öğrenimi konusunun, anayasa değil yasalar kapsamında bir düzenleme olduğunu vurguladı. CHP “Eğitim dili Türkçedir” ifadesinin yer almasını istedi. BDP bu madde ile ilgili yaşanan tıkanıklığı aşmak için, “Birinci fıkra Türkçe öğrenimini zorunlu tutmalı, ikinci fıkra anadilde eğitimi garanti altına almalı” önerisini getirdi. Bu öneriye CHP’li üyelerin bır kısmı sıcak yaklaştı. Konu parti yönetimine aktarıldı. CHP’nin hazırladığı taslağın revize edilebileceği görüşü çıktı. Ancak buna CHP’li Süheyl Batum’dan sert itiraz geldi. CHP, Batum’un itirazına rağmen önerisini, “Eğitim dili Türkçedir. Anadili Türkçe olmayan öğrenciler zorunlu Türkçe eğitiminin yanı sıra kendi dillerini öğrenme ve kullanma hakkına sahiptir. Devlet bu hakkın etkili bir biçimde kullanılması için gerekli tedbirleri alır” olarak değiştirdiğini açıkladı. 

ÜÇÜNCÜ ÇATLAK: VATANDAŞLIKSon olarak siyasi partilerin görüş ayrılıkları “vatandaşlık” ile ilgili maddenin görüşmeleri sırasında kendini gösterdi. CHP’li Rıza Türmen ve Atilla Kart, “Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı” ifadesinin kullanılabileceğini, “nötr vatandaşlık” tanımında uzlaşılabileceğini savundu. Ne var ki, CHP’li Batum’dan buna da itiraz geldi. Batum, parti görüşünün “Türk vatandaşı” ifadesi üzerine olduğunu söyledi. Yaşanan tartışmalar sonrası bu madde de rafa kaldırıldı.

NÖTR VATANDAŞLIK
Bu üç madde üzerine bölünme sadece komisyonla sınırlı kalmadı. AK Parti ve CHP içerisinde de milletvekilleri farklı düşünüyor. AK Parti’de çatışma daha çok anadilde eğitim odaklı yaşanıyor. AK Parti’de “nötr vatandaşlık” ile ilgili görüş ayrılığı henüz bulunmuyor. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, “vatandaşlık” tanımının herhangi bir etnik grubu vurgulamaması gerektiğini belirtirken, “Yapılacak tarifte 76 milyon kendisine yer bulmalı” diyerek “nötr vatandaşlık” tanımını destekliyor. Anadilde eğitimin gerekliliğini de savunan Ensarioğlu şu değerlendirmeyi yapıyor: “Bu Kürt sorununda nihai nokta. En önemli mihenk taşı. Kürtlerin ortak talebi haline dönüştü. Bu karşılanmadığı sürece sorun olmaya devam edecek.” Ensarioğlu, hem AK Parti içerisinde hem de Türkiye’de anadilin hak olduğu noktasında bir uzlaşı olmadığını belirtirken, “Bize düşen ikna etmek. Siyasetin gereği de odur zaten” diyor. 

Ensarioğlu’nun bu sözlerine karşılık TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AK Partili Burhan Kuzu, “anadilde eğitim’ konusunda uyarı yaptı. “Anadilde eğitim zor” diyen Kuzu, “Verildiği an sadece Kürt vatandaşlarımız değil çok sayıda insan yararlanacak. Her dilde ilköğretim, ortaokul, lise, üniversite... Devlet bunun içinden çıkamaz. Belki özel okullarda verilebilir. Zaten okullarda anadil öğretiliyor. Yeni gelecek pakette muhtemel ki devlet kurumlarında o dilden anlayan kişilerin bulundurulmasına dair düzenleme olacak. Ancak anadilde eğitimin sonu farklı çıkabilir. Bunun sıkıntısını Belçika çekiyor. Belçika bölünmekle burun buruna geldi. Sebebi dil bana sorarsanız” görüşünü dile getirdi. 

CHP'NİN PROGRAMINA AYKIRI GÖRÜŞLER
Kürt sorunu CHP’yi daha fazla sarsıyor. CHP’de ulusalcı kanadın önde gelen isimlerinden Birgül Ayman Güler, CHP’nin revize edilen anadilde eğitim ile ilgili önerisini “kabul edilemez” olarak değerlendirdi. Güler, “Çünkü ulusal devlet örgütlenmesi anayasanın 3. maddesinde sabittir. Eğer anadilde eğitimi kabul ederseniz ulusal devlet ilkesini ihlal edersiniz. Bu anayasanın kendi içerisinde çelişmesi anlamına gelir. Anadili öğrenilebilir, bunun için mekanizmalar kurulabilir. Ama örgün eğitim sisteminde anadilde eğitim olmaz. CHP programında bu tercih son derece açık” dedi. 

Vatandaşlık tanımı ile ilgili “Türk vatandaşlığı” tanımını önerdiklerini belirten Güler şunları söyledi: “Anayasada ‘Türk vatandaşlığı’ ifadesi sürmeli. Çünkü ‘TC vatandaşlığı’ demek etnikçi anayasa yapmak demektir. ‘TC vatandaşlığı’ önerenler değişecek mekanizmalar üzerinden hiç konuşmuyor. Bunun bir sonraki adımı çeşitli etnik gruplara hukuki ve siyasi statü vermektir. Bu çok resmi dilli devlet demektir. Bunun yanı sıra siyaset ve idarede etnik topluluklara kota uygulaması demektir. Bu ulusal devletin ortadan kaldırılması, milliyetler devleti yani yeni feodalizm anlamına gelir. Tarihsel olarak gericiliktir.” “Anadilde eğitimin, anadilleri resmi dillere dönüştürmek” anlamına geldiğini savunan Güler, komisyon üyelerinden Türmen ve Kart’ın, bunun tersine görüşler ileri sürdüğünü ifade etti. Güler, “Zaten kendi aramızda tartışma konusu. Bence CHP’nin programına aykırı görüşler” dedi. 

‘NÖTR VATANDAŞLIK DOĞRU'
CHP’li Hüseyin Aygün ise anadilde eğitim ve “nötr vatandaşlık” tanımından yana. Aygün, anadilde eğitimin bir çok ülkede uygulandığını ve toplumsal grupları birbirine yakınlaştırdığına inandığını söyledi. Aygün, vatandaşlık ile ilgili tanımın “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı” şeklinde yapılması gerektiğini de ifade ederek, “Çünkü sadece Türk etnisitesinden oluşmuyor” dedi. “Devletin dili Türkçedir” ifadesini doğal bulduğunu söyleyen Aygün şu değerlendirmeyi yaptı: “Her ne kadar çeşitli etnik gruplar yaşasa da, ortak bir dilin bulunması lazım. Ama herkesin kendi anadilini konuşması, eğitim alması lazım.”
Aygün CHP içerisinde bu konudaki tartışmaları, “Parti içinde anadili Türkçe olmayanlar daha özgürlükçü düşünüyor” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1152061115206125

  YORUMLAR
  (25 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Feodalite?!? - Cihan78

  Cok ulusluluk imparatorluklar doneminde vardi deyip cok uluslulugu gericilik olarak gormek, bu yuzyildan tamamen haberi olmamaktir. Neden? Ozellikle 2000li yillardan beri globallesme ile sinirlarin kaltigi, irklarin, dinlerin, dillerin, cinsiyetin onemli olmayip, cesitliligin bir zenginlik oldugu bir caga girdik. Bu cagda esas sorunlar tek irk uzerine kurulmus ulkelerde yasanmakta, ve bu ulkeler gelismis ulke bile olsalar tutucu ve gerici kalmaktadirlar. Avusturyada, Isvicrede yada Fransada yasanan cami, basortu tartismalari bu ulkeleri kucultmektedir. Bizler gunumuzde tum dunyaya mal satarken, gidip o insanlari kucumseyemeyiz farkliliklarindan dolayi. Her ulkenin politik acidan kendi dengesini bulmasi gerekir tabi ki. Ama illa da bir irk devleti olmak zorunda degiliz. Tek bir irk bile olsak, bu ulkede is yapmayi ve yasamayi secmis yabancilara esit statu vermek icin bile irk taniminin dozunun dusurulmesi gerekir ki bir dunya devleti olalim. Bence Turkiye Cunhuriyeti vatandasi gayet normal. Cok dilli hizmet veren bir devlet buyuk devlettir. Cok irkli devlet de, cok dinli devlet de.

  FASIZM - Secret Garden

  fasizmin chp si mhp si olmaz.sunnisi alevisi olmaz.turkcu kafa herseye karsidir.baska ulkelerdeki terorist katiller surusune bile demokrat-mucahit-kahraman kilifi uydurur.ama kendi ulkesinde kendi dilini ogrenmek isteyenlere hain-ermeni-terorist der.bu turkcu kafa bu kafa ile bir kac yil daha gide sonra o kafa duvara toslar.bu son sansiniz turkcu kafa! kurtler suanda sizi deniyor turkculer! devir ve devran boyle goturmez sizi.sah damarimiza basarak kendinizi yok edersiniz.

  guzel gelismeler - keryil

  zira chp'nin icerisindeki bolunmenin de, akp'nin icerisindeki bolunmenin de belirginlesmesi bence herkes icin daha hayirlidir. chp degismek, belki bolunmek, akp ise kesinlikle bolunmek durumundadir. bu ikisini de iktidarda istedigim anlamina gelmiyor ama ben turkiye'nin ihtiyaci olan dinamiklerin boyle bir sonuca yol acacagini dusunuyorum. dil konusunda chp'nin cabasini takdir etmemek haksizlik olur. ama ayni zamanda taban kaybi konusundaki endisesi sebebiyle problemli vekilleri kenara ayirip olayi nihayete erdirmekteki gonulsuzlugu de sabit. belcika konusunda kuzu'nun soyledigi dogru degil. belcika'nin temel problemi "dil" degil, ama dil bu problemlerin kendini en belirgin ifade ettigi alan. bu kulturel bir tesaduf, yoksa mesela almanca konusan bir azinlik da var belcika'da (almanca da resmi dil yani) ama onlarin diger iki tarafla, iki tarafin kendi arasinda tutustugu gibi bir kavgaya tutustugunu soyleyemiyoruz. birincisi eskiden flamanlarin hissettigi fransiz kultur baskisinin hafizasi flamanlari kizdiriyor, ama su anda boyle bir baski olmadigini unutuyorlar. ikincisi flamanlarin su anda acik bir sekilde daha zengin olmasi flamanlarda "valonlar bizim kamburumuz" ukalaligina yol aciyor (tanidik geliyor mu bilmiyorum). ama belcika'da cok guclu bir yerel yonetim gelenegi oldugunu ve iki sene boyunca federal hukumet kurulamamasina ragmen her seyin tikir tikir isledigini de unutmamak lazim. yani sorun "dil" degil burada, iktisadi iliskiler ve tarihi algilar. bunlar dil tartismalari olarak vucut buluyorlar.

  50 yıl önce, 50 yıl sonra - momentum

  sebahattinali abi, 50 yıl önce bizde ise Türk ve Kürt'ün aynı otobüste, aynı okulda birlikte olmak istememek akıllarına gelmiyordu. Öyle bir soruları, havsalaları, kategorileri yoktu. Amerikalıların ise vardı: onlar istememekle başladılar, sonra isteme'ye döndüler. Gerçi hala birbirlerine karışmadan yaşıyorlar. Bu nasıl istemekse. Tuhaf bir şey, biz ise karışık yaşıyor, evleniyor, aynı kahveye gidiyoruz, ama okulda ve otobüste bir araya gelmeyi isteyip istememek şeklinde bir soru üretiyoruz. Bu ne iş? Entelektüalizmin şizofrenikleştirdiği suni bir problem. Elin sorularına cevap aramayalım kendi bünyemizde, kendi sorularımızı kendimiz üretelim. Adamların soruları, bırak, onların sorusu olarak kalsın. Bize ne? Bizim hiç, okulda ve otobüste ayrı olmaktan haberimiz olmadı ki.

  TEMEL İNSAN HAKLARINA AYKIRI TEK DÜŞÜNCE IRKÇILIKTIR. - m.rozbilen

  Süheyl Batum CHP'nin diğer 2 değerli üyesine rağmen anayasa komisyonunu adeta kilitlemektedir. "Ama"'sı bitmeyen alttan,üstten,yandan dalarak ve demogoji ile çözümsüzlük kaynağı olmuştur.Haklardan söz eder ama hiç bir hakkın tanınmasına razı değil.Bu nasıl anlayış? CHP anketlerde neden gerilediğinin sebebini hiç mi sorgulamaz? Gerçek sosyal demokratları etrafından kovarak ulusalcılarla işi götürebileceğini sandı.Bu anlayışla asla iktidar olamaz.Bütün felsefi inanç ve düşüncelerin az çok bir bilimselliği vardır.Ama ırkçılıkla uluusalcılığın yoktur.Çünkü bu düşünce temel insan hak ve hürriyetleriyle çelişen tek "izim"dir.Böyle olunca her şeyi zor ve zorbalıkla çözme ya da bastırma eğilimindeler.O nedenle temel insan haklarının kabülünü kolay kolay benimsemiyorlar.Kandan,düşmanlıktan,kin ve nefretten besleniyorlar.Bu düşüncelerini terk etmelerini ve barışa katkı sunmalarını dilerim.

  Bakalım,Görelim. - Clear

  Bu millet yaklaşık bir asırdır,adam gibi tek bir dili bile öğrenemedi.Yorum olsun,haber olsun,resmi olsun,gayrı resmi olsun,okuduğumuz bütün yazılardan bunu açık ve net bir şekilde görüyoruz.Bundan sonra zorunlu en az iki dili,bakalım nasıl öğrenecek? Zamanla baĞzı,baĞzı göreceğiz.Sanırım "yanlışların" üzerini,"anlam kulpu" yakıştırıp takarak ve bilerek yapılmış süsü vererek örtbas edeceğiz.Sonra da sık sık kullanıp "aa gördün mü bak,demek ki doğruymuş" intibaı uyandıran yutturmacayı uygulayacağız.Yutan çok olunca,düşünme gerisini,yutanlar sağ olsun de geç.

  kaşınan adam'a - genel

  bu kadar uyduruk bir argümanla mı ana dilde eğitime karşı çıkıyorsunuz? o zaman anadolu, fen liseleri ve kolejlerde ingilizce, fransızca, almanca ile eğitim alan gençlerimizin, odtü, boğaziçi, galatasaray gibi üniversitelerden mezun olanların bu ülkede kimsenin dilinden anlamaması gerekir. bu ülkede neden ingilizce, fransızca ve almanca dillerinde eğitim verilir de bu ülkenin halklarına ait dillerde eğitim verilmesine karşı çıkılır? kürtler türkçe öğrendiği gibi türkler de kürtçe öğrenir, insanlar böylece anlaşabilir. derdiniz buysa, biraz çabayla aynı topraklarda yaşadığınız başka halkların dillerini de öğrenerek iletişim kurabilirsiniz. onlara karşı kendinizi üstün görüp, kendi isteğinizi dayatmaya çalışmanız, sadece bu topraklarda sonu gelmez bir tartışmanın gıdası olmanız demek. dediğiniz mantık tutsaydı dünyanın en zengin ülkelerinden olan isviçre'nin 3 dilli halkı çoktan dağılmıştı. 4 dilli ispanya çoktan dağılmıştı. lüksemburg keza. abd bile hispanik nüfusun artmasından dolayı ispanyolca'yı resmi dil yapmayı düşünüyordu. siz böyle saçma tartışmalarla türkiye'yi oyalarken atı alan üsküdarı geçiyor. bırakın bu ülkenin halklarına eziyet etmeyi de, herkesin herkese saygılı olduğu barışçıl bir ülke kuralım. bu anlamsız tartışmalarla birbirimizi yiyeceğimize, barışalım artık...