AK Parti'de 'Gezi Parkı' rahatsızlığı

AK Parti'de 'Gezi Parkı' rahatsızlığı
AK Parti'de 'Gezi Parkı' rahatsızlığı

Gezi Parkı’yla simgeleşen hükümete karşı protestolar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıklamaları ve polisin orantısız güç kullanması AK Parti içinde tepkilere dönüşmeye başladı. Eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve İzmir Milletvekili Erdal Kalkan’ın ardından İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit de hükümetin politikalarını eleştirdi. Yiğit, “Başbakan olaylar ve eleştiriler karşısında sinirleniyor. ‘Yüzde 50’yi tutuyorum’ diyor. Türkiye ’de iç savaş mı çıkaracaksınız, insanlar birbirlerini mi öldürecekler?” dedi.
Günay, 28 Mayıs’taki AK Parti grup toplantısında Başbakan Erdoğan kürsüde konuşurken, “Fethin yıldönümünde İstanbul’da AVM yapmak için 75yıllık ağaçları kesmeye kalkanlar, ne Fatih Sultan’ı anlamışlar ne de Yaradan’ın emrini!” tweet’leri atarak dikkat çekmişti. Günay’ın tepkisi daha sonra da devam etti. AK Parti İzmir Milletvekili Erdal Kalkan da polisin protestoculara karşı sert müdahalesi devam ederken Twitter üzerinden tepkisini dile getirdi. Kalkan, “Hiç kimse vazgeçilmez değildir”, “Kimse şah değil padişah değil”, “Mağrur olma padişahım senden büyük Allah var” mesajları attı. 

‘İç savaş mı çıkaracaksınız?’ 

AK Parti’nin Alevi kökenli tek milletvekili Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit ise hem Erdoğan’ı hem de İstanbul’a yapılacak 3. köprüye Yavuz Sultan Selim’in isminin verilmesini eleştirdi. New York merkezli Posta 212 gazetesine konuşan Yiğit, Başbakan’ın “Yüzde 50’yi evinde zor tutuyorum” sözünü hatırlattı ve “Türkiye’de iç savaş mı çıkaracaksınız, insanlar birbirlerini mi öldürecekler? Başbakan herkese eşit mesafede durmalı” diye konuştu. Yiğit “Yanlıştan dönmek de bir erdemdir. Ama yapıyor Başbakan bunu. Mesela Kürt milletvekillerine neler söyledi, ama sonra Apo’yla bile görüştürdü” değerlendirmesinde bulundu.


  http://www.radikal.com.tr/1137203113720315

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  problem :Otokratik tek adam goruntusu yoksa 8/10 tane yas agac degil - vallagrande

  Sayin AKP vekilleri lutfen kendi aranizda fisildamalardan/sandalya kaybetmekden/azar isitmekden vaz gecin ve sayin basbakana o kullandigi keskin ve asagilayici dille birlestirici ve kucaklayici bir nesil veya millet yaratamiyacagini hatirlatin. Her sali gunu basbakan tam birbucuk saat asagilayici bir dille herkesi ( oy vermeyen yuzde 50 yani otekilestirdigi 36 milyon Turkiye vatandasi) yerden yere vuruyor AKP vekillerinin yaptigi tek sey kalkip alkislayip tekrar koltularina oturmak.

  HELAL OLSUN!. - Kara Ismail

  Kim olursa olsun. Chp'li,Bdp'li veya Akp'li olsun. Kim ki, zulme, despotluga,"ben ne istersem o olur" anlayisina karsi cikarsa onlari yurekten alkisliyorum.. Burda da Akp'li Ertuğrul Günay,Erdal Kalkan ve İbrahim Yiğit'i yurekten kutluyorum.. Ozellikle, Başbakan?ın ?Yüzde 50?yi evinde zor tutuyorum? sozunu cok problemli buldugumu belirtmeliyim. Burada halkin bir kesimini digerine karsi tehdit araci olarak kullanmasi cok tehlikelidir!.. Boyle bir soylem sorumluk sahibi kimseye yakismaz, hele de ulkenin butununden sorumlu olmasi gereken basbakan olana hic yakismaz..Bu kadar sorumsuz bir kisinin basbakan olmasi ne yazik ki ulkemiz icin bir kayip!.. Cevresinde bir dolu kelli felli insan.. Basbakan ne derse olumlayan ve alkislayan.. Onun agzinin icine bakmaktan gayri bir gorevi kendinde gormeyen insanlar olunca.. Basbakan bazen kendini 'Yavuz Sultan Selim'saniyor!.. Kendine istedigi haklari baskasi icin gormuyor.."Dedigim dedik, otturdugum duduk" diyor.. Ama demokrasiyi de agzindan hic dusurmuyor.. Sonuc olarak, haksizliga ve 'ben herseye kadirim'anlayisina karsi cikanlari kutluyorum. Helal olsun diyorum.

  yiğit ve günaya teşekkürler ortamı gerenlere tepki insanlık borcudur. - okkes cavus

  16 gündür tüm illerde büyüklü küçüklü eylemler devam ediyor. bu eylemlere polisi sürüp öldüresiye dövdürmek ve öldüresiye gaza boğmak nasıl bir demokrasi anlayışı. demokrasilerde halkın gösteri ve yürüyüş hakkı korunmalı. ve hoş görü ile karşılayıp medenice görüşme sağlanıp çözüm bulunmalı. halkın eylemcisine çirkin sözlerle aşağılayıcı davranışlar halka rağmen düşüncelerdir. birde elbette hükümetinde tarafı olan insanlar olacaktır. onlarıda devlet bir şekliyle telkin edip susturmalıdır. yandaşlara kışkırtıcı söz ve davranışlarda bulunmak, insanları bir birine düşman eder. ve karşilaşmalar çok tehlikeli boyutlara vardırabilir. ülkemiz çok zor duruma düşer. barışı sağlamak çok zora olur. bu ülkenin yüzde yüzü kardeştir. akrabadır bir can olmuşlardır. insanlar çeşitli partilere oy vermekle kutuplaşmazlar. bu gün sana yarın başka partilere oy verir, insanların kardeşlik duygularını yanlış yollara çekmemek ulvi ve insani yaklaşımlardır........

  Başkanlık sistemi - nesimk

  Recep beyin başkanlık modeli bu ise 1922 de kaldırılan SALTANATlık sisteminin tıpkısının aynısı geri geliyor demektir. Her şey başbakanın iki dudağı arasında başka kimse bir şey diyemiyor. En çok konuşması gereken Kadir TOPBAŞ adeta başbakanın söyleyeceklerine göre yorum ve öneri sunabiliyor.

  biraz onur varsa - meftun1917

  eger bu insanlarda biraz onur varsa istifa ederler korkuyorlar tayyipten ve onun fasist diktatörlügünden bos konusmasinlar tepkilerini istifa ederek versinler insanlari öldürüyorlar binlerce yarali sakat kalan insan var ve tepkileri sadece konusmak halk bu halk düsmanlarindan hesap soracak...

  İnsani ,Vicdani sesler - nesimk

  AKP hükümetine hiç kimsenin bişey dediği yok ki. başbakan kendi kendine Diktatör oldu çıktı ortaya. İstanbulun BELEDİYE Başkanı nerde onları halk seçmedi mi onlar neden bişey söylemiyor veya söyleyemiyor? birileri muhalif olunca hep dış mihrak oluyor. bi zamanlar Baş örtüsü için biz alanlarda iken bizlere İRAN var bunların arkasında yani yine dış mihrak. İçinizdeki insani ve vicdani sesi dinleyin o sesler size yol gösterir.

  Yazık - user1100903

  Yani bozuk saat bile günde 2 kez doğru gösterirken bu 327 milletvekili içinden bazı değerlerini yitirmemiş hiç mi adam yok anlamıyorum.Bu nasıl bir koltuk sevdasıdır bu nasıl bir korkudur meydanlarda çocuklarınızı linç ederlerken hiç mi içiniz acımıyor da ses etmiyorsuuz yazık.