AK Parti'de 'Gezi Parkı' rahatsızlığı

AK Parti'de 'Gezi Parkı' rahatsızlığı
AK Parti'de 'Gezi Parkı' rahatsızlığı

Gezi Parkı’yla simgeleşen hükümete karşı protestolar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıklamaları ve polisin orantısız güç kullanması AK Parti içinde tepkilere dönüşmeye başladı. Eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve İzmir Milletvekili Erdal Kalkan’ın ardından İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit de hükümetin politikalarını eleştirdi. Yiğit, “Başbakan olaylar ve eleştiriler karşısında sinirleniyor. ‘Yüzde 50’yi tutuyorum’ diyor. Türkiye ’de iç savaş mı çıkaracaksınız, insanlar birbirlerini mi öldürecekler?” dedi.
Günay, 28 Mayıs’taki AK Parti grup toplantısında Başbakan Erdoğan kürsüde konuşurken, “Fethin yıldönümünde İstanbul’da AVM yapmak için 75yıllık ağaçları kesmeye kalkanlar, ne Fatih Sultan’ı anlamışlar ne de Yaradan’ın emrini!” tweet’leri atarak dikkat çekmişti. Günay’ın tepkisi daha sonra da devam etti. AK Parti İzmir Milletvekili Erdal Kalkan da polisin protestoculara karşı sert müdahalesi devam ederken Twitter üzerinden tepkisini dile getirdi. Kalkan, “Hiç kimse vazgeçilmez değildir”, “Kimse şah değil padişah değil”, “Mağrur olma padişahım senden büyük Allah var” mesajları attı. 

‘İç savaş mı çıkaracaksınız?’ 

AK Parti’nin Alevi kökenli tek milletvekili Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit ise hem Erdoğan’ı hem de İstanbul’a yapılacak 3. köprüye Yavuz Sultan Selim’in isminin verilmesini eleştirdi. New York merkezli Posta 212 gazetesine konuşan Yiğit, Başbakan’ın “Yüzde 50’yi evinde zor tutuyorum” sözünü hatırlattı ve “Türkiye’de iç savaş mı çıkaracaksınız, insanlar birbirlerini mi öldürecekler? Başbakan herkese eşit mesafede durmalı” diye konuştu. Yiğit “Yanlıştan dönmek de bir erdemdir. Ama yapıyor Başbakan bunu. Mesela Kürt milletvekillerine neler söyledi, ama sonra Apo’yla bile görüştürdü” değerlendirmesinde bulundu.