Ak Parti'den yeni adım: Klavyelerden bazı tuşlar kaldırılıyor

Ak Parti'den yeni adım: Klavyelerden bazı tuşlar kaldırılıyor
Ak Parti'den yeni adım: Klavyelerden bazı tuşlar kaldırılıyor
Ak Parti AR-GE Başkanlığı koordinasyonunda, kasım ayında yapılan "Medeniyetimizin Öznesi Türkçe: Fırsatlar ve Tehditler" çalıştayının ardından parti yönetimi, klavyelerdeki bazı tuşların kaldırılması da dahil çeşitli tedbirler için harekete geçti.

RADİKAL - Klavyeden tabelalara, yangın merdivenlerinden otel danışmalarına kadar pek çok nokta için 'Türkçe seferberliği' başlatılacağı öğrenildi. Türkiye gazetesinden İsmail Sonsuz'un haberine göre, Ak Parti AR-GE Başkanlığı koordinasyonunda, kasım ayında “Medeniyetimizin Öznesi Türkçe: Fırsatlar ve Tehditler” konulu bir çalıştay yapılmıştı. Çalıştaydan çıkan görüşler doğrultusunda harekete geçen parti yönetimi, ilgili kurumlar nezdinde görüşmeler yürütüyor.

Atılan bazı adımlar ise şöyle: Kamuda F klavyeye geçilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın Başbakanlığı döneminde genelge yayımlanmıştı. Uzman bir ekip, klavye standardını yenilemek üzere çalışma yürüttü. F klavyelerdeki yabancı kelimelerin yerine Türkçeleri konulacak. “Delete” yerine “Sil”, “Insert” yerine “Ekle”, “Enter” yerine “Giriş”, “Pause” yerine “Dondur” gibi kelimeler olacak.

F KLAVYEYE TL AMBLEMİ
Ayrıca, avro ve doların amblemlerinin yanına, Türk Lirası'nın (TL) amblemi de konulacak. Bu konuda, klavye üreticisi firmalarla görüşmeler yapıldığı kaydedildi. Yine â, î,û gibi uzatma ve inceltme olan harflerin tek bir tuşla yazılabilmesi için de bir klavye yazılımı üzerinde çalışılıyor. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) de çalışmalara destek veriyor.

Hem “Türkçe” hem de “yabancı dil” seçeneği barındıran bir tabela standardı üzerinde de çalışılıyor. Yangın merdivenini gösteren “Exit” yazılı tabela yerine “Çıkış” yazılması ve daha küçük puntolarla “Exit” ifadesinin de tabelada yer alması planlanıyor.

Aynı şekilde, otellerde “Resepsiyon” tabelasında “Danışma” ifadesi ana karakter olacak.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, “Bizim anlayışımıza göre, birisi varsa, diğeri olmasın diye bir şey yok. Kimseye yasak getirmeyi doğru bulmuyoruz. Ancak dilimizi de korumak için gerekli tedbirleri alıyoruz” dedi.

TÜRKÇE TABELAYA DÜŞÜK VERGİ
Türkçe tabelayı teşvik etmek için de bir dizi tedbir planlanıyor. Bunların başında ise “teşvik” formülü geliyor. Yabancı kelimelerden oluşan tabelalara bir sınırlama olmayacak ancak bunun bir bedeli konulacak. Tabelalarda Türkçe isim tercih edenlerden daha düşük ilan ve Reklam vergisi alınacak.


  http://www.radikal.com.tr/128008912800899

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kepek yapan Clearle güne başlarken - user902767

  Rumuzu Clear olan birinin "Batı Özentisi Yabancı Dil Hastalığı"ndan yakınması kadar tutarlı ülkemiz siyasetine yön verenler. (Kim bilir Clear "mantıklı, adil, manüplasyondan ziyade hakikat peşinde, yol aydınlatan" manasındadır bir herhangi dilde) Momentum, Clear, Evet isyan, Enver Altın, Dedem Korkut ve Prevultion isimli yorumculara teşekkürü borç bilirim. Nasıl bir ülkede yaşadığımız sorusunun kibar yüzleri oldukları için. (Hayal kurmaya devam ama gerçeklerden uzaklaşmadan, zira maalesef ezici çoğunluğun, kalem tutan laf yapabilen yansımaları bu isimler) Şehre inen domuzu taşlayacak kadar zalim ve barbar değildirler ama bir çok hususta o taşlayanlarla kol kola girebilirler, ortak kaygılardan...Ülkesinin insanlarını çok iyi anlamak ve yanlış olanın düzeltilmesine katkıda bulunmak değildir mevzu,amaç bu kitleye yabancılaşan ve onları anlamayanları teşhir edip güçsüz, ve yalnız gösterebilmek....

  Osmanlıca mı Modern Türkçe mi? - Sinem_y

  Hayda ben de Osmanlıca klavye geliyor diye heyecanlanmıştım. Hani Türkçe yeterli değildi? Bir karar verin modern Türkçe'yi mi koruyoruz Osmanlıca'ya mı dönüyoruz? İkisi bir arada olmaz.

  AKP harekete geçti, klavyeyi parçalıyor! - Dedemkorkut

  Başlığa ve resme bakınca içimden, "hazımsızlığın bu kadarı da fazla!" demek geçti.

  Görelim Bakalım. - Clear

  Son zamanlarda hemen her yeri istila eden şu Batı özentisi yabancı dil hastalığı, bir çok kesim ve kişi tarafından eleştirilip dururken, önlem almak AKParti'ye nasip olunca bakalım eleştiriler hangi yöne kayacak?Önceleri "böyle abuk özenti dünyanın hiçbir yerinde yok, hatta AB ülkelerinde bile yok" diyenler, bu işe AKPARTİ el attı diye"AB'ne girildiğinde çok kolaylık olurdu ama AKParti , AB'yi gözden çıkardı" diye kıvırtak bir manevrayla yön değiştirecek mi? Bakıp göreceğiz.

  kısayol da olsun short cut ! - zebda

  aynı zamanda a k ve p harflerine farklı şekilde bastığımızda ; hırsız, yalancı,talancı, din sömürücüsü, katil, yalandan müslüman, yobaz, kindar,dindar, yüzsüz, pişkin kelimelerine de kısayollar da konmalı!

  Bir bu mu kaldı? - user453100

  Siz önce yabancı özentisi dükkan isimlerine bakın. Bunlara bir kriter getirin Türkçe'yi korumak istiyorsanız o kadar çok. Ya da toptan hepsini Osmanlıca yapın gitsin mi demeliydim?

  ZIRVA ZIRVE - user461723

  zirvaliklari zirve yapiyor; golgelerinden korkanlara: "hayatta neden korkarsan basina gelir": DIKKAT!