AK Parti'de 'üç dönem' engeli kalkıyor mu?

AK Parti'de 'üç dönem' engeli kalkıyor mu?
AK Parti'de 'üç dönem' engeli kalkıyor mu?
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

Dershane ve cemaat tartışması ile 17 Aralık’taki rüşvet operasyonu ‘Hedef: Recep Tayyip Erdoğan ’sız siyaset’ olarak değerlendirilen AK Parti ’de, ‘üç dönem’ kriteri yeniden tartışılmaya başlandı. AK Parti’de uluslararası boyutları da bulunan ‘karşı çephe’ ile mücadele için Erdoğan’ın ‘Başbakan olarak yola devem etmesi’ gerektiği, bu nedenle de parti tüzüğündeki ‘üç dönem’ kriterinin değiştirilmesi gerektiği konuşuluyor.
24. Dönem Parlamentosu’nun oluştuğu 12 Haziran seçimleri ile birlikte en çok tartışılan konulardan biri de AK Parti tüzüğünde yer alan ‘üç dönem’ kriteri oldu. Buna göre, üst üste 3 dönem milletvekili seçilenler, bir dönem ara vermeden yeniden aday olamıyordu. Tüzük gereği yeniden aday olamayacaklar arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın da aralarında olduğu 70’in üzerinde isim bulunuyor. Parti ve ülke politikasına yön veren isimlerin ‘üç dönem’ kriterine takılması üzerine sık sık bu kuralın değiştirilmesi tartışmaları yaşandı. Ancak, Başbakan Erdoğan her seferinde bu önerilere karşı çıktı. Bir süredir gündemden düşen ‘üç dönem’ engeli dershanelerin kapatılması girişimi ile birlikte başlayan Fethullah Gülen cemaatiyle tartışma ve üç bakanın oğlunun adının da karıştığı 17 Aralık operasyonu ile birlikte yeniden konuşulmaya başlandı. AK Parti kulislerinde konuşulan senaryolar şöyle: 

AK Parti'de aday olamayacak 73 isim


17 ARALIK PEKİŞTİRDİ: AK Parti’de Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’na aday olacağına kesin gözle bakılıyordu. Anayasa Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün beş yıl için yeniden aday olabilmesinin önünü açan karar sonrası bile bu görüş değişmedi.
Gül ile Erdoğan’ın oturup bu konuda konuşup anlaşabileceği, Erdoğan’ın aday olması halinde Gül’ün AK Parti’nin başına geçebileceği yaygın bir kanaatti. Ancak, Gezi eylemleri ile birlikte oluşan ‘Hedef Erdoğan’sız AK Parti’ görüşü, dershane ve cemaat tartışması ve son olarak da 17 Aralık operasyonu ile birlikte ‘Hedef Erdoğansız ülke yönetimi’ görüşü pekişti.
KÖŞK SEÇİMİNDE YÜZDE 51 RİSKİ: AK Parti’de, uluslararası boyutlarının da olduğuna inanılan ‘karşı cephe’nin, Erdoğan’ın Köşk’e aday olması halinde seçilmemesi için her türlü yöntemi deneyeceğinin anlaşıldığı dile getiriliyor.
Bu nedenle yüzde 51 oy gereken Köşk seçimlerinin Erdoğan açısından ‘riskli’ hale gelebileceği, ayrıca ‘sonuna kadar mücadele’ kararlılığını sık sık vurgulayan Erdoğan’ın, Köşk’e çıkamaması ve ‘üç dönem’ kuralına takılarak aktif siyasetten uzaklaşacak olmasının ‘mücadeleyi de boşa düşürebileceği’ görüşü hâkim.
‘LİDER’ ERDOĞAN DAHA İYİ MÜCADELE EDER: Erdoğan’ın hükümetin başında kalarak ve seçimlere AK Parti’nin lideri olarak katılarak daha iyi bir mücadele verebileceği, bu nedenle ‘üç dönem’ kuralının değişebileceği görüşünde olanlar da azınlıkta değil. Parti tabanı ve teşkilatlardan da “Üç dönem kuralı değişsin” taleplerinin yeniden yükseldiği ifade ediliyor. Başbakan’ın mücadele için ‘partinin başında kalmaya devam’ kararı alabileceğini ifade eden bazı AK Parti’liler, ancak bu konunun partinin yetkili kurullarında henüz konuşulmadığını vurguluyor.
BAŞBAKAN ‘TAMAM’ DERSE KONGRE’YE GEREK YOK: Başbakan Erdoğan’ın ‘üç dönem’ kriterinin değişmeyeceğine ilişkin çok açık mesajları var. Bu nedenle üç dönem kuralının değişmesini Başbakan’ın da istemesi gerekiyor. Başbakan’ın “tamam” demesi halinde kongre toplamadan kararın MKYK’da alınabileceği kaydediliyor. AK Parti tüzüğünün “Tüzükte yapılacak işlemlerle ilgili öngörülmüş süreleri kısaltmaya, yasaların amir hükümlerine aykırı olmamak kaydıyla MKYK yetkilidir” şeklindeki 153. maddesinin böyle bir durumda devreye sokulabileceği ifade ediliyor.
Ancak daha önce tartışılan YSK ve Anayasa Mahkemesi formülleri de hatırlatılıyor. Üç dönem kritirine takılan bir partilinin, anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu ve seçilme hakkının engelendiği gerekçesiyle YSK’ya başvurabileceği, YSK’nın kabul etmemesi durumunda ‘bireysel başvuru’ yoluyla Anayasa Mahkemesi’ne gidebileceği, aslında yasa ve anayasaya aykırı olan tüzükteki bu hükmün iptal edilebileceği de konuşuluyor.


  http://www.radikal.com.tr/1167518116751812

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Şöyle olacaktı - lolanli

  Şimdi hoca efendi böyle birşey yapmasaydı olaylar nasıl olacaktı; bu kaçırılan paralarla bu çevre 1 dönem iktidar olmadan hayatta kalacaktı, sonra tekrar bir 3 dönem diye bastıracaklardı. Tabi o boşluk dönemde muhalefet başa gelecek, bütün güç onların bir şey yapmamaları için harcanacak ki bakınız bizden başka kimse bu işı yapamaz. Beceriksiz muhalefetten bu kadar iktidar olur diye tekrar dizginleri ele alacaklardı. Şimdi herşey karıştı. Bakalım 4 e gidecekler mi?

  Tek mumlu static enerji ile calisan Ampul! - vallagrande58

  Ceyanakim ampul= Isik enerjisi.AKP kuruldugundan beri tek mumlu statik enerji ile calisan bir Ampul gibi statik enerji bittiginde ampulde sonecektir. Son 11 yildir izlendigi gibi butun parti teskilati tek adam etrafinda donmektedir. 2015 secilerinde bu sahis aday olmayacaksa AKP tamamen karanlik icinde yolunu kaybedit diger sag goruslu partiler gibi yok olmaya mecbur kalacaktir. Dolaysi ile 2015 de katilmam diyenlerin bir cogu geri adim atarsa hicde sasirtici olmayacaktir." to be or not to be" var olmak veya olmamak meselesi.

  .. - solidarnosc

  korkunun ecele faidesi yok..

  Tek Adam - X120

  Tek adam siyaseti yaparsanız o tek adamı gönderip yola devam etme şansınız da olmaz. Erdoğansız bir Akape'nin oyları yarıya düşer ama artık Erdoğan başta olduğu sürece bu tür sansasyonlar da sürekli yaşanır. Her halükarda bu iktidar çoktan zirvesini yaptı, düşüşe geçti. Akape'nin cemaati alt ettikten sonra yapacağı şey, totaliter yapıyı güçlendirip milletin imanını gevretmektir. Bu arada muhalefet toparlanır da seçim kazanırsa ne ala, yoksa birkaç nesili daha telef ederiz.

  siyasi kirlilik - HARAYDIN

  sİYASET 2 DÖNEMLE sınırlanmalıdır. Aday ve genel başkanları parti üyeleri seçmeli siyaset seçmen ve parti üyelerinin belirlediği demokrasi ile yapılmalıdır.Lider saltanatı ve parti oligarşisi yerine demokrasiye geçilmelidir siyasette. Artık yeter bu ne hırs. Hırs hizmette yoruculuk yanlış yapmada birikim yapar. İnsan ne kabiliyeti varsa 2 dönemde yerine getirir, üçüncü dönem fuzulidir, kendini tekrardır ve ölüme kadar iktidar hırsına saplanmaktır. yapmayın siyaseti iki dönemle sınırlayın.Boynuzun kulağı geçeceği cinsten halef yetiştirememek bir ülkeye yapılacak en büyük ihanettir.

  ... - noelon

  bir milyon koltuk hediye etsek gözleri doyar mı acaba? beş milyon koltuk üzerine de 5 milyar dolar versek nefisleri doyar mı acba? on milyon koltuk, on milyar dolar üzerinde de ömürleri boyunca milletvekili maaşı bağlasak doyup da bu ülkenin ve halkın yakasından def olurlar mı acaba? ne versek, ne yapsak bu sefil yönetimden kurtulabiliriz? canımızı mı istiyorlar? nefisleri insan hayatı ile mi doyacak? ne ile doyacak bu doymak bilmez mideler? ne zaman doyup da bu ülkeyive halkı yemeyi bırakacaklar?

  AKP nasıl kurtulur? - bizeke

  Şu anda medyadan ,muhalefetten,ve demokratik dış ülkelerden halkın belki de çok büyük bir çoğunluğundan gelen tepkilerle AKP büyük bir oy kaybetme ile karşı karşıya.Pazar günü Hürriyet gazetesinde Ahmet Hakan'nın yazısını okuduğumda Başbakanın bu opersyonda takındığı tavrın hatalı olduğuna ben de inandım.Bu yazıyı internetten okumanızı tavsiye ederim.İsabetli tesbitlerde bulunduğunu görürsünüz. Zayıflayan ve yokuş aşağı bir yola giren AKP ye Başbakan engel olabilir mi?En azından oy kaybına ergel olabilir mi? Bu nedenle 3 yıllık görev süresi değişikliği bu nedenle gündeme gelebilir. Ancak bu önlem dahi partiyi eski oy oranına çıkarması hayal dahi edilemaz. uzun dönemde ufukta ülkenin koalisyonla yönetileceğine şimdiden hazırlıklı olun.