AK Parti'de Melih Gökçek rahatsızlığı

AK Parti'de Melih Gökçek rahatsızlığı
AK Parti'de Melih Gökçek rahatsızlığı
AK Parti kaynakları, genel merkez 'son sözü' söylemediği halde Gökçek'in Ankara'da 'büyükşehir başkan adayıymış gibi' davranmasından rahatsızlık duyulduğunu belirtiyor.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Altındağ’ın AK Parti ’li Belediye Başkanı Veysel Tiryaki için, “Kalbime sorarsanız, Veysel Tiryaki artık buralara dar geliyor, başka güzel güzel, büyük büyük şeyler de olsun diyorum ama en iyisini Allah bilir” demesi kulisleri hareketlendirdi. Gökçek’in dört dönemdir Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu hatırlatan AK Parti kaynaklarının, ‘bayrak yarışı’ ve ‘yenilenme’ vurgusu yapması dikkat çekti.
29 Mart 2009’da yapılan yerel seçimlerin öncesinde kulislerde, Bülent Arınç’ın yanı sıra, dönemin Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve dönemin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İdris Naim Şahin’in Gökçek’in yeniden aday gösterilmesine karşı oldukları sıkça konuşulmuştu. AK Parti’nin büyükşehirlerdeki adayları belli olurken Ankara adayı bir türlü netleşmemiş, Gökçek’in adaylığı ancak ocak ayı başında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

‘Bayrak yarışı’

AK Parti kaynakları, Bülent Arınç’ın Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile ilgili ‘yoruma açık’ sözlerini değerlendirirken, Genel Merkez ‘son sözü’ söylemeden Gökçek’in ‘adaymış gibi’ davranmasından duyulan rahatsızlığı ifade ettiler. ‘Millete hizmet etmenin bir bayrak yarışı olduğunun’ altını çizen AK Parti kaynakları, Gökçek’in dört dönemdir büyükşehir belediye başkanı olduğunu hatırlatırken, “AK Parti’nin tüzüğüne göre bir milletvekili en fazla 3 dönem aday olabiliyor. Tabii ki, tüzükteki bu madde Sayın Melih Gökçek’in aday gösterilmesine engel değil. Ancak bu (3 dönem kuralı) ‘yenilenmeye’ bakış açısını gösterir” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Bakanlar belediye başkanlığına soğuk

Son sözü Başbakan Erdoğan’ın söyleyeceği adayların arasında bakanların sayısının ise fazla olması beklenmiyor. Kulislerde; Başbakan Yardımcısı Ali Babacan (Ankara), Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker (Diyarbakır), AB Bakanı Egemen Bağış (İstanbul’un bir ilçesi), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin (Gaziantep) ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın (İzmir) isimleri geçiyor. Ancak bakanların belediye başkan adaylığına sıcak bakmadığı da ifade ediliyor. Öte yandan yerel seçimlerde AK Parti listesinden aday gösterilecek bakanlar için partinin kendi takvimindeki son başvuru tarihi olan 1 Kasım’ın esas alınacağı ifade edilmişti. Ancak bu sürenin ‘sarkabileceği’ni belirten kaynaklar, aday listelerinin YSK’ya bildirileceği 1 Aralık’a kadar aday belirleme çalışmasının devam edeceğini ifade ettiler.


  http://www.radikal.com.tr/1154931115493110

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yakışır - vancetti

  İ.Melih Gökçek AKP gn. Başkanı olsun. Yakışır AKP ye. Desteklemek lazım. Böylece Ankara'lı kurtulur. Siyasete renk gelir.

  hani şimdi - genco940

  Melih Gökçek Parti Başkanlığına soyunsa (tabii fazla dekolte olmamak ve Hüseyin Çeliğin görüş alanına girmemek şartıyla) nasıl olsa Abdullah Gül süresini doldurdu, Başbakan köşke çıkacak, bakanlar belediye başkanı olacak, dolayısiyle kadrolar müsait kendiside başbakanlığı kapar olur, biter. Aksi olursa mazallah dilinden kurtulmak kimin haddine. Malum Şişli belediye başkanını CHP başkanlığına yakıştırmıştı, kendisi neden olmasınki dimi ama.

  BENCE... - MerlinHell

  i. melih gökçek akpnin üst kadrolarından birilerinin pis işlerini biliyor ve tehdit ediyor yoksa böyle bir "tv ve twitter yıldızı" siyasetin kalbi olan bir belediyede bu kadar yıldır başgan olamaz. neyse ki istanbulda değil buna da şükür.

  Gokcek evine - yorumcu-okuyucu

  Gokcek artik Ankara'nin basindan gitsin, evinde twitter ile mi ugrasacak, youtube'a mi girecek ne yapacaksa yapsin. Yeter ki gitsin...

  Mümkün değil... - yalcineren

  Melih Gökçek'in AKP'nin başına geçmek veya en kötü milletvekilliği bakanlık dışında bir sebepten Anakara'yı bıracağına Başbakanın ağzından duysam bile inanmam. Bence mümkün değil. Eğer daha üst bir pozisyona terfi ettirilmeden uzaklaştırılırsa kendi partisini kurar...

  ZAMAN - HARAYDIN

  Bazı sorunlar zamana bırakılarak büyütülür. Gökçek için aynı yer eşyanın tabiatına aykırıdır. Gökçeksiz Ankara düşünülemez demek medeniyete aykırıdır. Gökçek zaten ilçe başkanlarından kendini geçecek halefler yetiştirmediyse çapsız demektir. Çap büyük iş yapan ve boynuzun kulağı geçecek cinsten halef adayları yetiştirmektir. Bu yapılmamışsa Gökçek bir kalp krizi geçirse Ankara çökecek midir? Gökçek bu ülkenin en başarılı üç belediye başkanından biridir. Başarı yeriinde devam etmeyi değil başarabilecekse yukarı çıkmayı gerektirir. Peter prensibidir, her başarılı bir üste çıkmak ister,ancak bir üstte başarısız olacak kapasitede olanlar bir altta tutulur ve emekli edilir. Gökçek Başbakan Yardımcılığı için üç dönem kuralı gereği faydalı bir yöneticidir. Ama yerinde tutulması Peter prensibine de medeniyete de aykırıdır. Medeniyet kulağı geçecek boynuz cinsinden halef bulmakla gelişir. Elbette Gökçek için yeter, bunu kendisi anlamalı, yada vakit varken kendisine bir üstte ihtiyaç olduğu duyurulmalıdır.

  Başkanımın yanındayız! - huseyin366

  Kendisini son nefesini verene kadar Başkan görmek istiyoruz.Ondan önce sular dahi akmıyordu Angaramızda,üst geçit yoktu!