AK Parti'den yüzde 7 baraj için yeşil ışık

AK Parti'den yüzde 7 baraj için yeşil ışık
AK Parti'den yüzde 7 baraj için yeşil ışık

AK Parti nin seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop BDP ile bir anlaşmanın olmadığını söyledi.

Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

12 Eylül darbesinin ürünü yüzde 10 seçim barajına veda sinyalleri geliyor. AK Parti yıllardır eleştiri konusu yapılan barajın düşürülmesine yeşil ışık yaktı. Yeni anayasa çalışmaları ve çözüm süreciyle bağlantılı görülen yüzde 10 barajı için iki seçenek var. Anayasa değişikliğiyle AK Parti’nin istekli olduğu ‘başkanlık sistemi’ hayata geçerse baraj otomatik olarak kalkacak. Mevcut durumda ise Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu değişikliği gündeme gelecek. AK Parti’nin eğilimi yüzde 10’luk barajı 7 veya 8’e indirmek. Daraltılmış bölge ve ‘ Türkiye milletvekilliği’ iktidarın ajandasına girecek konular arasında.

Başkanlıkta baraj olmaz

Ankara’da seçim barajının düşürüleceğine yönelik beklenti yaygınlaştı. Bu konuda AK Parti ile BDP arasında ‘uzlaşma’ sağlandığı iddiası ortaya atıldı. AK Parti’nin seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, BDP ile böyle bir anlaşma, uzlaşma olduğu iddialarını yalanlarken seçim barajının düşürülmesine sıcak baktıkları mesajını verdi. Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi de olan Şentop, ‘başkanlık sistemi’ önerilerini hatırlatırken, “Başkanlık sistemine geçiş olursa zaten baraj diye bir sorun kalmaz. Baraj istikrar için getirildi. Başkanlık sisteminde istikrar sorunu kalmıyor” dedi. Şentop, seçim barajı konusunun yeni anayasa süreciyle ilişkili olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin yoluna parlamenter sistem ile devam etmesi durumunda seçim barajı, Türkiye milletvekilliği gibi başlıkları ilgilendiren seçim ve siyasi partiler kanunu değişikliğinin gündeme geleceğini ifade eden Şentop, “Anayasadan sonra temel kanunlar elden geçirilecektir. Yüzde 10’luk baraj yüksek görülüyor. Yüzde 5 ise çok düşük. Bunun makulü yüzde 7-8’dir. Türkiye milletvekilliği sayısı da 50 olabilir” diye konuştu. Şentop, seçim barajı konusunun çözüm süreciyle doğrudan ilişkisi olmadığını, konunun demokratikleşme çerçevesinde görülmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye milletvekilliği

Seçim barajı, daraltılmış bölge konularında AK Parti’nin fikir jimnastiği yaptığı biliniyor. AK Parti’nin Ar-Ge’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Taraf gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, “12 Eylül’ün siyasi partiler ve seçim kanunları değişmeden Türkiye’de siyaset normalleşemez. Yüzde 10 barajı, bu ülkenin demokrasi açığıdır. AK Parti, bu demokrasi açığı sorununu çözecek. İki aydır, ‘Seçim sistemi ne olmalı, daraltılmış bölge olursa ne olur, Türkiye milletvekilliğinin avantajları nedir, baraj yüzde 5 olsa ne olur?’ diye çalışıyoruz” demişti. CHP de geçen günlerde TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinde barajın yüzde 3’e indirilmesini önermişti.
Daraltılmış bölge, 2 turlu seçim gibi konular ise ilk olarak Turgut Özal döneminde gündeme gelmişti. 1980’li yıllardan bugüne yüzde 10 baraj sabit kalırken ‘çevre barajı’ ve “tercihli sistem” uygulamaları oldu. “Türkiye Milletvekilliği” ise 1995 yılında Anayasa Mahkemesi’nden dönmüştü. TBMM Başkanlığı döneminde Bülent Arınç tarafından yeniden gündeme getirilen “Türkiye Milletvekilliği”ne Anayasa Uyum Komisyonu’nda yeşil ışık yakılmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/113096711309676

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cahillik - carrédemalberg

  boyle ikiyuzluluk olabilir mi? akp baraji indiriyorum diye parlementoda dominasyonunu arttiracak yani secim sistemine dokunmadan? secim barajini indirmek ne demek yahu, akil alir gibi degil; bahane istikrar mi? kimse boyle bir sistemde demokrasiden bahsetmesin, akp amaclari ugruna her turlu tahribat, kandirma, halki saf yerine koyma, iki kurus akli olanin da aklini celme yontemiyle polis devletini kuracak sonra da bir kisim diyecek ki adamlar yine de darbe anayasasinin getirdiklerini daha makul seviyeye getirdiler... boyle libosluk olamaz; sen yetmez ama evet diyecegine, akp'nin akil disi reformlariyla "yetinmeye" calisacagina git iki uc kitap oku, demokrasi nedir onu ogren sonra gel bir de savundugun akp politikalarina bak... kaldir su secim barajini bak 100 tane akilli toplanip (akil adam da degil AKILLI ADAM) gercek demokrasi neymis gostersin herkese; azinligina da muhafazakarina da ateistine de lgbt'sine de liberaline, sosyalistine de; ama yok iste; akilsizlarin, yol yordam bilmeyenlerin, cikarcilarin, adilerin, pislik icindekilerin, yuz kizartici suclari almis basini gitmis yonetici ve temsilcilerin kokusmus otoritesine boyun egmeye zorlanan bir kesim yerlesmis makamlarina; kim goruyor bu akilli kesimi? boyle sacma sapan bir rejime yerlesmis yine ayni kalifikasyonlara sahip birtakim insanlar 80 milyon nufusa sahip koca bir ulkeyi yonetsin; akilli adamin sozu sittin sene deger bulmaz... ilim sahibi olmadan fikir sahibi olan bir milletin hazin sonu...

  Şeçim barajı tek etmen değil ki. - gokkurt

  Şeçim bölgelerinin nasıl olacağı (vekil sayısına göre dar bölgeli veya şimdiki gibi bir den çok vekil çıkaran biçimde geniş bölgeli) ve hangi yöntemle seçileceği. Şimdiki sistemede geniş bölgeli ve adaletsiz de olsa oyla orantılı vekil çıkartan D'Hondt sistemi var. Dolayısıyla birden çok oy alan parti de vekil çıkarabiliyor eğer seçim bölgesinde çok vekil varsa. İngiltere'de dar bölgeli seçim sistemi ve nispi çoğunluk dizgesi uygulanıyor,yani en çok oyu alan (yüzde elliyi geçmesi şart değil) vekili çıkartıyor. Demem o ki AKP seçim barajını sıfıra çekse bile vekil seçimlerinde, nispi çoğunluk sistemi ve her seçim bölgesinin 3-4 vekil çıkardığı seçim bölgeleri tanımlarsa veya şimdiki seçim bölgeleri ile nispi çoğunluk sistemi ile seçime giderse %50'ile meclisin %80'nini alır. MHP %13 le 5-10 (belki),CHP %25 ile 20-30, BDP'de %7 ile 7-8 vekil çıkarır, çünkü BDP Diyarbakır ve Van'dan vekil çıkaramaz gerisi AKP'nin olur. Seçim barajı orantılı vekil çıkaran sistemlerde anlamlı zaten, yoksa nispi çoğunluk sistemine geçersek bir anlamı yok ve biz hala bu düşünüldüğünü bilmiyoruz.

  Daha henuz erken... - Efem09

  Tek partili donemlerde Turkiye hep basarili olmustur, oysa koalisyon donemlerinde ise hep yoklara oynamistir. Demokratilesme malesef hemen olmuyor secim baraji %10 da kalmasini hatta %15 cekilmesinden yanayim. Daha hala cok eksigimiz var gelisim bakimindan. Ancak, 2023 ten sonra kademeli olarak barajin dusurulmesi daha mantikli olur.

  AZINLIKLARA TEMSİL ŞANSI VERECEK MAKUL BİR BARAJ KONMALIDIR. - m.rozbilen

  Etme bulma dünyası.Barajı koyanlar şimdi baraj altında.Her gelen ilanihai iktidarda kalacağını sanıyor.Az da olsa aldığı oy ile temsil edilme şansının tanınmaması ne demokrasiye ne hakkaniyete sığar.O nedenle barajı makul seviyeye getirmek en adaletli yol olur.Salt Kürtler seçilip meclise girmesin diye getirilen baraj birilerini hüsrana uğrattı.Örgütlü hareket ederek o cahil dediğiniz halk bağımsızlar için öyle oy kullandıki buna şapka çıkardık.Artık barajın düşürülme zamanı gelmiş geçmiştir.Bana göre oran yüzde 7 değil 5 olmalıdır.Farklı düşünenelere daha çok seçme ve temsil şansı verilmelidir.

  %7-8 de çok yüksek - Heathenpride

  Makul seçim barajı %5 olmalı. Özellikle şu anki %10 barajı büyük partilerin oy hırsızlığı yapmasından farksız.

  Baraj - vancetti

  BDP yüzde 10 seçim barajını aşacaktır. Öyleyse neden hala yüzde yedide direnilir anlamıyorum. AB ülkelerinde baraj yüzde beş ile yüzde üç arasındadır. Bizde de öyle olmalı. Hatta seçim barajı hiç olmamalı.