AK Parti'den Gezi olaylarıyla ilgili Twitter raporu

AK Parti'den Gezi olaylarıyla ilgili Twitter raporu
AK Parti'den Gezi olaylarıyla ilgili Twitter raporu
AK Parti, Gezi olaylarının 'sosyal medya' ayağını analiz etti. Başbakan'a sunulan rapora göre 31 Mayıs'ta dakikada 3 bin tweet atıldı. Sahte fotoğraflarla manipülasyon yapıldı. Bazı programlar aracılığıyla kullanıcılara sahte tweet attırıldı.

Gezi Parkı olaylarının nasıl bu kadar büyük bir halk hareketi haline geldiğini anlamak için kapsamlı çalışmalar yapan AK Parti , konuyla ilgili sosyal medya analizlerinden oluşan bir rapor hazırlattı.

Akşam gazetesinden Hakkı Kurban’ın haberine göre raporda, eylemlerin ana mecrasının sosyal medya ve özellikle Twitter olduğu vurgulanırken, photoshop’lu fotoğraflarla insanların aldatıldığı, “provokatörlerin yalanlarla manipülasyon” yaptığı iddia edildi.

Raporda manipülasyon yapan bazı kişilerin özel tekniklerle insanlara otomatik tweetler attırdığı ve kullanıcıların bu tweeti attıklarından haberdar olmadıkları iddiaları da yer aldı.

MİT: Sosyal medyayı takip etmiyoruz

İşte Başbakan Erdoğan ’a sunulan analizden çarpıcı ayrıntılar:

Müdahalenin gerçekleştiği 31 Mayıs’ta dakikada 3 bin tweet atıldı.
Tweetlerin yüzde 88’i Türkçeydi ve yarısı İstanbul ’dan gönderildi.
Twitter’da şu başlıklar ön plana çıktı:
- #direngezi: 950 bin tweet
- #occupygezi: 170 bin tweet
- #geziparki: 50 bin tweet
- #BugünTelevizyonlarıKapat: 50 bin tweet

Hüseyin Çelik: #DirenÇözüm


GOOGLE’DA ARAMA
Raporda Google aramalarına da ayrı bir yer verildi. Gezi’yle ilgili en yoğun arama, olayların şiddetlendiği 1 Haziran’da oldu. Aranan terimler arasında “Başbakan Erdoğan” başı çekerken, “Başbakan istifa etti”nin öne çıkması da dikkat çekici bulundu.

Twitter haritasında, yurtdışında yaşayan grupların da eylemlere müdahil olduğunun altı çizilirken, ünlü simaların tweetlerinden de örnekler gösterildi.

Raporda, ‘Antikapitalist Müslümanlar’ grubunun lideri İhsan Eliaçık’ın da manipülasyonlarda rol oynadığı savunuldu.

35 Twitter ve Facebook kullanıcısı Başbakan'a hakaretten 'siber suç' faili


TAKSİM DEĞİL TAHRİR
Raporda “Sosyal Medyada Gezi Yalanları” analizinde de şu başlıklar yer aldı:

- “TOMA’nın ezdiği genç” diye paylaşılan kare başka bir ülkedendi.
- “Taksim’de binlerce kişi” diye paylaşılan kare, Tahrir Meydanı’ydı.
- “Eylemciler köprüden Taksim’e gitti” diye paylaşılan fotoğraf Avrasya Maratonu’nda çekilmişti.
- “Köpeğe biber gazı” karesi İtalyan polisinin montajlanmış fotoğrafıydı.
- Çarşı’nın bir TOMA’yı ele geçirerek polisleri kovaladığı yalanlar arasındaydı.
- “İstanbul Emniyet Müdürü görevden alındı” yalanı, “NTVsondakika” adıyla açılan bir fake hesabın uydurmasıydı.
- “Eylemler 48 saat daha devam ederse hükümet düşecek”, “kimyasal gaz, gerçek mermi kullanılıyor” gibi yalanlar yayıldı.


  http://www.radikal.com.tr/1139823113982316

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kim inanır ? - atom_karınca

  bilinçli yüzde rapor diye sunulan bu masallara yalanlara inanmaz binçsiz yüzdeye ise bişey anlatmasına gerek yok onlar zaten önüne gelen herşeyi yiyor. #değişmem hastaglı yurdum insanına rapor ne diye sor hastane raporumu der !

  Müdahale olmayacak? - tripanazom

  Vali müdahale olmayacak diye twitter'dan duyururken, sabahına karşı parka polisin saldırması neydi? Bir tane durak için bile halkın fikrini alacağım diyip bir hafta bile geçmeden "o mecaziydi" demek ne demek? Mehmet Ali Alabora'yı, BBC Türçe'de çalışan gazeteciyi hedef gösteren Melih Gökçek'in yaptığı neydi? DirenÇözüm hashtag'iyle sanki Lice'de mermi sıkan uzaylılarmış gibi halkın kafasını karıştıranlar ne yapıyordu? Sorulabilecek bir çok soru var ve yapabilecekleri çok sınırlı şey var. Twitter'da açık adres ve ad soyad yazmadığınız sürece takip etmeleri mümkün olmuyor. Yabancı değil Türk şirketler olsaydı facebook ve twitter, o zaman düzenlemeye gidebilirlerdi ancak o da mümkün değil. O şirketler üzerinde söz hakkı çok yok. sadece varolan yasal düzenlemelere sadık kalıyorlar.

  Vay canına... - citizen

  Vay canına nasıl da kandırmışlar bizi...Başbakanın tavırları, ben istediğimi yaparım havaları, uzatmayın "topçu kışlası" yapılacak sözleri de yalan mıymış. Asarım-keserim demese bile o havaya gelen tavırları, gece yarısı uçaktan inip sabaha kadar dur durak demeden mitingler yapıp gözdağı vermek çabaları, meydan okumaları da yalan mıymış. Ne çok kandırmışlar bizi. Ama esas kandıranın kim ya da kimler, neler olduğunu bir anlasak işte o zaman sular tersine akacak ama...

  #redhacktarafındanhacklendim - umut

  #redhacktarafındanhacklendim has tagine bakmayı unutmuşlar. Oraya baksalar binlerce kişinin hesabı hacklenmiş diye atlarlardı:) Benim Radikal'deki hesabımı da hacklemiş #REDHACK. Bunları ben yazmıyorum ki:)

  Sahte fotolar nerden geldi - skabakci

  Sahte tweet ve fotolarin nereden geldigini MIT ve diger devlet kuruluslari cok iyi biliyor. Melih Gokcek'in o zeki(! bilgisayar cinleri yapti bunlari. O fotolar gonderilmeden once renkli ciktilari baskanin elindeydi, ertesi gun basina sunmak uzere. Gerceklerin arasina boyle sahteleri sokarsaniz butun gercekleri bosa cikarmis olursunu. Ozellikle tomanin ezdigi adam, kizi tekmeleyen amerikan polisi bu amacla servis edildi ve olayin farkinda olmayan binlerce kisi tarafindan paylasildi. Bir de kopyala yapistir yontemi icad ettiler ki, kaynagi tespit edilemesin. Bir suru gercek varken araya sahteleri karistirmak neden direniscilerin isi olsun. Kursunla vurulan Ethem, darp edilen ve basindan oldurucu darbe alan Abdullah ve binlerce darp edilmis yarali, herkezin gozu onudeki polis vahseti nereye gizlenecek. Utan diyecegim ama adamda utanacak yuz olsa bu kadar yalani bir arada siralama yetenegi gelismezdi zaten.

  Hepsi bir besmelelik tivüt için? - Yabanci Unsur

  Metnin ilk tasarısı şöyleyimiş: - Bira içtiği genç diye paylaşılan kare Bavyera bira festivalındandı. - Taksi?de binlerce kişi diye paylaşılan kare, Guiness kitabından (fake imiş). - Köpeğe biber karesi İtalyan polisinin hayvan besleme fotoğrafıydı. - Çarşı?da TOMAtes polisleri kovaladığı yalanlar arasındaydı. - Eylemler 48 saat daha devam ederse hükümet düşünecek, yasal gazoz, gerçek mermer kullanılıyor gibi yalanlar yayıldı.

  yalanlarına raporla inandırmaya çalışıyorlar - kuantus

  Biber gazının kimyasal bir gaz olmadığını (elbette bütün gazlar kimyasaldır da silah anlamında yani) söylemek yalanın daniskası değil mi? Peki madem kimse köprüden geçmedi, polisler köprü çıkışında kimlere müdahale etti, maratonculara mı? Haklılar, Çarşı bir değil iki adet TOMA ele geçirmişti. Taksim'de kimse yoktu ise, ben ertesi gün Tahrir Meydanı'na mı gittim? Peki hükümetin biber gazından fazla sıktığı yalanları ne olarak ele alacağız? "Dayak yiyen başörtülü bacı"nın failleri (varsa) nerede 1 aydır? "Camide içki içtiler, grup seks yaptılar" iddialarını çapulcular mı uydurdu da ispatlayamıyor? "Barış sürecini baltalamaya çalışan" ulusalcı eylemciler neden Lice olayının ardından kürt kardeşlerine türk bayrakları taşıyarak destek veriyor? "Mermi sıkmayan", "kahraman polis"in tabancasındaki kurşun Ethem'in kafatasında ne arıyor? Madem "ortalığı yakıp yıkma hevesinde" idi çapulcular, polisin Taksim'de olmadığı 1 haftadan uzun bir süre boyunca neden hiçbir şiddet eylemi olmadı, hiç bir yer kırılıp dökülmedi?