AK Parti'den üç vekil daha istifa etti

Dershane krizinde Hakan Şükür, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası üç bakanın istifa etmesinin ardından AK Parti ’de dün de vekil depremi yaşandı. Önceki gece AK Parti MYK’sı tarafından kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilen İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Erdal Kalkan ile Ankara Milletvekili Haluk Özdalga AK Parti’den istifa etti.

Yolsuzluk iddialarının üstü örtülmek isteniyor

Ankara Milletvekili Haluk Özdalga istifasıyla ilgili TBMM’de basın açıklaması yaptı. Polisin doğrama makinesinden geçirildiğini dile getiren Özdalga şunları söyledi: “Adli polis üzerinde baskı kuruldu. Yargıya müdahale ediliyor. Yolsuzluk iddialarının üstünün örtülmek istendiği çok açıktır. ‘Dış mihraklar, iç mihraklar’ söylemi, yolsuzlukları açıklamaz. Yargıda kriz yok, yargıya müdahale var. Bu müdahale ortadan kalktığı anda kriz kalmayacaktır.”

‘İstenmediğimiz yerde durmayız’

Disipline sevk edilmesinin ardından Twitter’daki hesabından açıklama yapan İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, “Yolsuzluklara karşı çıktığımız için istenmediğimiz yerde durmayız. Daha yolun başındayız” dedi. Daha sonra ise TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Partiye zor bir eşikte geldiklerini söyleyen Günay şunları söyledi:
“Katılırken önemli katkılar yapmıştık, ayrılırken de bugün , içerde itiraz ederken de katkı yaptığımı söylemeye çalışıyordum. Bu açıklamama rağmen böyle bir karar aldıkları için, ben de bekledikleri karşılığı verdik. Geniş tabanına bir kez daha seslenmek istiyorum. Bu disiplin kararına sabırla boyun eğmemiz beklenmezdi.”

Siyasi partiler kimsenin babasının çiftliği değil

İzmir Milletvekili Erdal Kalkan ise Twitter hesabından partisinden istifa ettiğini açıkladı. Kalkan Twitter hesabından “Siyasi partiler kimsenin babasının çiftliği değildir” dedi.