AK Parti yönetiminde bir ÇHD'li avukat

Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

DHKP/C soruşturması kapsamında tutuklanan avukatların bağlı olduğu Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) eski üyelerinden biri de AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı. Bir dönem ÇHD üyesi olarak, Yücel Sayman’ın başkanı olduğu İstanbul Baro yönetimine giren Bahçekapılı, gelişmeleri Radikal’e değerlendirdi.
Avukat olarak üye olduğu dönemde ÇHD içinde çok farklı gruplar olduğunu söyleyen Bahçekapılı, DHKP/C davasında tutuklananlardan sadece bir-ikisini ismen tanıdığını belirtti. Hukukçu meslektaşlarının bu duruma düşmesinin kendisini üzdüğünü kaydeden Bahçekapılı, “Meslektaşlarımın durumu benim canımı sıktı. Haklarında ortaya atılan iddialarla ilgili bilgim yok. Ben de medyadan takip ediyorum. Benim dileğim bütün işlemlerin hukuka uygun işlemesidir” dedi.
Ayşenur Bahçekapılı siyasete girdiği 2007 öncesi ÇHD üyesi bir avukattı. Sol kimliğiyle bilinen ve 30 yıl avukatlık yapan Bahçekapılı, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreterliği ve Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Sosyal Demokrat Hareket Platformu’nda İstanbul sorumlusu olarak çalıştı. Kanal 7’nin avukatlığını da yapan Bahçekapılı, Ertuğrul Günay, Erdal Kalkan, İbrahim Yiğit ve Haluk Özdalga gibi ‘sol’dan gelen isimlerle birlikte 2007 yılında AK Parti ’den milletvekili seçildi.