Ak Parti'den hamilelik yorumu: 'Bu işin aması maması yok'

Ak Parti'den hamilelik yorumu: 'Bu işin aması maması yok'
Ak Parti'den hamilelik yorumu: 'Bu işin aması maması yok'
Tasavvuf düşünürü Ömer Tuğrul İnançer'in hamilelik ile ilgili yaptığı açıklamalara AK Parti İstanbul il Kadın Kolları Başkanı Avukat Özlem Zengin Topal'dan yorum geldi.

hurriyet.com.tr'den Murat Kıvanç'ın haberine göre, “Amasız, mamasız hamile kadınlar istedikleri kıyafetleri giyebilir” diyen Özlem Zengin Topal ayrıca, "hamile kadınlar için tam bir özgürlük alanı olmalıdır" dedi.

İşte 3 çocuk annesi Avukat Özlem Zengin Topal'ın, İnançer'in “Hamilelerin sokağa çıkması terbiyesizlik” sözlerine yönelik yaptığı açıklamalar:

TRT 1'deki hamilelik yorumuna ünlülerden tepki!


'HAMİLELERİN SOKAĞA ÇIKMASININ AMASI MAMASI OLMAZ'

"O sözlerden ve tartışmalardan ben de rahatsız oldum. Hamile kadınlar “amasız” istediği her kıyafeti giyebilir, istediği gibi sokağa çıkabilir. Bunun izin verir gibi, icazet verir gibi söylenmesi rahatsız edici. Olması gereken, normal olan kadınların hamile olsun ya da olmasın istedikleri kıyafetlerle dışarı çıkmasıdır. Bir kadın olarak etrafına baktığında benim de şaşırdığım “Acaba” dediğim, kıyafetler oluyor. Ancak bunu kendi içimde ifade ediyorum. Ancak bir kadın istediği kıyafeti giyebilir ve kıyafet özgürlüğünü kullanır, başka biri de bu kıyafeti beğenmediğini söyleyerek ifade özgürlüğünü kullanabilir. Burada asıl mesele bu ifade özgürlüğünün başkalarının özgürlüğünü kısıtlamamasıdır."

TRT'ye hamilelik cezası mı geliyor?

'MESELE YASAK VE YASAKLAMAKLA İLGİLİ'

Bir kadının hamileliğini saklaması mümkün değildir. Özellikle 6 aydan sonra ne evde ne de sokakta bunu gizlemek mümkün değil. Hamile kadınlar için “amalı” bir özgürlük alanı değil tam bir özgürlük alanı olmalı. Ancak bir kıyafet üzerine görüş belirtmek de suç olmamalı. Başörtülü bir kadın ve avukat olarak tüm hayatım bunun mücadelesiyle geçti. Dolayısıyla bir kadının kıyafetlerinin hamile olsun ya da olmasın kısıtlanmasını kabul edemem. Ömer Tuğrul İnançer sözleri TRT’de değil de özel bir televizyon kanalında yayınlansaydı da aynı tepkiyi çekecekti. Burada mesele devlet televizyonunda söylenmesi değil bence. Mesele yasak ve yasaklamakla ilgili.”

Taksim ve Kadıköy’de düzenlenen #direnhamile eylemleri de değerlendiren Özlem Zengin Topal “ Türkiye ’de her özgürlüğün Gezi Parkı’na bağlanmasını da anlamakta zorlanıyorum. Ancak yasal sınırlar içinde olduğu sürece eylem yapmak insanların en doğal hakkı” diye konuştu.

TRT'de ilginç yorum: Hamile kadınlar sokakta gezmemeli

TRT 1'in iftar programına konuk olarak katılan tasavvuf düşünürü Ömer Tuğrul İnançer'in, hamile kadınlar hakkında yaptığı yorum ile şaşırtmış, sanat, siyaset ve medya camiasından birçok kişiden tepkiler almıştı. Hatta sosyal medyada uzun bir süre en çok tartışılan konuların başında yer alan 'hamilelik' tartışması, İstiklal Caddesi'nde bir tepki yürüyüşü yapılmasına yol açmıştı.