Ak Parti'den hamilelik yorumu: 'Bu işin aması maması yok'

Ak Parti'den hamilelik yorumu: 'Bu işin aması maması yok'
Ak Parti'den hamilelik yorumu: 'Bu işin aması maması yok'
Tasavvuf düşünürü Ömer Tuğrul İnançer'in hamilelik ile ilgili yaptığı açıklamalara AK Parti İstanbul il Kadın Kolları Başkanı Avukat Özlem Zengin Topal'dan yorum geldi.

hurriyet.com.tr'den Murat Kıvanç'ın haberine göre, “Amasız, mamasız hamile kadınlar istedikleri kıyafetleri giyebilir” diyen Özlem Zengin Topal ayrıca, "hamile kadınlar için tam bir özgürlük alanı olmalıdır" dedi.

İşte 3 çocuk annesi Avukat Özlem Zengin Topal'ın, İnançer'in “Hamilelerin sokağa çıkması terbiyesizlik” sözlerine yönelik yaptığı açıklamalar:

TRT 1'deki hamilelik yorumuna ünlülerden tepki!


'HAMİLELERİN SOKAĞA ÇIKMASININ AMASI MAMASI OLMAZ'

"O sözlerden ve tartışmalardan ben de rahatsız oldum. Hamile kadınlar “amasız” istediği her kıyafeti giyebilir, istediği gibi sokağa çıkabilir. Bunun izin verir gibi, icazet verir gibi söylenmesi rahatsız edici. Olması gereken, normal olan kadınların hamile olsun ya da olmasın istedikleri kıyafetlerle dışarı çıkmasıdır. Bir kadın olarak etrafına baktığında benim de şaşırdığım “Acaba” dediğim, kıyafetler oluyor. Ancak bunu kendi içimde ifade ediyorum. Ancak bir kadın istediği kıyafeti giyebilir ve kıyafet özgürlüğünü kullanır, başka biri de bu kıyafeti beğenmediğini söyleyerek ifade özgürlüğünü kullanabilir. Burada asıl mesele bu ifade özgürlüğünün başkalarının özgürlüğünü kısıtlamamasıdır."

TRT'ye hamilelik cezası mı geliyor?

'MESELE YASAK VE YASAKLAMAKLA İLGİLİ'

Bir kadının hamileliğini saklaması mümkün değildir. Özellikle 6 aydan sonra ne evde ne de sokakta bunu gizlemek mümkün değil. Hamile kadınlar için “amalı” bir özgürlük alanı değil tam bir özgürlük alanı olmalı. Ancak bir kıyafet üzerine görüş belirtmek de suç olmamalı. Başörtülü bir kadın ve avukat olarak tüm hayatım bunun mücadelesiyle geçti. Dolayısıyla bir kadının kıyafetlerinin hamile olsun ya da olmasın kısıtlanmasını kabul edemem. Ömer Tuğrul İnançer sözleri TRT’de değil de özel bir televizyon kanalında yayınlansaydı da aynı tepkiyi çekecekti. Burada mesele devlet televizyonunda söylenmesi değil bence. Mesele yasak ve yasaklamakla ilgili.”

Taksim ve Kadıköy’de düzenlenen #direnhamile eylemleri de değerlendiren Özlem Zengin Topal “ Türkiye ’de her özgürlüğün Gezi Parkı’na bağlanmasını da anlamakta zorlanıyorum. Ancak yasal sınırlar içinde olduğu sürece eylem yapmak insanların en doğal hakkı” diye konuştu.

TRT'de ilginç yorum: Hamile kadınlar sokakta gezmemeli

TRT 1'in iftar programına konuk olarak katılan tasavvuf düşünürü Ömer Tuğrul İnançer'in, hamile kadınlar hakkında yaptığı yorum ile şaşırtmış, sanat, siyaset ve medya camiasından birçok kişiden tepkiler almıştı. Hatta sosyal medyada uzun bir süre en çok tartışılan konuların başında yer alan 'hamilelik' tartışması, İstiklal Caddesi'nde bir tepki yürüyüşü yapılmasına yol açmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/114369611436968

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .. - holdme12

  Tam AKP'nin "muhafazakar demokrat" diye benimsediği zihniyeti/ideolojisi üzerinden konuşmuş. "Benim de uygunsuz bulduğum kıyafetler oluyor ancak bunu içimden söylüyorum, birinin uygunsuz bulduğu kıyafeti söylemeye hakkı var" falan filan. Ancak bir partiyi büyük oranda içinde barındırdığı partinin önde gelen insanları ve tabii ki de seçmeni o partiyi parti yapar. Dolayısıyla, içindeki insanlara bakarsak Bülent Arınç gibi isimlerin kadın hakları yanlısı olduğunu zannetmiyorum. Partinin oy aldığı kesim ilk başta muhafazakarlarken, şimdi İslamcılar dahil tüm radikal fikirleri olan insanlar hazır yüksek oy alan bir muhafazakar parti bulmuşken AKP'de kendilerini buluyorlar. Kısacası, sözü geçen bayanın söylediklerine büyük ölçüde katılıyorum, ancak "AKP'nin tavrı budur, bakın biz böyleyiz" mesajına da inanasım gelmiyor çünkü AKP böyle değil. "Tesettürsüz kadın perdesiz eve benzer, ya satılıktır ya kiralıktır" sözünü tekrarlayan da bir AKP'li çünkü, veya "vajina" kelimesini kullanan bir milletvekiline olmadık laflar eden de bir AKP'li. Bence AKP ilk önce ne olduğuna, nasıl insanları barındıracağına karar vermeli.

  Bu düşünce özgürlüğü değil - burhanbo

  AKP demokrasiyi anlamamış. Bu bir ifade özgürlüğü değil, bir ideoloji başkalarının kafasına geçirmektir. Ben senin saçını başını kıyafetini beğenmedim demek ifade özgürlüğü değil, karşındakinin bu özgürlüğünü kısıtlamak demektir. Beğenmiyorsan beğenmezsin, bunu kendine saklarsın başkasının kıyafetini eleştirmeye hakkın yok çünkü o kişiyi eleştirdiğin an onun özgürlük çemberine girmiş olursun, ve onun bu özgürlüğünü kısıtlamış olursun. Yarın öbür gün herkes bir işyerinde bir kadını başörtü takmadığı için eleştirirse ve bu baskı onu ya işten ayrılmayı yada başörtü takmaya zorlarsa bu ifade özgürlüğümü oluyor?

  inanıyormu? - kaşınan adam

  Söylediklerine kendiside inanmıyor,Fakat insanların inanmasını bekliyor.Geçti o devirler .Kendizin inanmadığı söylemlerle insanları kandıramazsınız.

  .. - tripp

  teşekkurler Özlem Zengin Topal, beklenen yorumunuzun yasakçı zihniyetten uzak olması içimze su serpti

  her gün bişey çıkarıyorlar - peppe

  cennet anaların ayağı altındadır demiş peygamber efendimiz...analar kutsaldır..yani şimdi ne istiyorsunuz hamilelerden anlamış değilim..kadın zaten karnı burnu burnunda doktorlar hamilelere yürüyüş verir daha kolay doğum yapması için..hem üç çocuk istiyorlar hem hamilelere yasak o zaman kimse hamile kalmasınmı 9 ayı bir evde hapis gibi niye yaşasın..

  ... - Radigal

  Benim anlamadığım, bu cümleleri kuran Akp'li bir insan, nasıl olurda kendi partisinin düşünce yapısından, zihniyetinden ve vizyonundan rahatsız olmaz...

  gezi sonrası - voulcano

  gezi sonrası tüm dengeler değişti. akp hükümeti bir ayaklanmayı daha kaldıramayacağının farkında. şimdilik suyu bulandırmaktan öteye gidemiyorlar. bir gün demokrasi paketi açıklayıp, ertesi gün yalanlıyorlar, diğer gün parti görüşüne yakın biri kadınların yaşamının kısıtlanması gerektiğini devlet televizyonlarında ilan ediyor, devresi gün partinin alt düzey yöneticisi bunun doğru olmadığını açıklıyor. roboskiyi unutmadık, ethem'i ali ismaili, mehmeti unutmadık, beş cinayetin olduğunu tek bir tutuklunun olmadığını unutmadık, seçmenini üstümüze kışkırtan başbakanı unutmadık, sevag balıkçının katilinin cezasız kaldığını, 12 eylül cuntacılarının yargılanmadığını, hrant dinkin katillerinin bulunmadığını unutmadık. pari tüm muhalefeti kuşatıp sindimek istiyor ve bunun için dev letin tüm gücünü, yargısıyla, polisiyle, vergi daireleriyle kullanıyor.kısaca eski devlet geleneği devam ediyor ve akp bu geleneğin temsilcisi olarak ben de tüm inandırıcılığını yitirmiştir.